Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 24.10.2017

jasno
Danes bo pretežno jasno, v vzhodni Sloveniji občasno zmerno oblačno. Pihal bo okrepljen severni do severovzhodni veter, ki bo ponehal zvečer in v noči na sredo. Najvišje dnevne temperature bodo od 13 do 17, na Primorskem do okoli 19 stopinj C.
3°C | 20°C
sreda, 25.10.2017
4°C | 19°C
četrtek, 26.10.2017
4°C | 20°C
petek, 27.10.2017
7°C | 19°C
sobota, 28.10.2017
8°C | 16°C
Opozorila
Torek, 24.10.2017 ob 6h
Severni veter bo zjutraj in deloma dopoldne ponekod pod Karavankami in Kamniškimi Alpami ter v višjih legah v sunkih presegal hitrost 70 km/h.
3°C
20°C
jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

ZBORZBIRK – Kulturna dediščina v zbirkah med ......


KULTURA, EVROPSKI PROJEKTI

| |
24.09.2014      18:13
A A

ZBORZBIRK – Kulturna dediščina v zbirkah med Alpami in Krasom


Zbirka »1914-1917« Zorana Šuligoja iz Deskel


Slika 1: Odprtje zbirke na železniški postaji v Kanalu; Foto: Tanja RIjavec
Slika 1: Odprtje zbirke na železniški postaji v Kanalu; Foto: Tanja RIjavec
Deli:

Tekst: Tanja Rijavec

 

Zbirka Zorana Šuligoja je postavljena v nekdanji čakalnici železniške postaje v Kanalu. Slavnostno je bila odprta v soboto, 7. junija 2014 v okviru projekta ZBORZBIRK z govorniki - predsednikom KS Kanal g. Markom Bucikm, vodjo projekta Zborzbirk dr. Špelo Ledinek Lozej in predsednikom društva Soška fronta Nova Gorica g. Tadejem Munihom. Zoran, ki je bil do tedaj primoran hraniti predmete na svojem domu v Desklah, zbira predvsem predmete iz dediščine prve svetovne vojne  - orožje, orodje, osebne vojaške predmete, vojne medicinske pripomočke ter fotografije in razglednice življenja na Kanalskem. Predmetov ni nikoli štel, zanje pa vzorno skrbi in jih čisti z elektrolizo. Zoran rad sodeluje z drugimi zbiralci in obiskuje sejme, ni pa pristaš izmenjevanja in prodaje predmetov. Obisk zbirke v Kanalu je precejšen, tudi zaradi bližine znamenitega kanalskega mostu in pretoka ljudi z vlakom. Zbirko si lahko ogledate vsak torek dopoldan ter petek in nedeljo popoldan oziroma po dogovoru.

 

Začetki Zoranovega zbiranja segajo v osemdeseta leta 20. stoletja, z ljubeznijo do te dejavnosti pa je okužil tudi sina Mateja. Oba sta tudi člana Društva soška fronta Nova Gorica, ki se ukvarja z raziskovanjem in ohranjanjem zapuščine prve svetovne vojne, še posebej pa soške fronte, ki je med letoma 1915 in 1917 usodno zaznamovala kraje ob reki Soči. Z društvom trenutno delajo na več projektih, ki bodo obeležili stoto obletnico prve svetovne vojne. Med drugim bodo postavili spomenik poveljniku soške fronte Svetozarju Borojeviću na Kostanjevici v Novi Gorici, zaključujejo pa tudi z označevanjem poti na Prižnico (Koto 383) v okviru Poti miru od Alp do Jadrana, ki preko spomina na vojno povezuje Zgornje Posočje, Goriško, Kras in Jadran.

 

Zoran je tudi eden od osmih zbiralcev z območja Občine Kanal ob Soči, ki sodeluje v projektu Zborzbirk – Kulturna dediščina v zbirkah med Alpami in Krasom in to mu predstavlja pozitivno izkušnjo, saj so se zbrali podatki o predmetih in le-ti predstavili zainteresirani javnosti v živo in na spletu.

 

Slika 1: Odprtje zbirke na železniški postaji v Kanalu.

Slika 2: Del zbirke predstavljajo tudi steklenice, čutarice in lončki avstro-ogrske vojske, čelade, …

Slika 3: Zbiralec Zoran Šuligoj na sejmu èStoria v Gorizi maja 2013.

Slika 4: Legitimacijska škatlica (»matrikola«)

Vojaki so med prvo svetovno vojno v medeninasti ploščici, ki so jo na usnjenem traku nosili okoli vratu ali žepu, hranili listke z osebnimi podatki (vojaška enota, čin, veroizpoved) in s podatki o cepljenju (tifus, kolera in druge bolezni). Pripadalo avstro-ogrskemu vojaku.

Slika 5: Steklenica (»flaška«)

Steklenica za brezalkoholno pijačo, ki jo je izdeloval Anton Ravnik iz Kanala. Steklena kroglica je imela funkcijo zamaška, ob odprtju se je slišal pok, od tod poimenovanje »pokalica«. Na prednji strani je reliefni napis: ANTON RAVNIK KANAL UMETNA MALINOVA POKALICA.

 

 

 

Besedilo in fotografije: Tanja Rijavec, Občina Kanal ob Soči, projekt Zborzbirk

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
ŽELIŠ BITI TUDI V BODOČE NA TEKOČEM S TEM, KAR OBJAVI Občina Kanal ob Soči? x
Naroči se na e-obveščanje in ostani v stiku z nami in ne zamudi več nobene pomembne novice ali dogodka!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Občina Kanal ob Soči
Občina Kanal ob Soči
Trg svobode 23
Tel:(05) 398 12 00
Lokalni časopis Most
Številka: 53
Izšla: 25.09.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 24 25 26 27 28 29 30 31 1 2
24.10.201 | Ostalo
Izdelava ikeban
24.10.2017 | Ostalo
Prižgimo luč za mir
25.10.2017 | Ostalo
Kogojevi dnevi 2017
27.10.2017 | Ostalo
Kostanjev piknik
27.10.2017 | Ostalo
Otvoritev razstave ročnih del
28.10.201 | Ostalo
Tržni dan
24.10.201 | Ostalo
Izdelava ikeban
24.10.2017 | Ostalo
Prižgimo luč za mir
25.10.2017 | Ostalo
Kogojevi dnevi 2017
26.10.2017 | Tečaji in delavnice
ČUJEČE POTOVANJE S SARABRAJ - Ranljivi & nepremagljivi
27.10.2017 | Ostalo
Kostanjev piknik

Bodite prvi pri oddaji mnenja.