Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 17.10.2017

oblačno
Ponoči bo jasno, po nižinah in ob morju bo ponovno nastala megla. Najnižje jutranje temperature bodo od 3 do 9, ob morju do 12 stopinj C.
9°C | 22°C
sreda, 18.10.2017
9°C | 24°C
četrtek, 19.10.2017
6°C | 23°C
petek, 20.10.2017
7°C | 22°C
sobota, 21.10.2017
9°C | 20°C
Opozorila
Ponedeljek, 16.10.2017 ob 19h
Dodatnega opozorila ni.
9°C
22°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Dolenjske Toplice v odsevu časa


KULTURA

| |
21.06.2015      11:29
A A

Dolenjske Toplice v odsevu časa


Topliška zgodovina je pestra in raznolika, kako tudi ne, če letos mineva 800 let od prve omembe kraja. To je ugotovil eden od soavtorjev monografije Franc Baraga, ko se je za svoj prispevek v njej lotil interpretacije srednjeveških listin. Srečno naključje je hotelo, da izid tako pomembne knjige za kraj, kot je znanstvena monografija, sovpade ravno s to obletnico. Dolgo pričakovana monografija Dolenjske Toplice v odsevu časa je ugledala luč sveta, v zgodovino pa bo kot mesec izida zapisan junij 2015


Deli:

O obsežni monografiji, ki na 555 straneh združuje prispevke kar 24 avtorjev, kar že samo po sebi pomeni, da je vsebinsko zelo pestra in bogata, smo v Vrelcu že veliko pisali. Drobce iz življenja kraja je v svojih avtorskih prispevkih v rubriki Drobtinice iz monografije predstavljal Marko Pršina, sicer tudi avtor enega od prispevkov ter fotograf, likovni urednik in oblikovalec monografije, zaslužen za pripravo, izdelavo in izbor bogatega slikovnega gradiva, ki krasi delo. Hkrati pa je bil prav on eden tistih, ki so pred desetletjem začeli zgodbo monografije, ki je nastajala zadnjih pet let, najbolj intenzivno pa v zadnjih treh letih. V zadnjih treh izdajah Vrelca pa je o vsebini znanstvenega dela veliko napisal odgovorni urednik dr. Robert Peskar, ki je natančneje predstavil vsak vsebinski sklop.

 

»Ta monografija je spomenik Dolenjskim Toplicam, kraju, ljudem, ki so in tu še živijo in delajo,« je na novinarski konferenci izpostavil Peskar, ki meni, da je ta monografija vzorčen primer, kako predstaviti kraj – predstavlja ga namreč na celovit način, njen namen pa bo v celoti dosežen, če bo v prihodnje spodbudila še bolj poglobljene raziskave topliške preteklosti in njenih ljudi. Prav to je izpostavil tudi župan Jože Muhič, ki je pohvalil delo avtorjev in monografiji pripisal izjemen pomen za kraj in ljudi. Ob tej priložnosti se je javno zahvalil Marku Pršini, ki je poleg pobude za nastanek izjemno pridno zbiral fotografsko gradivo, hodil od hiše do hiše in pregledoval družinske albume, Majdi Gazvoda z občinske uprave in nekdanjemu županu Francu Vovku, ki je podprl to zgodbo, da so jo v prejšnjem in sedanjem mandatu lahko izpeljali do konca. Za donacijo in pomoč se je zahvalil tudi novomeški Krki, ki je, kot je dejal Jože Berus, direktor Term Krka, z veseljem podprla projekt, saj je velikega pomena tako za prebivalce kot zdravilišče, ki je neločljivo povezano s krajem. »Zavedamo se pomena lokalne dediščine pri trženju različnih turističnih produktov. Gostje iščejo nekaj avtentičnega in Dolenjske Toplice lahko ponudijo veliko.«

 

Monografija, ki sta jo topliškemu občinstvu v veliki dvorani KKC-ja predstavila Peskar in Pršina, je izšla v 1000 izvodih. 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
ŽELIŠ BITI TUDI V BODOČE NA TEKOČEM S TEM, KAR OBJAVI Vrelec? x
Naroči se na e-obveščanje in ostani v stiku z nami in ne zamudi več nobene pomembne novice ali dogodka!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!