Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sreda, 22.11.2017

pretežno oblačno
Ponoči bo pretežno oblačno, proti jutru pa se bo na severu in vzhodu delno razjasnilo. Najnižje jutranje temperature bodo od 3 do 8, v zatišnih legah severne Slovenije od -3 do 0.
5°C | 12°C
četrtek, 23.11.2017
2°C | 12°C
petek, 24.11.2017
2°C | 13°C
sobota, 25.11.2017
6°C | 13°C
nedelja, 26.11.2017
5°C | 5°C
Opozorila
Torek, 21.11.2017 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
5°C
12°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Sosed sosedu

Ubiti človeka je zločin


SOSED SOSEDU

| |
19.06.2016      8:50
A A

Ubiti človeka je zločinDeli:

Resnica, ki je bila dolga leta zaznamovana z molkom. Zločin se kaže v vsej strašni veličini zla, ki se je začel v letih 1941, 1942 in se nadaljeval vsa leta tudi po letu 1945. Krimska jama razkriva mučenje, zastraševanje, izživljanje, sramotenje, streljanje in tudi metanje še živih ljudi v žrelo globoke kraške jame. Bil je čas molka, ko se je skrivoma le po tihem govorilo v zaprtih prostorih, ko je predel Krimske jame nadzorovala oblast povojnega obdobja. Navkljub mnogim vsemogočim preprekam, preigravanju, spletkam so jamarji aprila 2016 pod vodstvom našega občana jamarja Toneta Palčiča, jamarjev iz Borovnice, širšega območja Notranjske in Primorske začeli z izkopavanjem ob podpori komisije Vlade RS za reševanje prikritih grobišč. Že ob prvih izvlečenih iz brezna ostankov prsti in kamenja se je pokazala vsa tragedija, grozna podoba prinesenih človeških skeletov. Le malce bolj poglobljen razmislek je potreben o našem polpreteklem času zgodovine, državnih institucijah, raziskovalnih zgodovinarjih, raznovrstnih uradih, ki so pisali, prikrivali in v službi ideologije širili laž, pri tem pa je bila lokalna oblast desna roka, ki je ovajala, šikanirala, ko nekateri niti v zdajšnjem času niso našli poti iz svoje ortodoksne zaslepljenosti. Nasledniki, povzročitelji s svojo držo še vedno ohranjajo privilegije, razdvojenost, nemir in delitev. Preveč zamujamo, nujen je pogled naprej, gre za naš narod, naše zanamce. Razčistiti bo treba vse zmote. Tolerantno priti z razumom na pot dialoga in odpuščanja. Resnica le počasi dobiva mesto v naših medijih. Prizadevanja srčnih poročevalcev: RTV – gospod Možina, časopis Družina – Žajdela, Naš časopis – Damjan Debevec, Demokracija. Prav vsak posameznik s svojim pričevanjem prispeva k odkrivanju laži in zločinov. Krimska jama je ena izmed 600 že odkritih morišč na tisoče na skrajno krut način pobitih; pokažimo sočutje do vseh razsežnosti zločinov. Poskušajmo se za čisto kratek čas ustaviti, razmisliti: je premalo spoštovanja, preveliko brezbrižnosti. Časovna oddaljenost dogodkov našega kraja, naše dežele; ohranimo spomin našega kraja, naše dežele, ohranimo spomin na vsakega posameznika, ki še ni bil deležen spoštljivega pietetnega pokopa, groba. Mejnik: hudo zmaga nad zlom, dostojen pokop, grob z imenom. Izkop iz brezna polomljenih skeletov; med njimi so po ugotovitvah antropologinje Kocmurjeve nekateri zelo mladi, kar kaže vso razgaljenost zla, zaradi česar je velik zločin še mnogo  bolj tragičen. Vsa zahvala pa gre prav vsem jamarjem, vsem občanom za veliko humano delo navkljub zavedanju o nevarnosti takšnega dela. Zahvala velja tudi za občini Borovnica in Cerknica; omenjenima občinama bi priporočil, da poskušata ob jami postaviti skromno obeležje za spomin in opomin, Občina Borovnica pa naj ga uvrsti v odlok o prazniku občine, ki določa upravljanje s spomeniki.

 

V nedeljo, 3. julija 2016, se bomo zbrali ob 10. uri v farni cerkvi pri sv. maši za vse žrtve medvojnega in povojnega nasilja, posebej se bomo spomnili vseh žrtev Krimske jame in vseh, ki so napisani na obeh spomenikih pred cerkvijo, ter vseh žrtev vojn. Po maši se bomo pri spomeniku pred cerkvijo poklonili žrtvam ob krajšem kulturnem programu. Gost bo direktor Družine Tone Rode.

 

Franc Kavčnik, Borovnica

Ohranimo spomin.
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Borovnica!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Naš časopis
Številka: 453
Izšla: 30.10.2017

Prelistaj E-izdajo
Koledar dogodkov Preglej vse
November 22 23 24 25 26 27 28 29 30 1
22.11.2017
Danes ni dogodkov.
25.11.201 | Tečaji in delavnice
Delavnica peke kruha v krušni peči
26.11.2017 | Kultura
Prikaz kovanja podkev
25.11.201 | Tečaji in delavnice
Delavnica peke kruha v krušni peči
26.11.2017 | Kultura
Prikaz kovanja podkev

Bodite prvi pri oddaji mnenja.