Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sreda, 22.08.2018

pretežno jasno
Ponoči in zjutraj bo pretežno jasno. Na Primorskem bo pihala šibka burja. Najnižje jutranje temperature bodo od 13 do 18, ob morju okoli 20 °C
18°C | 35°C
četrtek, 21.08.2018
17°C | 35°C
petek, 23.08.2018
20°C | 35°C
sobota, 24.08.2018
17°C | 33°C
nedelja, 25.08.2018
18°C | 28°C
Opozorila
Torek, 21.8.2018 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
18°C
35°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

50-letnica od zapisa kalskih plesov z ......


KULTURA, LOKALNE SKUPNOSTI

| |
22.12.2017      15:04
A A

50-letnica od zapisa kalskih plesov z delavnico plesov Banjške planote: Kalski folklorniki kot primer stične točke znanosti, stroke in kulture ter dobre prakse


Prof. Mirko Ramovš, etnokoreolog, je novembra 2017 obiskal Kal nad Kanalom na Banjški planoti, kjer je pred natanko 50-imi leti, leta 1967, kot raziskovalec, skupaj s sodelavci iz Glasbenonarodopisnega instituta ZRC SAZU, popisoval tamkajšnje plesno izročilo. Obisk ni bil le simbolnega pomena obletnice zapisa izročila, ampak je bil predvsem delaven. Na delavnici so se učili plesov širše okolice Banjške planote. Skupno sodelovanje s prof. Ramovšem in uspešnost kalskih folklornikov je odprlo aktualno vprašanje in razmišljanje o tem, kako hodita z roko v roki znanost in kultura, kje so stične točke in vprašanje bodočnosti.


Delavnica s prof. Ramovšem novembra v Kalu nad Kanalom (foto: Robert Lipičar)
Delavnica s prof. Ramovšem novembra v Kalu nad Kanalom (foto: Robert Lipičar)
Deli:

Prva stična točka znanosti in kulture vsekakor seže petdeset let nazaj, druga pa k ustanovitvi folklorne skupine leta 2011. Skupno sodelovanje kaže na pomembnost vzajemnega sodelovanja, vzpostavljanja razumevanja, spoštovanja, ponosa in prilagajanja ter dopuščanja delovanja tako enega kot drugega. Prof. Ramovš je na Kalsko na njihovo povabilo prvič prišel leta 2015, ko so plesali stare kalske plese, nato leto pozneje na njihovo petletnico delovanja ter letos v novembru, ko so se učili plesov širšega prostora.

O Folklorni skupini Kal nad Kanalom je bilo že kar precej napisanega v medijih, skupina je dobro prepoznavna tudi že izven lokalnega okolja, njena posebnost pa je predvsem močna integriteta.

»Prej kot slej se nam korak zaustavi na križpotju. Radi bi videli čim dlje naprej po poti, ki nas vodi v jutrišnji dan. Notranji glas pa nas nagovarja, naj se zazremo nazaj po zaprašeni cesti v preteklost in se vprašamo, kaj bi danes imeli, če ne bi prevzeli zapuščine naših prednikov. Sprašujemo se o naši identiteti, kdo smo, kam gremo, od kod izviramo, kaj nas dela posebne, kje so naše korenine, do kam segajo. Sprašujemo se o življenju in vrednotah naših starih in prastarih staršev. O ljudeh, ki so kljub bedi, lakoti, grozotam vojn in zatiranju, skozi stoletja vztrajali na levem bregu Soče, na naši slikoviti zahodni Banjški planoti, nam ohranili vero, veselje do življenja ter nam z ljubeznijo zapustili bogato kulturno dediščino,« je zapisala v svojem strokovnem prispevku za monografijo Zahodna Banjška planota skozi čas (v pripravi) predsednica folklorne skupine Darja Rijavec.

Njen prispevek je vsekakor nova stična točka znanosti in kulture. Rijavčeva tudi redno objavlja različne članke v lokalnih glasilih in ima objave v knjigah, v svoji strokovnosti pa predstavlja dejstva in spomine iz krajevne zgodovine in ljudsko izročilo oziroma lahko bi rekli, da je njihov varuh. Področja delovanja skupine, ki jih avtorica predstavlja, imajo izčrpno zgodovino vsako zase, sestavljeno pa je iz tako informatorjev, domačinov kot raziskovalcev, strokovnjakov, znanstvenikov. Folklorniki se zavedajo, da brez skupnega sodelovanja vseh za pravo celoto, ki ima težo, noben napredek ni mogoč oziroma predvsem ne daljnosežen, navdihujoč in s tem dolgoročno obrnjen v pravo smer, pristno. Uspešnost, odmevnost in močna integriteta, spomnimo recimo na njihov nastop v Državnem zboru leta 2016, je rezultat sodelovanja s strokovnjaki tako glede zgodovinskih dejstev in pri interpretaciji preteklosti kot njihovega dela pod mentorstvom, od prof. Mirka Ramovša, vrednotenja Darje Rijavec in dela, številnih vaj v skupini pod mentorstvom Ines Paravan ter seveda pripravljenosti vseh. V prvi vrsti pa lokalnih prebivalcev, posameznikov.

Njihovo delovanje, ki sega od lokalnega do mednarodnega okolja, je lep primer integritete znanosti in kulture oziroma prikazovanja prave poti v življenju s prepletanjem bodočnosti in tradicije, pri čemer pogled ni obnjen v nobeno "korist". Je tudi dobra praksa za pravo pot v slovenskem turizmu. Vendar se tu dotikamo že vprašanja gospodarstva in sodelovanja oziroma občutenje potrebe po njem pri številnih drugih akterjih. V bodoče je vredno o tem in tašnih strukturah razmišljati, saj ima slovenska kultura v najširšem smislu in naša skupna identiteta ravno od delovanja tovstnih skupin, ki so zgrajene in gradijo na takšni poti oziroma njihovih vsebin dolgoročno najpomembnejšo korist.
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Kanal ob Soči!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Lokalni časopis Most
Številka: 56
Izšla: 30.06.2018
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Avgust 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
22.08.2018 | Ostalo
Razstava fotografij Trg Kontrada
23.08.2018 | Ostalo
Razstava "Avtor meseca"
24.08.2018 | Ostalo
Krajevni praznik v Ročinju
24.08.2018 | Ostalo
Gledališče na Kontradi
25.08.201 | Ostalo
Odbojka na mivki - trojke
25.08.2018 | Ostalo
140 let PGD Kanal
25.08.2018 | Kino
KINO V GOZDU
25.08.2018 | Ostalo
Kino v gozdu
25.08.2018 | Ostalo
Gledališče na Kontradi
25.08.2018 | Ostalo
140 let gasilstva
26.08.201 | Ostalo
Pohod v Dolomite
26.08.2018 | Ostalo
Pohod na Monte Pasubio
26.08.2018 | Ostalo
Gledališče na Kontradi
30.08.2018 | Ostalo
Razstava "Avtor meseca"
31.08.2018 | Ostalo
Gledališče na Kontradi
31.08.2018 | Ostalo
Gledališče na Kontradi
22.08.2018 | Ostalo
Razstava fotografij Trg Kontrada
23.08.2018 | Ostalo
Razstava "Avtor meseca"
24.08.2018 | Ostalo
Krajevni praznik v Ročinju
24.08.2018 | Ostalo
Gledališče na Kontradi
25.08.201 | Ostalo
Odbojka na mivki - trojke
Pokaži več
Skrij

Bodite prvi pri oddaji mnenja.