Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sobota, 20.10.2018

pretežno jasno
Danes bo pretežno jasno. Zjutraj in dopoldne bo po nižinah megla. Šibka burja na Primorskem bo popoldne prehodno ponehala. Najvišje dnevne temperature bodo od 17 do 21, na Primorskem do 24 °C.
10°C | 24°C
nedelja, 19.10.2018
12°C | 24°C
ponedeljek, 21.10.2018
12°C | 19°C
torek, 22.10.2018
6°C | 20°C
sreda, 23.10.2018
6°C | 19°C
Opozorila
Sobota, 20.10.2018 ob 6h
Dodatnega opozorila ni.
10°C
24°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Teden kulture v Desklah


KULTURA, DOGODKI, DRUŠTVA

| |
22.02.2016      14:11
A A

Teden kulture v DesklahNastop otrok iz Vrtca Deskle. Praznik KS Anhovo - Deskle. Foto: Matic Rijavec
Nastop otrok iz Vrtca Deskle. Praznik KS Anhovo - Deskle. Foto: Matic Rijavec
Deli:

Besedilo: Danila Schilling, Kulturno društvo »SVOBODA« Deskle 

Kulturno društvo »SVOBODA« Deskle že 48 let v februarju prireja Teden kulture. Že kar nekaj let se začenja zadnji konec tedna v januarju, ko se v kulturnem domu odvija tridnevna Revija pevskih zborov Goriške v organizaciji JSKD Območne izpostave Nova Gorica in prizadevni soorganizaciji domačega kulturnega društva. Letošnja je bila že 15 zapovrstjo. Prav tako že vrsto let tridnevno pevsko praznovanje odpre Moški pevski zbor Kazimir Nanut iz Kanala. Na letošnji reviji je sodelovalo 29 zborov z več kot 600 pevci.

 

Prireditev ob slovenskem kulturnem prazniku je vsako leto osrednji dogodek, ki ga zaznamujejo izbrani umetniki. Letos je domače občinstvo navdušila vrhunska Manca Izmajlova z gosti. Pevka je s svojim prelepim glasom prevzela tudi obiskovalce v Desklah, saj so njeno izvajanje najlepših slovenskih pesmi spremljali kot začarani. Večer je bil posebno glasbeno doživetje in čudovit poklon Prešernovemu dnevu, kulturnemu in državnemu prazniku.

 

Likovna skupina Svetloba Deskle, ki deluje v okviru Kulturnega društva »SVOBODA« Deskle, je letošnjo razstavo posvetila 100-letnici soške fronte. Odprtju razstave, v četrtek, 11. februarja, je sledila predstavitev knjige V Brucku taborišču … 1915–1918, avtorja Vilija Prinčiča.

 

Komemoracija ob dnevu padlih krajanov (12. 2.) je bila zaradi deževnega in hladnega vremena v prostorih Medgeneracijskega centra  »Pri Tinci«. Ob 18. uri se je v kulturnem dnevu odvijala osrednja prireditev ob prazniku Krajevne skupnosti Anhovo - Deskle. »Bom godca vzela, bom zmeraj vesela …« so letos vabili plakati na proslavo. S prisrčno pesmijo Slovenija so krajanom najprej čestitali otroci iz Vrtca Deskle. Sledil je večer ljudske glasbe, plesov in lepih misli, ki so ga oblikovali pevci Mladinskega pevskega zbora Osnovne šole Deskle, Mladinskega pevskega zbora Šempeter - Vrtojba in člani Folklornega društva Gartrož Nova Gorica. 

 

Predsednik Krajevne skupnosti Anhovo - Deskle Bojan Stanič je podelil letošnja priznanja. Prejeli so jih: prostovoljke v Medgeneracijskem centru »Pri Tinci« za dejavnost v središču vse od odprtja 22. oktobra 2013 dalje. Tu vsak torek dopoldne potekajo številne delavnice, razne družabne igre, prostovoljke tudi ob drugih dnevih organizirajo predstavitve knjig, potopisna predavanja in še mnogo podobnega. Priznanje sta prevzeli najzvestejši udeleženki dogajanja v središču, gospa Slavka in mala Elin. Drugo priznanje je šlo v roke dolgoletnega trenerja karateja Rajka Malinovića, ki je tudi sam na tekmovanjih dosegal odlične rezultate, leta 1991 je osvojil naslov državnega prvaka. Že več kot 30 let pa je trener Karate sekcije, ki deluje v okviru Športnega društva Gorica. Številni mladi iz naše krajevne skupnosti so bili njegovi varovanci in so s tekmovanj prinesli številne medalje. Knjižničarki Marta Bitežnik in Karmen Paravan sta prejeli priznanje za večletno skrbno in ustrežljivo delo v deskljanski knjižnici. Marta je knjižničarka dvajset let, a tudi Karmen videvamo za pultom že od leta 2001. Knjižničarki z leti spoznavata bralce in njihove želje, vsakemu radi ustrežeta, skušata se prilagoditi ter jim pravilno svetovati. Zdaj ko je njuno delo bilo opaženo in priznano, pa si neizmerno želita (pa ne zase, temveč predvsem za bralce), da bi knjižnica dobila dodatne prostore. Predvsem najmlajši pogrešajo igralni kotiček, malo večji pa zasebnost pri brskanju po internetnih straneh, starejši pa mizo in kakšen stol, da bi izbrano knjigo pogledali in nekaj strani tudi prebrali, saj če prve strani ne pritegnejo, knjige nima smisla nositi domov.

