Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za četrtek, 19.10.2017

jasno
Popoldne bo na zahodu zmerno, ponekod občasno pretežno oblačno. Drugod bo precej jasno. Ponekod bo pihal jugozahodnik. Najvišje dnevne temperature bodo od 18 do 25 stopinj C.
7°C | 22°C
petek, 20.10.2017
8°C | 20°C
sobota, 21.10.2017
9°C | 20°C
nedelja, 22.10.2017
10°C | 13°C
ponedeljek, 23.10.2017
7°C | 15°C
Opozorila
Četrtek, 19.10.2017 ob 14h
Dodatnega opozorila ni.
7°C
22°C
jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Sosed sosedu

Načrtovane programe smo večinoma izvedli, ......


SOSED SOSEDU

| |
29.09.2014      9:49
A A

Načrtovane programe smo večinoma izvedli, nekatere celo pred rokom


Kanalizacija Pohvalimo se lahko s projektom kanalizacije, zaključila so se dela na primarnih vodih na Ljubljanski cesti, Cesti bratov Debevec, Stari postaji, na Dolu in Lazah. Na Bregu in Pakem še potekajo, končala pa se bodo letos. Čistilna naprava za 6000 enot se gradi in spomladi pričakujemo poskusno obratovanje. To je evropski projekt, vreden 7,5 milijona evrov, sofinancira pa se iz evropskih in državnih sredstev v višini 4,8 milijona evrov. Projekt je sestavni del pogodbe, ki jo je Slovenija podpisala z EU, in ga moramo izpeljati do konca. Hišne priključke je treba urediti do konca leta 2015. Na novo bomo priključili okoli 300 stanovanjskih objektov.


Deli:

Zaradi obveznih priključkov na čistilno napravo smo sprejeli nov odlok o komunalnem prispevku; ta je v povprečju za 30 % manjši od prej veljavnega. Še je visok, čeprav je v primerjavi s sosednjimi občinami najnižji. Primer: za hišo, ki ima 200 kvadratnih metrov stanovanjske površine, je prispevek za kanalizacijo 2000 evrov, kar predstavlja petino cene, preostale 4/5 cene pa je občinski strošek, za kar moramo najeti kredit.


Vodovod

Vodovodno in hidrantno omrežje počasi dograjujemo, letos smo končali dela v Ohonici in na delu Dražice, nadaljevanje proti Brezovici pa se projektira.


Ceste 

Kar nekaj cest smo v tem času obnovili, večino pri zaključku kanalizacijskih del. Velik zalogaj je bila cesta do Pokojišča, kjer pa bo investicija zaradi manjših vzdrževalnih del kmalu povrnjena.

Obnovili so se odseki cest v Borovnici, Ohonici, na Dolu in Lazah, Ljubljanski cesti, Cesti bratov Debevec, celotna Stara postaja in cesta za Likom, proti pokopališču. Dela na Pakem in Bregu potekajo, končala se bodo še letos, po zaključku kanalizacijskih del. Načrtujemo tudi obnovo dela stare proge. Miklavžev trg smo že lepo uredili.

 

Pokopališče 

Je vzorno urejeno in v polni funkciji, prejemamo pohvale za umestitev v prostor in uporabnost. Grobnih polj je dovolj, končno obliko pa bodo dobila, ko nam bo uspelo odstraniti skladiščni objekt.

 

Odpadki

Komunalno podjetje Vrhnika, ki je v lasti občin Vrhnika, Log - Dragomer in Borovnica, vzorno skrbi, da pravilno ravnamo z odpadki. Na tem področju smo med najuspešnejšimi v državi, Borovnica je v ravnanju z odpadki na prvem mestu med manjšimi slovenskimi občinami. Zdaj konkuriramo tudi v evropskem tekmovanju Zero Waste (Nič odpadkov). Prepričan sem, da se bomo visoko uvrstili.

