Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 17.10.2017

pretežno oblačno
Danes bo pretežno jasno. Zjutraj in dopoldne se bo po nižinah in ob morju zadrževala megla. Najvišje dnevne temperature bodo od 18 do 23 stopinj C.
7°C | 23°C
sreda, 18.10.2017
8°C | 23°C
četrtek, 19.10.2017
4°C | 22°C
petek, 20.10.2017
5°C | 21°C
sobota, 21.10.2017
7°C | 20°C
Opozorila
Torek, 17.10.2017 ob 7h
Dodatnega opozorila ni.
7°C
23°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Poslovne

Vse kar moramo vozniki vedeti o zimskih ......


POSLOVNE, PROMET

| |
10.09.2013      18:41
A A

Vse kar moramo vozniki vedeti o zimskih pnevmatikah


Uporaba zimskih pnevmatik je po zakonu obvezna od 15. novembra do 15. marca, vendar strokovnjaki priporočajo menjavo letnih pnevmatik z zimskimi že konec oktobra oziroma v začetku novembra, ko temperature padejo pod 7 stopinj Celzija. Četudi smo se vozniki na menjavo pnevmatik že zdavnaj navadili, pa običajno le malo vemo o razlogih zanjo, o vzdržljivosti zimskih pnevmatik in načinih, kako lahko sami pozitivno vplivamo na njihovo življenjsko dobo. V nadaljevanju odgovarjamo na nekatera najpogostejša vprašanja, povezana z izbiro in vzdrževanjem zimskih pnevmatik.


Vulkanizerstvo Voyage
Vulkanizerstvo Voyage
Deli:

Kdaj menjati letne pnevmatike z zimskimi?

Tekalna plast letne pnevmatike pri temperaturah, nižjih od 7ºC, otrdi. To povzroča slabši oprijem pnevmatike na cestišču, kar vpliva na daljšo zavorno pot vozila. V nasprotju z letnimi je tekalna plast zimskih pnevmatik mehkejša in zagotavlja boljši oprijem pri nizkih temperaturah. Značilnosti zimskih pnevmatik so poleg večje mehkosti tekalne plasti v primerjavi z letnimi pnevmatikami še:
- manjša aktivna površina dezena tekalne plasti,
- večje število lamel - zarez v blokih tekalne plasti in
- posebna zmes tekalne plasti z dodatkom silike nove generacije, ki zagotavlja boljši oprijem na mokrem cestišču ter manjši kotalni upor, kar ugodno vpliva na porabo goriva.


 
Kaj pomenijo oznake na zimskih pnevmatikah: M + S, snežinka in indikator obrabe?

Zimske pnevmatike nosijo zakonsko določeno dodatno oznako M + S (pojavljata se tudi različici M&S in M.S., črki pa sta začetnici angleških besed za blato (mud) in sneg (snow). Simbol snežinke nosijo pnevmatike, ki izpolnjujejo kriterije posebnega testa v zimskih razmerah in tako dosegajo visoko raven oprijema, zavorne poti, vodljivosti in drugih kriterijev, ki so pomembni pri vožnji v zimskih razmerah.
Poleg zakonske oznake M + S in simbola snežinke pa najdemo na novejših pnevmatikah tudi tako imenovani zimski indikator obrabe. S pomočjo indikatorja lahko ugotavljamo, če je pnevmatika glede na svoje lastnosti še optimalna za vožnjo v zimskih razmerah. Indikator pokaže, kdaj je globina kanalov v dezenu tekalne plasti nižja od 4 mm, kolikor še zadostuje za varno vožnjo v zimskih razmerah.


Kako vzdrževati pnevmatike, da bo njihova življenjska doba čim daljša?

Življenjsko dobo pnevmatike skrajšujejo predvsem:
- neustrezen tlak
- preobremenitev vozila
- geometrija (optika) podvozja vozila
- sunkovito pospeševanje,
- nenadno zaviranje,
- prevelika hitrost v ovinkih in
- hitra vožnja.

 
Kdaj in kje kupiti nove pnevmatike in kako izbrati najustreznejše za naše vozilo?

Pri nakupu novih pnevmatik moramo biti (poleg posebnosti, ki veljajo za zimske pnevmatike, to so oznaka M + S, simbol snežinke in zimski indikator obrabe) pozorni predvsem na njihovo predpisano dimenzijo.Zelo pomembno,da kupujete pnevmatike pri vulkanizerju ali specializirani prodajalni za pnevmatike, saj vam bodo tam znali najbolje svetovat in dali garancijo za kupljeno blago.

 Vozilo lahko opremite samo s pnevmatikami, ki jih je predpisal proizvajalec vozila, navedene pa so v homologacijskem dokumentu vozila.Dimenzija pnevmatike je izražena s širino in presekom pnevmatike ter velikostjo platišča. Pomembna je tudi nosilnost pnevmatik, ki morajo ustrezati največji dovoljeni masi vozila. Nosilnost pnevmatik je napisana na boku pnevmatike v obliki indeksa nosilnosti (poleg simbola hitrosti).

Primer: 195/65 R 15 91 V
195 – širina pnevmatike (v milimetrih)
65 – presečno razmerje pnevmatike (razmerje med višino in širino preseka pnevmatike)
R – pnevmatika z radialno karkaso
15 – premer platišča (v colah)
91- indeks nosilnosti (615 kg na pnevmatiko oz. 1230 kg na os)
V - simbol hitrosti (do 240 km/h)

Končna hitrost vašega vozila zahteva pnevmatike ustreznega hitrostnega razreda. Končna hitrost je največja deklarirana hitrost vozila in ne hitrost, ki jo pri svoji vožnji dejansko dosegamo. Če ima torej vozilo deklarirano hitrost na primer 213 km/h, mora biti opremljeno s pnevmatikami, ki dovoljujejo hitrosti do 240 km/h.

 

 

Kako hranimo pnevmatike?

 

Za pnevmatike katere  so na platiščih, je dobro , da se dajo na stojala za pnevmatike. Če stojala nimamo, lahko zložimo pnevmatike eno na drugo. Tako lahko ravnamo tudi s pnevmatikami , katere niso na platiščih.Seveda ni priporočljivo na pnevmatike nalagati  drugih težkih predmetov. Prostor v katerem shranjujete pnevmatike naj bo temen in  bolj hladen.  Zelo dobro je pnevmatike po sezoni oprati in namazati s sredstvi, ki so namenjene vzdrževanju pnevmatik.

Tako boste podaljšali kvaliteto in obstojnost pnevmatik.

 Robert Markež
Povezave:voyage-sp.si/
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

ŽELIŠ BITI TUDI V BODOČE NA TEKOČEM S TEM, KAR OBJAVI Markež Robert s.p. Vulkanizerstvo Voyage? x
Naroči se na e-obveščanje in ostani v stiku z nami in ne zamudi več nobene pomembne novice ali dogodka!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!