Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sreda, 26.09.2018

pretežno jasno
Zvečer se bodo oblaki posušili in ponoči bo pretežno jasno. Na Primorskem bo pihala večinoma šibka burja. Najnižje jutranje temperature bodo od -3 do 2, ob morju in v krajih z burjo na Primorskem od 4 do 11°C.
3°C | 16°C
četrtek, 27.09.2018
3°C | 21°C
petek, 28.09.2018
5°C | 23°C
sobota, 29.09.2018
9°C | 13°C
nedelja, 30.09.2018
6°C | 17°C
Opozorila
Torek, 25.9.2018 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
3°C
16°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Občinske

Tradicionalni blagoslovi konj tudi v naši ......


OBČINSKE

| |
29.12.2017      00:00
A A

Tradicionalni blagoslovi konj tudi v naši občiniDeli:
Poleg državnega praznika Dneva samostojnosti in enotnosti so na dan, ko goduje sv. Štefan – zavetnik konj, potekale tradicionalne prireditve blagoslov konj tudi v občini Ivančna Gorica. Že tradicionalno so žegnanja konj potekala v Šentvidu pri Stični, Gabrovki pri Zagradcu in na Veliki Dobravi pri Višnji Gori.
V Šentvidu so k blagoslovu svoje konje pripeljali člani Konjerejskega društva Radohova vas in konjeniki Ranča Prebil iz Temenice. Blagoslov konj je opravil tamkajšnji župnik Izidor Grošelj, številni obiskovalci pa so se nato skupaj poveselili ob stojnici, ki jo vsakoletno pripravi konjerejsko društvo. Svojo stojnico so imeli tudi predstavniki Krajevne organizacije Rdečega križa Šentvid pri Stični. Vsem konjenikom in obiskovalcem sta lepe praznike voščila predsednik konjerejskega društva Nejc Rus in grosupeljske izpostave rdečega križa, Franc Horvat.
Prav tako je bilo slovesno, kot že nekaj let, v Gabrovki pri Zagradcu. Cerkev na ta dan blagoslavlja sol, vodo in konje, tako je bilo tudi v gabrovški cerkvici, ko je zagraški župnik Sašo Kovač opravil blagoslov soli in vode. Med pridigo je opozoril na usodo svetega Štefana, katerega cerkev beleži kot prvega mučenika in povezal smernice z nastajanjem naše države pred 27. leti. Župnik se je izkazal za velikega domoljuba in pozval prisotne, da ponosno izobesijo slovensko zastavo. Ob koncu maše je v cerkvi zadonela slovenska Zdravljica.
Zunaj pred cerkvijo je duhovnik prisotnim konjenikom in konjem podelil blagoslovljen kruh in sol ter jih pokropil z blagoslovljeno »štefanovo« vodo. Domače gospodinje in možje iz Gabrovke in Kitnega Vrha pa so poskrbeli za okrepčilo.

Foto: Gašper Stopar in Marjan Urbas


0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
ŽELIŠ BITI TUDI V BODOČE NA TEKOČEM S TEM, KAR OBJAVI Občina Ivančna Gorica? x
Naroči se na e-obveščanje in ostani v stiku z nami in ne zamudi več nobene pomembne novice ali dogodka!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Občina Ivančna Gorica
Občina Ivančna Gorica
SOKOLSKA ULICA 8
Tel:
Koledar dogodkov Preglej vse
September 25 26 27 28 29 30 1 2 3 4
25.09.2018
Danes ni dogodkov.
26.09.2018 | Šport
Plesne delavnice
29.09.2018 | Družabni dogodki
Aviratek 2018
26.09.2018 | Šport
Plesne delavnice
29.09.2018 | Družabni dogodki
Aviratek 2018

Bodite prvi pri oddaji mnenja.