 

In prišla je sobota, 13. februarja, ko sta predsednik kulturnega društva Klemen Stanič in župan občine Kanal ob Soči Andrej Maffi v dvorani kulturnega doma z nagovoroma prisrčno pozdravila avtorja obsežne monografije Iz nevidne strani neba, v kateri so razkrite skrivnosti staroverstva. Pavel Medvešek Klančar je rojen v Anhovem, mladost je preživel na Gorenjem Polju, je slikar, grafik, ilustrator, oblikovalec, javni kulturni delavec, publicist ter pomemben in izjemen zapisovalec nesnovne ljudske dediščine severne Primorske, častni občan naše občine in lanskoletni dobitnik Štrekljeve nagrade.

 

Moderator večera je bil Marko Hren, ki je po daljšem uvodu v večer med drugim povedal tudi, da je Pavel Medvešček Klančar človek, ki je ujel neposredno izročilo učiteljev naravoverja oz. staroverja, da je vrednost te knjige neprecenljiva, da so izdajo obsežne in pomembne knjige omogočili oziroma podprli Inštitut za arheologijo, Javna agencija za raziskovalno dejavnost RS in Znanstvenoraziskovalni center SAZU.

 

Besedo je nato predal Pavlovi vnukinji, Daši Medvešček, ki je na začetku povedala, da je to poseben večer, saj je po izidu to prva predstavitev nove knjige. Poudarila je, da je predstavitev v Desklah za avtorja simbolnega pomena, saj je od tu daljnega leta 1951 odšel na pot – gozdno pot od Gorenjega Polja do Zapotoka in Velendola. Ko se je vračal od tam, je uvidel, da je v pogovoru z domačinom našel nekaj tistega mističnega sveta, s katerim se je potem zasvojeno ukvarjal vse do danes. Tako je Pavel začel svojo pot zapisovalca dragocenih pripovedovalcev, ki jih je srečeval na svoji poti. Da se je lahko vso to nesnovno kulturno dediščino zaobjelo v tako obsežni monografiji, je bilo potrebnih celih pet let. Iz številnih škatel je bilo treba najprej odbrati vse zapise in risbe, ki so se nanašali na staroverstvo, tematsko ločevati, prepisati, lektorirati in ločevati po krajih in svetiščih. Veliko je bilo terenskega dela, saj je bilo treba zapisane podatke ponovno preveriti. Pojasnila je, zakaj je knjiga takšna, kot je, naslov knjige Iz nevidne strani neba pa je naslov ene od zgodb v njej.

 

Avtor knjige, Pavel Medvešček Klančar, je med drugim povedal, da mu pripovedovalci sprva niso zaupali. Bil je namreč študent in za nameček še dolinec. Zato je moral kraje večkrat obiskati. V iskanju mož, ki bi mu znali kaj povedati, je srečal Janeza Strgarja, ki je živel v Strgariji, Volčanski Ruti. Ta je bil na začetku resen in zadržan, a večkratni Pavlovi obiski so ga omehčali. »Nisi naš, si pa gotovo duh enega od naših. Zato ti zaupam.« To so besede Janeza Strgarja, zapisane na 523. strani knjige. Zaupanje je obrodilo mnogo srečanj ter dolgih pogovorov in z leti sta postala prava prijatelja. Pavel Medvešček je knjigo posvetil Janezu Strgarju, ki mu je največ pomagal, da je lahko pogledal v nevidno stran neba.

 

V obsežni knjigi so zapisane mnoge pozabljene modrosti, nauki in misli naših prednikov, zgodovina naših krajev, temeljne stvari staroverstva, opisani so običaji in kako so ljudje živeli, kakšen odnos so imeli do narave, tu so zapisi o samopomoči (samoozdravljenju), zapisana so imena pripovedovalcev, z letnicami rojstev in hišnimi imeni, seznam krajev in svetih mest, veliko je risb, slik …

 

Avtorica tega prispevka toplo priporoča, da jo vzamete v roke. Nekateri se boste spomnili, da ste pripovedovalce tudi sami poznali. Mene osebno se je dotaknil zapis na strani 331, kjer je prav na vrhu strani z debelimi črkami zapisano: »Franc Fliparjev je takrat še povedal,  katere besede moraš spoštovati in katerih se bati. Besede, ki jih moraš spoštovati, so: poštenost, delavnost, resnicoljubnost, narodnost in narava. Bati pa se moraš naslednjih besed, in sicer nepoštenost, uničevanje narave, hudobija, nevoščljivost in maščevalnost.«

 

Teden oziroma mesec kulture se je zaključil z gledališko predstavo o prijateljstvu in umetnosti Art, ki je že 18 let na repertoarju SNG Drame Ljubljana in je doživela že približno 230 ponovitev.

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Kanal ob Soči!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Lokalni časopis Most
Številka: 56
Izšla: 30.06.2018
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29
20.10.2018 | Ostalo
Odbojkarska tekma
20.10.2018 | Ostalo
Predstava "Vsega je kriv poštar ..."
25.10.2018 | Ostalo
Razstava Avtor meseca
26.10.2018 | Ostalo
Kostanjev piknik
27.10.2018 | Ostalo
Prihod muzejskega vlaka v Kanal
28.10.2018 | Ostalo
Zimski abonma - 1. predstava
Pokaži več
Skrij

Bodite prvi pri oddaji mnenja.