Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sobota, 21.10.2017

pretežno oblačno
Danes bo na zahodu zmerno do pretežno oblačno, ponekod lahko rosi. Drugod bo dokaj sončno z nekaj zmerne oblačnosti. Pihal bo jugozahodni veter. Najvišje dnevne temperature bodo od 16 do 22 stopinj C.
8°C | 18°C
nedelja, 22.10.2017
10°C | 13°C
ponedeljek, 23.10.2017
7°C | 13°C
torek, 24.10.2017
4°C | 16°C
sreda, 25.10.2017
7°C | 13°C
Opozorila
Sobota, 21.10.2017 ob 10h
Dodatnega opozorila ni.
8°C
18°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Poslovne

Igor Akrapovič: Občina Ivančna Gorica je ......


GOSPODARSTVO, POSLOVNE, OBČINSKE, INTERVJU

| |
08.09.2014      19:29
A A

Igor Akrapovič: Občina Ivančna Gorica je prijazna podjetništvuDeli:

V petek, 8. avgusta smo na sedežu podjetja Akrapovič, obiskali lastnika zelo uspešnega podjetja, Igorja Akrapoviča. Povod je bil začetek selitve dela proizvodnje v Črnomelj, povprašali pa smo tudi o poslovnih rezultatih in načrtih za prihodnost. Z Igorjem Akrapovičem smo se pogovarjali v njegovi pisarni opremljeni povsem v duhu izdelkov, ki jih izdelujejo in tistih, v katere vgrajujejo njihove izdelke. 

V teku je selitev dela proizvodnje v Črnomelj. Gre za velik logističen zalogaj. Nam lahko prosim poveste, kateri so razlogi za selitev?

Glavni razlog je bila ponudba Danfossa za proizvodno halo (19.000 m2) in pripadajoče zemljišče (57.000 m2) po zelo ugodni ceni. Z minimalnimi spremembami je možno takoj delati v teh objektih. Ocenili smo, da če bi hoteli v Ivančni Gorici priti do takih objektov, bi nas to stalo približno petkrat več. To je bila dobra poslovna priložnost, ki smo jo izkoristili.

Je morda na vašo odločitev vplivala tudi ponudba ustrezne delovne sile, ki je posledica odhoda Danfoss-a?
Tudi. Danfoss je svoje čase izjemno dobro delal. Proizvodnjo so imeli organizirano na zelo visokem nivoju, da so bili lahko uspešni v zelo konkurenčnem okolju izdelovanja kompresorjev. To kar sem lahko videl, je bilo na višjem organizacijskem nivoju, kot pri nas. Res pa je, da so izdelovali serije, ki so štele več milijonov kosov, mi pa nimamo tako velikih serij, saj izdelujemo kar 1.700 različnih artiklov. 

Svoje je verjetno naredil tudi vstop sosednje Hrvaške v EU. Odpira se tudi ta trg delovne sile.
Mislim, da je tudi v Sloveniji dovolj kvalitetne delovne sile. Sedaj imamo kar nekaj ljudi na usposabljanju. Za proizvodnjo potrebujemo predvsem ljudi z določenimi ročnimi spretnostmi, ki so potrebne pri varjenju. Jaz osebno sem že eden izmed takih, sem poskusil večkrat, pa nisem bil dovolj dober. Poleg prirojenih sposobnosti pa je potrebno pridobiti tudi določena znanja, tako da traja usposabljanje leto, do leto in pol. Tako imamo v tem trenutku 100 do 120 ljudi več, kot jih potrebujemo v proizvodnji, vendar če hočemo ohraniti 20 odstotno rast, moramo pravočasno pripraviti in naučiti delovno silo.

S spremembo občinskega prostorskega načrta se razvojne možnosti odpirajo tudi v Ivančni Gorici? 

V Ivančni Gorici ostaja uprava podjetja, visoko tehnološka livarna in razvoj, ki ga moramo okrepiti zaradi vstopa v avtomobilsko industrijo. Tu bo tudi orodjarna in pred proizvodnja, tako da se bo prvih 50 ali 100 kosov naredilo tu. Računam, da bomo s temi programi kmalu zapolnili objekte, ki so na voljo. V roku 2 do 3 let predvidevamo tudi izgraditev upravno poslovnega objekta, saj imamo vse pisarne trenutno polne, načrtujemo pa več razvojnega dela in tudi več poslovno komercialnih aktivnosti. V Črnomlju pa bo proizvodnja.

Za ustrezno namembnost prostora, ki ga potrebujete za nadaljnji razvoj, je bilo potrebno vložiti kar nekaj truda. Trajalo je dolgo časa, nujno pa je bilo tudi sodelovanje z lokalno skupnostjo. Kako ste bili zadovoljni s sodelovanjem?

Moram reči, da sem bil zadovoljen s sodelovanjem z obema županoma, še posebej 2, 3 leta nazaj, ko smo zelo intenzivno delali na tem. Ob tem sem imel priložnost izkusiti tudi sodelovanje z našimi ministrstvi, konkretno s kmetijskim, kjer vidiš, kako se na nekem uradniškem nivoju vse skupaj ustavi iz nekih nerazumljivih razlogov. Mislim, da je to ena izmed prioritet, ki jih je potrebno pri nas spremeniti. Država mora imeti interes za podjetništvo. Strinjam se, da morajo biti prvoklasna kmetijska zemljišča zaščitena, čeprav je po mojem vedenju le 13 % obdelanih. Vendar pa v primerih, ko gre na eni strani za nekaj 100 delovnih mest in na drugi strani za zemljišče, ki evidentno ni več 1. ali 2. kategorije, bi morali biti tako razumni in sprejeti ustrezne ukrepe. To je res trajalo predolgo. Sedaj je to urejeno in v naslednjih letih bomo to s pridom izkoristili.

Tudi sicer se vključujete v dogodke, ki jih prireja občina. Z naše strani zahvala za sodelovanje na Dnevu obrti in podjetništva in na prireditvi Mladi in podjetništvo. Ste pa tudi Ambasador Občine Ivančna Gorica.


Moja zgodovina, moja poslovna pot se je začela v Ivančni Gorici in tukaj sem ostal in tudi vnaprej bomo delali tukaj. Moram reči, da so moje izkušnje z okoljem dobre in tudi nikoli nismo imeli težav. Občasno sicer zaropotamo oziroma opozorimo na kakšne svoje zahteve, lahko pa rečem, da je lokalno okolje podjetniško prijazno. 

Pozitivni zgledi vlečejo. Poleg vašega podjetja so tudi druga podjetja v občini dosegla boljše rezultate kot poprej. Nenazadnje so tudi skupni rezultati vseh podjetij čedalje boljši in bili že v 2011 na ravni pred krizo, sedaj pa se izboljšujejo. Kakšen je vaš komentar?


Slovenska podjetja so vezana na evropski prostor in pozna se, da je konec recesije in so poslovni rezultati boljši. To je dober znak, upam, da se bo tudi poslovno okolje izboljšalo v Sloveniji in bo gospodarstvu bolj naklonjeno. Na tem bo potrebno delati, saj je Slovenija še kar v recesiji. Dolenjska pa je poslovno kar uspešna. Se pravi, da se da, potrebno pa se je potruditi.


Vir (tekst in foto): http://www.ivancna-gorica.si/aktualno/?id=4534
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Ivančna Gorica!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!