Logo MojaObčina.si

Borovnica

DANES
25°C
13°C
JUTRI
18°C
15°C

Ubiti človeka je zločin

Resnica, ki je bila dolga leta zaznamovana z molkom. Zločin se kaže v vsej strašni veličini zla, ki se je začel v letih 1941, 1942 in se nadaljeval vsa leta tudi po letu 1945. Krimska jama razkriva mučenje, zastraševanje, izživljanje, sramotenje, streljanje in tudi metanje še živih ljudi v žrelo globoke kraške jame. Bil je čas molka, ko se je skrivoma le po tihem govorilo v zaprtih prostorih, ko je predel Krimske jame nadzorovala oblast povojnega obdobja. Navkljub mnogim vsemogočim preprekam, preigravanju, spletkam so jamarji aprila 2016 pod vodstvom našega občana jamarja Toneta Palčiča, jamarjev iz Borovnice, širšega območja Notranjske in Primorske začeli z izkopavanjem ob podpori komisije Vlade RS za reševanje prikritih grobišč. Že ob prvih izvlečenih iz brezna ostankov prsti in kamenja se je pokazala vsa tragedija, grozna podoba prinesenih človeških skeletov. Le malce bolj poglobljen razmislek je potreben o našem polpreteklem času zgodovine, državnih institucijah, raziskovalnih zgodovinarjih, raznovrstnih uradih, ki so pisali, prikrivali in v službi ideologije širili laž, pri tem pa je bila lokalna oblast desna roka, ki je ovajala, šikanirala, ko nekateri niti v zdajšnjem času niso našli poti iz svoje ortodoksne zaslepljenosti. Nasledniki, povzročitelji s svojo držo še vedno ohranjajo privilegije, razdvojenost, nemir in delitev. Preveč zamujamo, nujen je pogled naprej, gre za naš narod, naše zanamce. Razčistiti bo treba vse zmote. Tolerantno priti z razumom na pot dialoga in odpuščanja. Resnica le počasi dobiva mesto v naših medijih. Prizadevanja srčnih poročevalcev: RTV – gospod Možina, časopis Družina – Žajdela, Naš časopis – Damjan Debevec, Demokracija. Prav vsak posameznik s svojim pričevanjem prispeva k odkrivanju laži in zločinov. Krimska jama je ena izmed 600 že odkritih morišč na tisoče na skrajno krut način pobitih; pokažimo sočutje do vseh razsežnosti zločinov. Poskušajmo se za čisto kratek čas ustaviti, razmisliti: je premalo spoštovanja, preveliko brezbrižnosti. Časovna oddaljenost dogodkov našega kraja, naše dežele; ohranimo spomin našega kraja, naše dežele, ohranimo spomin na vsakega posameznika, ki še ni bil deležen spoštljivega pietetnega pokopa, groba. Mejnik: hudo zmaga nad zlom, dostojen pokop, grob z imenom. Izkop iz brezna polomljenih skeletov; med njimi so po ugotovitvah antropologinje Kocmurjeve nekateri zelo mladi, kar kaže vso razgaljenost zla, zaradi česar je velik zločin še mnogo  bolj tragičen. Vsa zahvala pa gre prav vsem jamarjem, vsem občanom za veliko humano delo navkljub zavedanju o nevarnosti takšnega dela. Zahvala velja tudi za občini Borovnica in Cerknica; omenjenima občinama bi priporočil, da poskušata ob jami postaviti skromno obeležje za spomin in opomin, Občina Borovnica pa naj ga uvrsti v odlok o prazniku občine, ki določa upravljanje s spomeniki.

 

V nedeljo, 3. julija 2016, se bomo zbrali ob 10. uri v farni cerkvi pri sv. maši za vse žrtve medvojnega in povojnega nasilja, posebej se bomo spomnili vseh žrtev Krimske jame in vseh, ki so napisani na obeh spomenikih pred cerkvijo, ter vseh žrtev vojn. Po maši se bomo pri spomeniku pred cerkvijo poklonili žrtvam ob krajšem kulturnem programu. Gost bo direktor Družine Tone Rode.

 

Franc Kavčnik, Borovnica

Ohranimo spomin.

Všečkaj objavo

Oceni objavo

Število glasov: 0

Oglejte si tudi