Center za ravnanje z odpadki (CRO) bomo postavili na lokaciji ob čistilni napravi, predvidoma v letih 2016 in 2017. Zemeljska in obremenitvena dela so se skoraj zaključila, pridobili smo vsa soglasja, ki jih potrebujemo, tudi za cesto in novi most čez Borovniščico na Bregu.

Prostorski načrt

Po šestih letih smo končno pridobili občinski prostorski načrt (OPN), ki je osnova za vso nadaljnjo dokumentacijo.


Skrb za najmlajše

V naših vrtcih je 240 otrok v 14 oddelkih, potrebam po vrtčevskem varstvu je povsem zadoščeno. Z evropskimi sredstvi smo energetsko obnovili vrtec na Bregu in v Borovnici.

S šolo dobro sodelujemo, z uspehi naših šolarjev smo lahko zadovoljni. Obostoječe prostorske zmogljivosti za zdaj zadostujejo, kmalu pa bomo morali zagotoviti več prostora.


Društva 

Z delom naših društev sem zadovoljen. V okvirih svojih zmožnosti dosegajo lepe rezultate. Financiramo jih skladno s prijavami in razpisi, žal pa donatorjev skoraj ni več, zato je poleg članarine njihov vir sredstev le še občinski proračun. Posebej moram pohvaliti letošnje občinske nagrajence, to so gasilska društva, ki so zgled tovarištva, solidarnosti in pomoči. Gasilke in gasilci veliko časa porabijo za vaje in izobraževanja, nanje se lahko zanesemo.

Občinska vlaganja so bila v tem mandatu kar izdatna. Nakup opreme, obnova objektov in okolice ter štiri nova vozila so dokaz dobrega sodelovanja in tako bo tudi v prihodnje.


Sociala
Subvencioniramo vse obveznosti po odločbah centra za socialno delo (sofinanciranje dnevne oskrbe, najemnin in osnovnih življenjskih stroškov). Pomoč starejšim na domu sofinanciramo v 75-odstotni vrednosti storitev. Vsak novorojenec prejme 400 evrov kot popotnico v življenje. Velikokrat pa se – tudi zaradi zakonodaje – kljub želji ne da pomagati. 

 

Prireditve – dogodki
Letos smo imeli že 17. Dan Borovnic. Prireditev se je že uveljavila, potrebujemo pa nov, svež pristop, da jo še izboljšamo. Glavno vlogo morajo ohraniti borovnice. Tudi sejem se je uveljavil, želim mu vse dobro.

Počasi se prav tako povečuje prodaja zelenjave, medu in suhomesnatih izdelkov, tako da bo v prihodnje treba razmisliti o bolje urejenem prostoru – tržnici.

Občina skrbi za dve praznovanji na leto, in sicer ob občinskem prazniku in dnevu državnosti. S prireditvami sem zadovoljen, število obiskovalcev se počasi povečuje. Poleg »delovnega programa« poskrbimo tudi za kulturni in zabavni del. Do zdaj so na naših prireditvah gostovali Slovenski oktet, Ljubljanski oktet, Oktet Raskovec, Manca Izmajlova, Prifarski muzikantje, Poseben gušt …

Na proslavah so nas obiskali in nagovorili posebni gostje, med njimi predsednik države, predsednik državnega zbora, štiri ministrice oziroma ministri, poslanke in poslanci, tudi iz Evropskega parlamenta.

 

Krimska jama 

Strinjam se, da je treba mrtve pokopati. Vsa leta smo imeli v proračunu nekaj sredstev za ta namen. Tudi letošnja bodo ostala neizkoriščena in se bodo prenesla v naslednjo leto, ko se bo menda kaj zares premaknilo. Državna komisija za prikrita grobišča bo skupaj z inštitutom sodne medicine ob pomoči evropskih sredstev opravila identifikacijo in priskrbela vsa dovoljenja. Po pridobitvi dovoljenj bo Jamarski klub Borovnica v sodelovanju z Jamarskim klubom Rakek posmrtne ostanke iznosil iz Krimske jame. Skupni grob bo na pokopališču v Begunjah pri Cerknici.

