Logo MojaObčina.si

Kanal ob Soči

DANES
9°C
-1°C
JUTRI
10°C
-5°C
4579

Narava in etika

Neverjetno, s kakšno lahkoto se v Kanalu drevje podira, namesto da bi se obrezovalo. Pred nekaj leti so na ukaz posameznikov padla tri drevesa, nato še vsako leto kakšno. Gre za drevesa, ki so v bližini stavb, najpogosteje blokov, ker da motijo videz ali otežujejo dihanje, najpogosteje pa gre za pridobitev kakega parkirnega mesta.  V Franciji, na primer, prestavijo pločnik, ponekod celo cesto ali spomenik, da bi drevo obstalo. Na pričujoči fotografiji je vidno, da je bilo tam drevo. Da, bila je 150-letna zimzelena magnolija, ki so jo pred petimi leti podrli na željo hudo etične osebe, ki je vsako leto vsako najmanjšo podrast do tal porezala. Nato so, morda naivni, posamezniki okrog edine še žive bilke naredili ograjo, kar pa ni preprečilo ponovne zadušitve in možnosti, da bi drevo ponovno zaživelo.
Nasproti muzeja Prado v Madridu je Likovna akademija, kjer je na dveh stenah vklesan napis, da Ni estetike brez etike in etike brez estetike.

Besedilo: Ferdo Žorž

Všečkaj objavo


Oceni objavo


Oglejte si tudi