Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za ponedeljek, 22.01.2018

delno oblačno
Popoldne bo sončno, v vzhodni polovici Slovenije pa občasno zmerno do pretežno oblačno in povečini brez padavin. Ponekod bo zapihal jugozahodni veter. Najvišje dnevne temperature bodo od 2 do 6, na Primorskem do 10 °C.
0°C | 8°C
torek, 23.01.2018
0°C | 8°C
sreda, 24.01.2018
-1°C | 9°C
četrtek, 25.01.2018
-1°C | 9°C
petek, 26.01.2018
5°C | 10°C
Opozorila
Ponedeljek, 22.1.2018 ob 16h
Dodatnega opozorila ni.
0°C
8°C
delno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Turizem

Mednarodna noč netopirjev v Županovi jami pri ......


TURIZEM, DRUŠTVA

| |
27.08.2014      23:45
A A

Mednarodna noč netopirjev v Županovi jami pri GrosupljemDeli:

»Ne tič ne miš«, tako imenuje netopirje ljudski glas. Te zanimive živali so aktivne ponoči, (vsaj pri nas) se prehranjujejo z žuželkami, podnevi pa si poiščejo zatočišče – tudi v podzemeljskih jamah.


V soboto, 6. septembra 2014 bomo netopirje lahko spoznali na poseben, zanimiv način. V sodelovanju z Slovenskim društvom za proučevanje in varstvo netopirjev bo Županova jama gostila dogodek v okviru akcije Mednarodna noč netopirjev, s katerim želijo ljubitelji teh zanimivih in skrivnostnih, pa hkrati ogroženih živali netopirje približati širši javnosti.

 

V Županovi jami, ki leži le 27 km od Ljubljana v gozdnatem območju dolenjskega krasa, vsako leto prezimuje približno 100 malih podkovnjakov, ki so ena od več kot dvajset vrst netopirjev, znanih v Sloveniji. Jame so pomemben habitat tudi za nekatere druge živali, raznolik in bogat življenjski prostor pa je praktično ves kras. Kraško površje prekriva približno polovico Slovenije in predstavlja tudi najpomembnejši rezervoar pitne vode pri nas.

 

Program Mednarodne noči netopirjev bomo pričeli ob 16:30 s predavanjem sodelavke Inštituta za raziskovanje krasa iz Postojne o značilnostih krasa, zaradi katerih je ranljiv (dovzeten za onesnaženje) in kako ga lahko s preudarnejšo rabo prostora zaščitimo.

 

O tem, zakaj je jama za netopirje pomembna kot zatočišče in zakaj se pravzaprav vanjo zatekajo, bodo lahko obiskovalci izvedeli med vodenim ogledom, ki se bo začel ob 17. uri.

 

Ob 18:30 se bo program spet nadaljeval na površju, pred jamo, s strokovnim predavanjem o netopirjih in njihovem pomenu za ravnotežje v naravi. Otroci bodo lahko sodelovali v likovni delavnici in si izdelali netopirje.

 

Ko pa bo padel mrak, bomo s pomočjo detektorjev ultrazvoka prisluhnili glasovom netopirjev, ki bodo izletali iz jame.

 

Za obisk Županove jame, kjer 600 m dolga turistična pot vodi skozi sedem dvoran, priporočamo pohodno obutev in primerna oblačila, saj v notranjih delih jame vlada stalna temperatura 9,6 °C. Vstopnina v jamo je 8 EUR odrasli,6 EUR otroci. Dogodki Mednarodne noči netopirjev, ki bodo potekali na površju (predavanji, likovna delavnica, poslušanje netopirjev) so brezplačni. Županova jama leži 8 km JV od Grosuplja v smeri proti Turjaku. Več o njej najdete na www.zupanovajama.si, dodatne informacije so na voljo na 041/407-705. Več o netopirjih pa na http://www.sdpvn-drustvo.si/FOTKE/PROJEKTI/Publikacije/plakat_netopir_07.pdf 

 

Damjan Viršek,  Županova jama – turistično in okoljsko društvo Grosuplje
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Grosuplje!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!