Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 24.10.2017

pretežno jasno
Danes bo pretežno jasno, v vzhodni Sloveniji občasno zmerno oblačno. Pihal bo okrepljen severni do severovzhodni veter, ki bo ponehal zvečer in v noči na sredo. Najvišje dnevne temperature bodo od 13 do 17, na Primorskem do okoli 19 stopinj C.
4°C | 17°C
sreda, 25.10.2017
3°C | 14°C
četrtek, 26.10.2017
3°C | 19°C
petek, 27.10.2017
6°C | 19°C
sobota, 28.10.2017
8°C | 15°C
Opozorila
Torek, 24.10.2017 ob 9h
Severni veter bo zjutraj in deloma dopoldne ponekod pod Karavankami in Kamniškimi Alpami ter v višjih legah v sunkih presegal hitrost 70 km/h.
4°C
17°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Zdravje in lepota

Za lepšo in bolj zdravo Borovnico


OBČINSKE, DRUŠTVA, KMETIJSTVO, ZDRAVJE IN LEPOTA

| |
18.05.2015      22:53
A A

Za lepšo in bolj zdravo Borovnico422 borovniških gospodinjstev se je odločilo za lepša pročelja hiš.
422 borovniških gospodinjstev se je odločilo za lepša pročelja hiš.
Deli:

Na vsako polico kolikor gre cvetlic

Na pomladno prebujanje narave nas na vsakem koraku iz dneva v dan bolj opominjajo bujno cvetoči travniki, grmički in drevesa. V drugi polovici aprila pa se že tradicionalno okranclja Borovnica. Akcijo »Na vsako polico cvetlico« so občani tudi letos sprejeli z odprtimi rokami. Občina namreč s ciljem olepšave in večje turistične prepoznavnosti kraja subvencionira nakup cvetlic, s katerimi prebivalci borovniških vasi in zaselkov krasijo zunanjo podobo svojih domov. Za ta korak se je odločilo kar 422 borovniških gospodinjstev, ki so v tednu od 13. do 18. aprila obiskali Vrtnarstvo Rahne na Dolu in izbirali izmed bogate bere pisanih cvetlic. Po besedah Gašperja Rahneta so obiskovalci hvaležno in odobravajoče komentirali, kako da jim »Občina tudi v teh težkih časih nekaj podari. Predvsem so bili veseli ljudje iz novih blokov (ob Borovniščici), ker, kot so dejali, še niso doživeli, da bi Občina prispevala za lepo okrašene hiše oz. bloke.«

 

Vrt z zdravilnimi učinki

Po lanskoletnem katastrofalnem žledolomu in sledečemu, bojda nujnemu, goloseku pred zdravstveno postajo v Borovnici, so kot neme priče razdejanja v nebo dolgo molili drevesni štori nekoč lepega nasada borovcev. Letošnjo spomlad pa je pusta zelenica vendarle dočakala potrebni preporod. Naloga je bila zaupana domači krajinski arhitektki Tadeji Švigelj, ki si je zamislila »bolj urbano zasaditev, ki bo zdravstveni ustanovi dala prijaznejšo celostno podobo. Primerna ozelenitev navsezadnje dobro vpliva na splošno počutje. V sodelovanju z g. županom, smo se dogovorili za ozelenitev z okrasnimi trajnicami ter drevjem, ki ima zdravilne lastnosti. Nova ureditev temelji na drevoredni liniji dvokrpega ginka (Ginkgo biloba). Ginko velja za živi fosil, saj je ta vrsta dreves najstarejša na svetu. Kljub temu, da spada med golosemenke, je to drevo z zanimivimi pahljačastimi dvokrpimi listi. S svojo košato krošnjo bo drevo primerno senčilo zdravstveni dom, hkrati pa bodo krošnje popestrile tudi pročelje zdravstvene postaje. Ginko je primeren za urbano zasaditev, saj je izredno odporen na različne bolezni, onesnažen zrak ter izpostavljenosti soljenih tal. Poleg njegove estetske, parkovne vrednosti, ima drevo tudi zdravilne lastnosti. Ginkovi listi ter semena se uporabljajo za lajšanje kašlja, bolezni mehurja ter izboljšujejo prekrvavljenost možganov.« Poleg ginka, ki na vrhniškem koncu simbolizira združitev dveh najpremožnejših družin v 19. stoletju, »bo zasaditev popestrila še linija nizkih trajnic sorte petoprstnik (Potentilla sp.). Cvetoče trajnice bodo cvetele v odtenkih rumene in oranžne barve. V načrtu urejanja okolice je predvidena še menjava poškodovanih robnikov. Po menjavi bo sledilo nadaljnje sajenje zelenice z okrasnimi cvetočimi trajnicami. Zanimiv kotiček nasproti ZP pa urejamo tudi v sodelovanju s sadjarskim društvom. V načrtu je sadni park, s krožno potjo, klopmi ter zasaditvijo s sadnimi drevesi ter jagodičevjem. Rdeča nit urejanja okolice je torej kombinacija parkovne zasaditve z okrasnimi vrstami pred zdravstveno ustanovo ter navezava na sicer tudi parkovno zasaditev, tokrat s sadnim drevjem. S tem na nek način uresničujemo načrte sadjarskega društva o ustvarjanju novih sadnih nasadov po Borovnici.«

 

Damjan Debevec, Foto: DD
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Borovnica!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Naš časopis
Številka: 452
Izšla: 25.09.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 24 25 26 27 28 29 30 31 1 2
24.10.201 | Ostalo
Dnevi fizike
28.10.201 | Tečaji in delavnice
Izdelava nakita iz polstene volne
24.10.201 | Ostalo
Dnevi fizike
28.10.201 | Tečaji in delavnice
Izdelava nakita iz polstene volne

Bodite prvi pri oddaji mnenja.