Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sobota, 21.10.2017

pretežno oblačno
Danes bo na zahodu zmerno do pretežno oblačno, ponekod lahko rosi. Drugod bo dokaj sončno z nekaj zmerne oblačnosti. Pihal bo jugozahodni veter. Najvišje dnevne temperature bodo od 16 do 22 stopinj C.
8°C | 18°C
nedelja, 22.10.2017
10°C | 13°C
ponedeljek, 23.10.2017
7°C | 13°C
torek, 24.10.2017
4°C | 16°C
sreda, 25.10.2017
7°C | 13°C
Opozorila
Sobota, 21.10.2017 ob 11h
Dodatnega opozorila ni.
8°C
18°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Verske

Blagoslov Lurške kapele v Borovnici


VERSKE

| |
08.08.2016      8:54
A A

Blagoslov Lurške kapele v BorovniciDeli:

Na praznik farne zavetnice sv. Marjete 24. julija 2016 smo borovniški farani po slovesni sv. maši, ki sta jo darovala arhidiakon msgr. Franci Petrič in domači župnik Janez Šilar, odšli množično v sprevodu h kapeli Lurške Marije. Sledil je namreč blagoslov tega sakralnega bisera Borovnice. Po večletnem temeljitem obnovitvenem delu lahko rečemo, Bogu hvala za vse, ki so svoje talente, darove in molitve poklonili temu znamenju, ki ostaja ponos borovniške fare, kraja in s prijetnim pozdravom sprejme vsakega, ki obišče Borovnico. Hvala tudi Občini Borovnica, ki je pred leti prispevala za delno kritje stroškov obnove strehe. Trg ob vstopu v staro vaško jedro naj bi ostal v svetišču borovniškega spomina, saj so naši predniki po velikonočnem potresu leta 1895 v težkem času že na Mali Šmaren 8. septembra 1896 blagoslovili to čudovito kapelo in Borovnico izročili posebnemu Marijinemu varstvu.


Lahko smo ponosni, da je to kapelo po načrtu ljubljanskega kamnoseka Feliksa Tomana pozidal borovniški mojster Andrej Žerjav v času župnika Janeza Oblaka. Kot je bilo v pozdravnem govoru omenjeno, bi težko prešteli vse ljudi, ki so se v stodvajsetih letih tudi peš iz drugih krajev ob slovesnostih ustavljali pred to kapelo, pred milostnim kipom Lurške Marije. Koliko generacij otrok, mož in žena je v procesijah bilo ob tem milostnem kraju, koliko odličnih pevcev je z mogočno alelujo vstopalo v velikonočno jutro. Koliko duhovnikov je s svojimi posvečenimi rokami na tem kraju klicalo božji blagoslov za naš kraj, ljudi, družine, ohranitev sadov zemlje, odvračanje katastrof vojne, prosilo za voditelje narodov in se oziralo za blagoslovom domovine. Celo stoletje so se vsi pogrebni sprevodi iz bližnjih vasi ustavljali pred to kapelo pri zadnjem zemeljskem slovesu pokojnih.

Blagoslov Kosove kapelice, kot jo domačini imenujemo, je znamenje, da Borovničani skrbimo za sakralno dediščino ob požrtvovalnem župniku Janezu Šilarju in mnogih, ki svoje sposobnosti podarjajo svojemu kraju. Lahko rečemo, da imamo faro in kraj radi. Da smo se ob delu tudi poveselili, pa so ob letošnjem žegnanju ob zgodovinskem dogodku poskrbele mnoge žene in možje s pogostitvijo, ki je na Kosovi domačiji trajala v nedeljsko popoldne. Slovesnost, ki je vredna posnemanja in pohvale, pa je obiskalo tudi veliko mlajših družin in ljudi vseh generacij.

Franc Volek
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Borovnica!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Naš časopis
Številka: 452
Izšla: 25.09.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
21.10.201 | Tečaji in delavnice
Tečaj peke kruha v krušni peči
24.10.201 | Ostalo
Dnevi fizike
28.10.201 | Tečaji in delavnice
Izdelava nakita iz polstene volne
21.10.201 | Tečaji in delavnice
Tečaj peke kruha v krušni peči
22.10.2017 | Ostalo
Ukročena elektrika, poskusi Nikole Tesle
24.10.201 | Ostalo
Dnevi fizike
28.10.201 | Tečaji in delavnice
Izdelava nakita iz polstene volne

Bodite prvi pri oddaji mnenja.