Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sreda, 18.10.2017

pretežno jasno
Ponoči bo pretežno jasno, marsikje bo po nižinah nastala megla. Tudi ob morju bo lahko megleno, proti jutru se bo zgostila nizka oblačnost, ki se bo razširila tudi proti Notranjski. Najnižje jutranje temperature bodo od 3 do 9, ob morju okoli 12 stopinj C.
8°C | 24°C
četrtek, 19.10.2017
6°C | 23°C
petek, 20.10.2017
7°C | 23°C
sobota, 21.10.2017
8°C | 21°C
nedelja, 22.10.2017
9°C | 20°C
Opozorila
Torek, 17.10.2017 ob 19h
Dodatnega opozorila ni.
8°C
24°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Dolenjske Toplice v odsevu časa


KULTURA, OBČINSKE, LOKALNE SKUPNOSTI

| |
05.06.2015      15:06
A A

Dolenjske Toplice v odsevu časa


800 – letnica prve omembe Dolenjskih Toplic je bila obeležena z današnjo tiskovno konferenco, ki jo je povezovala višja svetovalka za gospodarstvo in družbene dejavnosti, ga. Majda Gazvoda. Osrednja prireditev bo danes, 5. 6. 2015, ob 19h v Kulturno kongresnem centru Dolenjske Toplice.


Deli:

Tiskovne konference sta se udeležila tudi župan Jože Muhič in predstavnik Krke d.d., ki sta finančno podprla in omogočila projekt celovitega popisa zgodovine Dolenjskih Toplic. Po treh letih poglobljenega raziskovanja vseh udeleženih avtorjev, se monografija odpravlja v tiskarno, založniški del pa je prevzela Občina Dolenjske Toplice.

 

Na tiskovni konferenci je dr. Rober Peskar predstavil monografijo Dolenjske Toplice v odsevu časa, ki je po letu 2001 prva obsežnejša tiskovina o Dolenjskih Toplicah. Po besedah dr. Peskarja je namen monografije pregled zgodovine kraja, še bolj pomembno poslanstvo monografije pa je »vzpostaviti trden odnos do njegove zgodovine in njegove dediščine ter naravnih danosti, tokrat celoviteje in bolj interdisciplinarno, kot še nikoli doslej.«

 

Pomembno raziskovalno delo so opravili številni avtorji, ki so se lotili področja naravoslovja in geologije, materialnih ostalin topliške doline, cerkvenega središča v Toplicah in njegovega razvoju do danes, arhitekturne in parkovne ureditve, politične, gospodarske in socialne situacije, topliškega turizma, društvenega življenja, monografija pa bo vsebovala tudi seznam arhivskega in bibliografskega gradiva.

 

Kar 555 strani zanimivih in poučnih vsebin, ki jih bo krasilo bogato slikovno gradivo, zaokroža posebno odkritje mag. Franceta Barage, ki je s proučevanjem srednjeveških listin ugotovil, da prva omemba Dolenjskih Toplic sega v leto 1215, s čimer je letošnjemu izidu monografije dodal poseben pomen in težo. Dr. Rober Peskar je ob tej priložnosti zapisal, da se »monografija uvršča med vzorčne te vrste, njen namen pa bo v celoti dosežen, če bo v prihodnosti vzpodbudila še bolj poglobljene raziskave topliške preteklosti in njenih ljudi.«

 

Vsi navdušenci, ki bi želeli monografijo postaviti na svojo knjižno polico, se za več informacij obrnite na TIC Dolenjske Toplice (kontaktni podatki na povezavi).
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Dolenjske Toplice!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!