Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za četrtek, 23.11.2017

oblačno
Ponoči bo pretežno oblačno, predvsem na vzhodu in severu pa delno jasno. Pihal bo jugozahodni veter. Najnižje jutranje temperature bodo od 3 do 10, v zatišnih legah severne Slovenije okoli 0 °C.
5°C | 13°C
petek, 24.11.2017
6°C | 15°C
sobota, 25.11.2017
7°C | 14°C
nedelja, 26.11.2017
7°C | 10°C
ponedeljek, 27.11.2017
-4°C | 10°C
Opozorila
Sreda, 22.11.2017 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
5°C
13°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Gospodarstvo

Usoda podeželskih trgovin


GOSPODARSTVO

| |
23.11.2012      22:07
A A

Usoda podeželskih trgovin


Medtem ko ob mestnih vpadnicah rastejo velika nakupovalna središča, postajajo trgovine na podeželju prava redkost. Med letoma 2000 in 2010 je v Sloveniji vrata zaprlo najmanj 1300 trgovin z živili, v kanalski občini okrog 10. Na podeželju ostajata le še trgovini v Kalu nad Kanalom in v Ligu.


Trgovec Milan Hvalica.  Foto: Nataša Bucik Ozebek
Trgovec Milan Hvalica. Foto: Nataša Bucik Ozebek
Deli:

Največji naval zapiranja trgovin po podeželju je bržkone že za nami, ljudje po primorskih vaseh radi pripomnijo, da se nima več kaj zapreti. Pa čeprav so denimo te male trgovine, predvsem ob meji z Italijo, prve imele na policah cenjeno uvoženo blago originalne kakovosti: nutelo, testenine barilla, kinder jajčka. Nekateri pa tem trendom kljub vsemu uspešno kljubujejo.


Mercator zaprl 140 trgovin

Pri najboljšem sosedu, ki pa največkrat ni tudi najbližji sosed, pravijo, da se je obdobje zapiranja manjših prodajaln začelo pred desetimi in več leti, ko so posamezna trgovska podjetja zaradi nerentabilnega poslovanja ukinila nekatere male poslovalnice. Najprej so trgovci zapirali prodajalne, ker niso izpolnjevale minimalnih tehničnih pogojev, kasneje pa zato, kjer premajhen obisk kupcev ni več omogočal oblikovanja primerne ponudbe, ki bi zadovoljila kupčeve potrebe. Čeprav si Mercator prizadeva ohraniti prav vsako prodajalno, tudi v odročnejših krajih, so morali v zadnjih desetih letih po vsej Sloveniji zapreti približno 140 malih trgovin, tako v mestih kot po vaseh.

V Trgovinski zbornici Slovenije ugotavljajo, da je trgovce dodatno zdesetkala še gospodarska kriza. „Število podjetij v trgovinski dejavnosti, ki so prenehala s poslovanjem, se je leta 2009 v primerjavi z letom 2008 povečalo za 4,5 odstotka,“ pravijo na zbornici. Za zadnji dve leti pa ugotavljajo, da se število in njihova struktura ohranjata na približno enaki ravni. Manjša trgovska podjetja, povečini gre za samostojne podjetnike, danes med vsemi trgovci ustvarijo približno tretjino vseh prihodkov v dejavnosti.

Na Kambreškem prva in potujoča zasebna trgovina

Medtem pa nekateri pogumno korakajo trendom nasproti. Eni s potujočo trgovino, drugi z obujanjem podeželskih trgovin. Trgovec Milan Hvalica se spominja, kako je leta 1983 na Kambreškem odprl prvo zasebno trgovino na Goriškem. „Trgovina je tedaj cvetela. Konec osemdesetih let je bila trgovina skoraj na vsakem vogalu. Tukaj v okolici smo imeli tri vojaške karavle in vojaki so bili dobre stranke. Trgovino smo imeli odprto vsak drugi dan in vedno so prišli. Ob osamosvojitvi Slovenije leta 1991 pa so odšli in promet nam je čez noč upadel. Začeti smo morali razmišljati o nečem novem,“ pripoveduje Hvalica. Tudi tokrat je bil Hvalica med prvimi, ki se je lotil potujoče trgovine. „Preuredili smo en kombi in poskusili s prodajo po vaseh, predvsem na Tolminskem, kjer so se začele trgovine najprej zapirati. Dobro se je prijelo, naši kupci so bili predvsem starejši. In tedaj smo bili s cenami še lahko konkurenčni trgovinam v dolini,“ pripoveduje. A s pojavom diskontov in sedaj kasneje velikih nakupovalnih središč v mestih je postajal zaslužek vse trši. Svoj višek so dosegli v letih 2005 in 2006. Imeli so dva kamiona in skupaj z njim pet zaposlenih. Delali so vsak dan, včasih tudi ob nedeljah. Danes dela sam. Od Nove Gorice do Bovca.

