Logo MojaObčina.si

Dobrova-Polhov Gradec

DANES
12°C
-2°C
JUTRI
9°C
7°C

Prvi slovenski pravnik, Martin Pegius, rojen v Polhovem Gradcu

Javno priznano in splošno znano dejstvo je, da je bil prvi slovenski pravnik rojen v Polhovem Gradcu. Njegov kip, delo kiparja Mirsada Begića, je od leta 2003 postavljen pred pravno fakulteto v Ljubljani. Spletni portal Slovenska biografija, v katerem najdemo podatke o pomembnih in za slovenski narod zaslužnih osebah, mu namenja obsežen sestavek. Datum rojstva ni natančno določen, viri navajajo »začetek 16. stol. (po Thalnitscherjevi »Bibliotheca Labacensis publica« 1508, po drugih [dr. Martin] okoli 1523)«, umrl pa je v Salzburgu 1592. leta. Njegov priimek je bil po modi znanih mož te dobe polatinjen. V Polhovem Gradcu se je o njem ohranilo zanimivo ustno izročilo, tudi o njegovem delu. Označuje ga kot znanstvenika, astrologa. V virih pa piše, da je bil tudi matematik. Po svojem izstopajočem zanimanju je bil obsojen čarovništva. Vsekakor smo v Polhovem Gradcu lahko ponosni, da naše območje ni znano samo po botaničnih znamenitostih, ampak tudi po začetkih družbenih znanosti na Slovenskem, kot je pravo.

 

 

Milka Bokal

 

Všečkaj objavo

Oceni objavo

Oglejte si tudi