Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za ponedeljek, 20.08.2018

pretežno jasno
Popoldne bo povečini sončno, ponekod bo pihal šibak veter vzhodnih smeri. Nastane lahko kakšna ploha ali nevihta. Najvišje dnevne temperature bodo od 28 do 32, na Primorskem ob šibki burji do 34 °C.
16°C | 32°C
torek, 21.08.2018
17°C | 32°C
sreda, 22.08.2018
18°C | 33°C
četrtek, 23.08.2018
18°C | 32°C
Opozorila
Nedelja, 19.8.2018 ob 13h
Dodatnega opozorila ni.
16°C
32°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Turizem

Triprsti in belohrbti detel v projektu LIFE ......


TURIZEM

| |
30.10.2015      19:58
A A

Triprsti in belohrbti detel v projektu LIFE KočevskoSamica belohrbtega detla hrani mladiča v gnezdilnem duplu odmirajoče bukve.
Samica belohrbtega detla hrani mladiča v gnezdilnem duplu odmirajoče bukve.
Deli:


Kočevski gozdovi so v slovenskem merilu pomembno zatočišče dveh najbolj ogroženih vrst žoln - triprstega in belohrbtega detla - v Sloveniji. Za oba ledenodobna relikta so pomembni jelovo-bukovi sestoji z velikim deležem mrtvega lesa, ki je v zadovoljivi količini ohranjen le še v pragozdovih in rezervatih ter težje dostopnih grebenskih gozdovih. Triprsti detel domuje v gorskih gozdovih s prevladujočimi iglavci nad 800 m, belohrbti pa izbere zrele bukove sestoje. Hranita se s podlubniki in ličinkami hroščev, ki živijo v trhlem in razpadajočem lesu. Populacija obeh vrst na Kočevskem je ocenjena le še na nekaj deset parov. Ob letošnjem popisu na vzhodni (topliški) strani roškega grebena nismo več našli triprstega detla, nekaj parov belohrbtih detlov pa le v zasebnih gozdovih Poljanske gore in pragozdu Kopa. Glavno grožnjo detloma predstavljata premajhen delež odmrlega drevja in razdrobljenost življenjskega prostora, ki sta posledica večje intenzivnosti gospodarjenja in odpiranja gozda s prometnicami. V sodelovanju z Zavodom za gozdove Slovenije načrtujemo za ohranitev ogroženih detlov povečati delež odmrle lesne mase z izločanjem manjših območij -  ekocelic, kjer bomo prepuščali drevesa naravnemu razvoju, povečali število posameznih habitatnih dreves in površino gozdnih rezervatov. Aktivnosti se odvijajo v okviru projekta Evropske skupnosti LIFE Kočevsko, ki se ga izvaja v okviru finančne pomoči LIFE+ za ohranjanje habitatov in vrst na območjih Natura 2000.


ANDREJ HUDOKLIN, Zavod RS za varstvo narave
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Dolenjske Toplice!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!