Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 17.10.2017

oblačno
Ponoči bo jasno, po nižinah in ob morju bo ponovno nastala megla. Najnižje jutranje temperature bodo od 3 do 9, ob morju do 12 stopinj C.
9°C | 22°C
sreda, 18.10.2017
9°C | 24°C
četrtek, 19.10.2017
6°C | 23°C
petek, 20.10.2017
7°C | 22°C
sobota, 21.10.2017
9°C | 20°C
Opozorila
Ponedeljek, 16.10.2017 ob 19h
Dodatnega opozorila ni.
9°C
22°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Dolina Krke v Sitarjevi hiši


KULTURA

| |
29.09.2015      10:13
A A

Dolina Krke v Sitarjevi hišiDeli:

Sitarjeva hiša na Sokolskem trgu je dolga leta samevala, pred časom pa so v njej postavili razstavo ob zaključku arhitekturne delavnice, ko so študenti arhitekture in mentorji iskali različne arhitekturne rešitve za določena območja v občini. A potem je hiša spet več mesecev ostala prazna. To se ni zdelo prav priznanemu fotografu, domačinu Borutu Peterlinu, ki v hiši, podobno kot so ugotavljali že študenti arhitekture, vidi prostor kulture. Idejo so na občini podprli, dali prostor, Peterlin pa je s pomočjo prijateljev hiši vdihnil življenje, na katerega je potrpežljivo kot speča Trnuljčica čakala vrsto let.

 

Lotili so se dela, pospravili prostore, ki so si jih meni nič tebi nič prilastili topliški golobi, postavili nekaj kosov pohištva, da bi jim dali pridih domačnosti, stene pa je Peterlin opremil s svojimi fotografijami, ki so si jih na odprtju razstave ogledali številni obiskovalci ter tako z obiskom in besedami spodbude izrazili podporo tej ideji. Na ogled je postavil še ne razstavljeno serijo 13 panoramskih fotografij prelepe doline Krke, narejeno z digitalno tehniko, v eni panorami pa je združenih med 30 in 40 fotografij. "Tako sem bil osvobojen formata v fotoaparatu in sem lahko naredil zelo dolgo ali široko fotografijo, lahko sem se igral s formati," razloži fotograf, ki se je projekta lotil prostovoljno in z lastnimi sredstvi.

 

A največja težava tega prostora je infrastruktura, saj ni vode, elektrike in ogrevanja, v takih pogojih pa je težko delati. Sploh zdaj, ko se bliža zima, ki bo hočeš nočeš umirila življenje v njem. Zato že ima vizijo, kako naprej. Hišo si predstavlja kot hišo kulture, v kateri bi se našlo prostor za vse oblike umetnosti, v njej bi lahko ustvarjali priznani umetniki, še bolj pa takšne prostore potrebujejo tisti, ki jih pot uveljavljanja še čaka. Nekaj sredstev za ureditev osnovne infrastrukture bi lahko prispevala občina, vzdrževali pa bi jo z najemninami, pravi Peterlin, ki razmišlja tudi o kickstarterju - da bi mednarodni vlagatelji vložili v celoletni projekt, ki ga pripravlja. Gre za delavnice ročne izdelave fotografij po stari tehniki iz 19. stoletja, po kateri je Peterlin doma in v svetu vse bolj prepoznan. Kot pravi, so takšni programi, kjer bi se človek lahko udeležil delavnice in se naučil te tehnike, v Evropi redkost, prav tako ni prostora, kjer bi se umetniki, ki jim je ta tehnika blizu, družili. Zato tu vidi izjemno priložnost. V to se je prepričal z dvema delavnicama, ki ju je pripravil v hiši in se ju je brez posebnega marketinškega pristopa, zgolj s prisotnostjo na socialnih omrežjih, udeležila pisana mednarodna zasedba. S pomočjo videa, ki je nastal ob tej priložnosti, pa že ima nove kandidate, ki bi z veseljem prišli v Dolenjske Toplice. In zakaj Toplice? Pravi, da bi te delavnice lahko izpeljal v Ljubljani, verjetno bi bilo to celo bolj enostavno. A v Toplicah in okolici lahko fotografom ponudi veliko več - motivika je izjemna in neprimerljiva s tisto v prestolnici ali tudi še kje drugje.

 

Hiša pa ponuja še več - zgornji prostori so namreč kot nalašč za bivanje. Umetniki bi tako v času delavnic, najsi bodo fotografske, slikarske ali katere druge, lahko tu tudi prebivali, a to je že nekoliko dolgoročnejši načrt, ki potrebuje čas.

 

UREDNIŠKI ODBOR
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
ŽELIŠ BITI TUDI V BODOČE NA TEKOČEM S TEM, KAR OBJAVI Vrelec? x
Naroči se na e-obveščanje in ostani v stiku z nami in ne zamudi več nobene pomembne novice ali dogodka!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!