Pravi, da potujoča trgovina danes ne more biti več konkurenčna ostalim trgovinam. „Cene goriv in rezervnih delov gredo v nebo. Poleg tega se vasi praznijo. Ljudje umirajo ali odhajajo v domove. Nekoč nas je v Baški grapi na nekaterih postajališčih čakalo tudi po dvajset strank, danes so tam vasi, ko ni nobenega več. Prej smo v enem dnevu obhodili 3 ali 4 vasi, sedaj pa prevozim po 200 kilometrov, da zapolnim dan,“ pripoveduje. Kljub temu vztraja, saj so mu starejši ljudje zelo hvaležni, ko pohupa pred njihovo hišo, in se zato tudi trudi, da jih redno obiskuje.

Hvalica na terenu vidi tudi stiske ljudi, ki so se letos ob spremembi socialne zakonodaje zelo poglobile. „Vzeli so jim starostne pokojnine, ljudje so se sami odrekli varstvenim dodatkom, eni so ostali čisto brez vsega. Tako hudo, kot je letos, še ni bilo,“ pravi. 

Recesija je lahko za majhne prodajalne tudi pozitivna

Tudi trgovsko podjetje Fama iz Vipave koraka v obratno smer in se s trgovinami vrača na podeželje. S tem dokazuje, da so bili marsikje za zapiranje krivi tudi preveliki apetiti po zaslužku. Trenutno imajo od Cerknega do Kort 21 trgovin, eno tudi v Kanalu. „Vsako leto odpremo dva marketa, toliko še zmoremo sami brez zadolževanja. A povpraševanje je veliko. Skoraj vsak teden me obiščejo predstavniki katere od krajevnih skupnosti, kjer bi želeli ohraniti ali odpreti trgovino,“ pravi direktor družbe Aleksander Lemut. Dodaja, da njihove vaške trgovine poslujejo pozitivno, ne prinašajo pa velikega dobička. „Ker sta naši vodili skromnost in trdo delo, nam tudi to zadostuje,“ je skromen. Zadovoljen je, če lahko s tem pomaga tudi k ohranjanju podeželja. „V krajih, kjer so vsaj pet ali sedem kilometrov oddaljeni od velikih nakupovalnih središč, ljudje že premislijo, ali bodo sedli v avto,“ pravi, ko prednosti zase išče tudi v recesiji. Prednost manjših trgovin vidi tudi v osebnem poznavanju kupcev, ki je mogoče le v manjših trgovinah. In še nekaj je pri teh malih prodajalnah in potujočih trgovinah. Bojazen, da se ne bi mogli upreti skušnjavi in bi voziček preveč napolnili z nepotrebnim blagom, je tukaj odveč.
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Kanal ob Soči!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Lokalni časopis Most
Številka: 53
Izšla: 25.09.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
November 22 23 24 25 26 27 28 29 30 1
23.11.2017 | Ostalo
Predstavitev knjige
23.11.2017 | Ostalo
Razstava "Avtor meseca"
25.11.201 | Ostalo
Tržni dan
25.11.2017 | Ostalo
Spominska slovesnost
25.11.2017 | Ostalo
2. Štokolofest
25.11.2017 | Ostalo
Praznovanje KS in revijo pevskih zborov
25.11.2017 | Ostalo
Revija pevskih zborov in vokalne skupine
26.11.201 | Ostalo
Izlet v neznano
26.11.2017 | Ostalo
Zimski abonma - 2. predstava
29.11.201 | Tečaji in delavnice
Načrt denarnega toka, ki zadovolji banko
30.11.2017 | Ostalo
Razstava "Avtor meseca"
22.11.2017 | Ostalo
Dogodek ob dnevu kulturne dediščine
23.11.2017 | Ostalo
Predstavitev knjige
23.11.2017 | Ostalo
Razstava "Avtor meseca"
24.11.2017 | Ostalo
Predstavitev knjige "Pravce in zgodbe med Idrijo in Sočo"
25.11.201 | Ostalo
Tržni dan

Bodite prvi pri oddaji mnenja.