Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za nedelja, 25.06.2017

oblačno
Ponoči se bo postopno jasnilo, zjutraj pa bo na severozahodu in severu spremenljivo oblačno. Tam so možne že manjše padavine. Najnižje jutranje temperature bodo od 15 do 22 stopinj C.
20°C | 27°C
ponedeljek, 26.06.2017
16°C | 30°C
torek, 27.06.2017
17°C | 32°C
sreda, 28.06.2017
18°C | 30°C
četrtek, 29.06.2017
19°C | 25°C
Opozorila
Sobota, 24.6.2017 ob 18h
V večernem času so še možne močnejše nevihte s sunki vetra in nalivi.
20°C
27°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Turizem

Ste pripravljeni na posebno podzemeljsko ......


TURIZEM, DRUŠTVA

| |
25.12.2014      21:26
A A

Ste pripravljeni na posebno podzemeljsko doživetje?Deli:

Županova jama v bližini Grosuplja je ravno prav odmaknjena od vrveža množično obiskanih turističnih središč, da boste  lahko med raziskovanjem sedmih podzemeljskih dvoran povsem od blizu doživeli čudovite pojave, ki jih je v apnenčastih skladih skozi milijone in tisoče let izoblikovala voda.

 

Vsako od dvoran odlikuje kakšna posebnost – od značilne hladne klime v Ledenici preko izjemnega števila na gosto posejanih kapnikov v Srebrni dvorani do mogočnega Prestola kralja Matjaža v osrčju jame – vse skupaj pa ponujajo pravo učno uro iz spoznavanja raznolikosti oblik v kraškem podzemlju. Rdeča – bolje rečeno mokra – nit, ki povezuje jamsko zgodbo, je voda. V tem letnem času kaplja s stropa, polzi po kapnikih in se zadržuje v manjših jezercih. Med obiskom jame boste spoznali tudi njene prebivalce – netopirje male podkovnjake. Ti trenutno prezimujejo, kar pomeni, da v globokem spanju počivajo na primernih kotičkih jamskega stropa, viseč z glavo navzdol.

 

V prazničnem času, od petka 26. decembra 2014 do nedelje 4. januarja 2014 bo jama za obiskovalce odprta VSAK DAN ob 15. uri.

  

Svetujemo, da pred obiskom preverite vremenske razmere, navsezadnje lahko hitro nastopi »prava« zima. Ob sneženju cesto do jame plužijo, vendar so na samem dostopu v jamo (parkirišče, zunanja pot, stopnice) razmere lahko zimske. Dobra pohodniška obutev in previdnost so zato nujni. Na notranjost jame zunanje vreme sicer ne vpliva kar dosti. Razen v vhodnem predelu je temperatura stalna, 9,5 °C. Poleg tega ste v jami  ”pod streho”, lepota kapnikov pa je enako bleščeča kot ob lepem poletnem dnevu.

 

Jama je v celoti električno razsvetljena, 600 m dolga turistična pot vodi skozi sedem dvoran. Obisk z usposobljenim vodnikom traja eno uro. Vstopnina v jamo je 8 EUR odrasli, 6 EUR šolski otroci.

 

Županova jama leži 8 km JV od Grosuplja v smeri proti Turjaku, na nadmorski višini 410 m. Več o njej najdete nawww.zupanovajama.si, in www.facebook.com/zupanovajama, dodatne informacije so na voljo na 041/407-705 oz. na info@zupanovajama.si 

 

Damjan Viršek

Županova jama –

turistično in okoljsko društvo Grosuplje

 

Foto: Marjan Trobec
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Grosuplje!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!