 

Sodelovanje z občinskim svetom 

Občinski svet, izvoljen pred štirimi leti, je bil v svojem delu uspešen, seje sklepčne, brez koalicije in opozicije smo sprejeli vse pomembnejše odločitve. Odbori so delovali samostojno in uspešno, nesklepčnost je zadnji dve leti oteževala le delo odbora za gospodarstvo, ker se njegova člana nista udeleževala sej.

 

Občinska uprava 

Smo občina s 4200 prebivalci, na občinski upravi nas je zaposlenih šest, kar je veliko pod slovenskim povprečjem, pa naj gre za velike ali male občine. Delo opravljamo zelo uspešno, tudi v času, ko je število zaposlenih okrnjeno zaradi dopustov ali bolniške odsotnosti.

 

Krajevni urad 

Izpostava upravne enote Vrhnika je v Borovnici poslovala vsak četrtek dopoldne, ker pa ni bilo obiska (niti enega obiskovalca na teden, razen za zbiranje podpisov), je urad začasno ukinjen. Za vse krajane pa je urejen brezplačen avtobusni prevoz, vsako sredo ob 7.45 iz Borovnice in ob 12. uri z Vrhnike, postaje pa so pred upravno enoto, zdravstvenim domom in domom počitka.

 

Vsega nam ni uspelo uresničiti 

Ni nam uspelo pri projektu trgovskega centra, ki naj bi vključeval veliko trgovino kot v Podpeči, s prostorom za gostinski lokal in banko v pritličju, v prvem nadstropju pa prostor za knjižnico in občinsko upravo. Ko je bil čas za gradnjo, smo se igrali in si nagajali, zdaj pa Mercator (sicer lastnik zemljišča) ni pripravljen graditi, velikih gradbenih podjetij, ki bi gradila za trg, pa ni več. Pripravljamo novo lokacijo, z novimi partnerji.

 

Daljinsko ogrevanje kraja z lesno biomaso še ni urejeno. Prvo različico s kotlovnico v Liku, kjer so bila sredstva zagotovljena za dve tretjini investicijskih stroškov, smo leta 1999 zavrgli. Lani pa smo zavrgli 1,5 milijona evrov vredno investicijo (sredstva EU in koncesionarja) in tako izgubili eno od možnosti za 30 % cenejšo kurjavo, ukinitev peči v zdravstvenem domu in TVD Partizan, v šoli in tudi v blokih. Za neuspeh štejem tudi vzdrževanje državnih cest in voda, vendar smo tukaj občani in župan nemočni. Cesta 642 Podpeč–Vrhnika je med najslabšimi, enako velja za naše potoke, saj so že nekaj let neočiščeni in ob poplavah predstavljajo veliko nevarnost. Agenciji RS za okolje bo treba dopovedati, naj nam očisti struge ali dovoli, da to storimo sami, saj take sreče, kot jo imamo letos, drugič morda ne bo.

 

Andrej Ocepek

 

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Borovnica!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Naš časopis
Številka: 452
Izšla: 25.09.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28
19.10.2017
Danes ni dogodkov.
21.10.201 | Tečaji in delavnice
Tečaj peke kruha v krušni peči
24.10.201 | Ostalo
Dnevi fizike
28.10.201 | Tečaji in delavnice
Izdelava nakita iz polstene volne
21.10.201 | Tečaji in delavnice
Tečaj peke kruha v krušni peči
22.10.2017 | Ostalo
Ukročena elektrika, poskusi Nikole Tesle
24.10.201 | Ostalo
Dnevi fizike
28.10.201 | Tečaji in delavnice
Izdelava nakita iz polstene volne

Bodite prvi pri oddaji mnenja.