Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 20.10.2017

jasno
Danes bo v zahodni Sloveniji zmerno do pretežno oblačno. Drugod bo sončno, predvsem ponekod na Primorskem in na severovzhodu države bo zjutraj in dopoldne megla. Pihal bo jugozahodnik. Najvišje dnevne temperature bodo od 16 do 24 stopinj C.
8°C | 23°C
sobota, 21.10.2017
9°C | 20°C
nedelja, 22.10.2017
10°C | 16°C
ponedeljek, 23.10.2017
7°C | 13°C
torek, 24.10.2017
5°C | 15°C
Opozorila
Petek, 20.10.2017 ob 6h
Dodatnega opozorila ni.
8°C
23°C
jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Pevcem in likovnikom so se pridružili še ......


KULTURA, DRUŠTVA

| |
18.04.2015      18:32
A A

Pevcem in likovnikom so se pridružili še mladi gledališčniki


S kulturo v srca ljudi, je moto Kulturno umetniškega društva (KUD) Dolenjske Toplice, ki že 15 let bogati kulturno dogajanje v domači občini, prepoznavno pa je tudi širše. Zgodbo društva je začel pisati Mešani pevski zbor Dolenjske Toplice, kasneje so ustanovili likovno sekcijo, letos pa so pod okrilje vzeli še otroško gledališko skupino Gledališče otroke išče. 15-letnico delovanja so obeležili s celovečerno prireditvijo v domačem KKC. Stkale so jo vse tri sekcije društva, v goste pa so povabili tudi otroško folklorno skupino pod vodstvom Mire Hrovat iz domače šole in Lovski pevski zbor Medvode.


Sedanji predsednik KUD Primož Primec (levo) in podpredsednica Darja Mrvar sta podelila zahvale nekdanjim predsednikom (od desne proti levi) Jožetu Kumru, Barbari Barbič, pobudniku ustanovitve pevskega zbora Jožetu Majesu, Ivu Špeliču in Janezu Vrščaju.
Sedanji predsednik KUD Primož Primec (levo) in podpredsednica Darja Mrvar sta podelila zahvale nekdanjim predsednikom (o...
Deli:

KUD je bil ustanovljen 26. septembra 2000, sprva so se usmerili na pet področij: pevski zbor, dramska skupina, lutkarji ter umetnost in folklora, danes pa torej znotraj društva delujejo tri že omenjene sekcije. Doslej ga je vodilo pet predsednikov: Barbara Barbič, Jože Kumer, Ivo Špelič, Janez Vrščaj in danes Primož Primec.

Že pred ustanovitvijo društva so se na pobudo Jožeta Majesa, takratnega predsednika turističnega društva, skupaj zbrali pevci. Sprva jih je bilo 16, kar je bilo dovolj za komorno zasedbo, s širjenjem članstva pa je nastal zbor, ki si je že takrat zadal cilj, ki mu sledi še danes: peti za poslušalce prijetne pesmi, ki jih domačemu občinstvu vsako leto z novim programom predstavi na celovečernem tradicionalnem koncertu. Zbor je doslej pel pod taktirko Rade Rebernik, Mateja Burgerja, danes ga vodi Boštjan Tisovec, predsedniki pa so bili Tone Pekolj, Slavko Struna, Jana Vovk, Vesna Barbič Šenica, Miha Kastelec in danes Marjan Dular. Zbor je v tem času zabeležil že več kot 200 nastopov, največ v domači občini, gostovali pa so tudi po Sloveniji in v tujini (Avstrija, Italija, Nemčija, Vatikan, Švica, Francija, Srbija, Hrvaška ter Bosna in Hercegovina). Leta 2012 so izdali prvo zgoščenko Zapojmo iz srca. In so. Tudi na prireditvi ob rojstnem dnevu.

Že leto po ustanovitvi društva so svoje delovanje okrepili na likovnem področju s kiparsko kolonijo in slikarskim ex-temporem, leta 2002 pa so se pod vodstvom akademskega slikarja Jožeta Kumra začele likovne delavnice domačih ljubiteljskih ustvarjalcev, ki so sprva razstavljali v kulturnem domu v Podhosti, danes pa v KKC. Začetnim štirim članom so se pridružili novi, danes jih znotraj sekcije deluje osem. Do leta 2012 jim je predsedoval Kumer, ki je še danes njihov mentor, nato je vodenje prevzela Rezka Arnuš. Likovna sekcija se je ob 15-letnici predstavila z razstavo slik v avli KKC.

Najmlajša pa je otroška gledališka skupina. Urška Bučar in Darja Mrvar sta se namreč odločili, da bosta pri otrocih odkrivali še neodkrite kulturne potenciale in sta ustvarili otroško gledališko sekcijo. Ime je še v razvoju, zato si zdaj rečejo Gledališče otroke išče. Z delom so začeli oktobra lani, vključilo pa se je 15 otrok, starih od 9 do 11 let. Prek igre spoznavajo oder, odrske luči in se prek domišljije izražajo z ustvarjalnimi gibi. Z dramsko igro Palček Pohajalček so se že predstavili ob obisku Dedka Mraza, ob 15-letnici pa so se z avtobusom podali na izlet v Portorož, a tja zaradi spleta okoliščin niso prišli. So pa dodobra nasmejali občinstvo v dvorani. 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
ŽELIŠ BITI TUDI V BODOČE NA TEKOČEM S TEM, KAR OBJAVI Vrelec? x
Naroči se na e-obveščanje in ostani v stiku z nami in ne zamudi več nobene pomembne novice ali dogodka!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!