Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za nedelja, 18.11.2018

oblačno
Popoldne bo v zahodni Sloveniji delno jasno, drugod pretežno oblačno. Pihal bo vzhodni veter, na Primorskem zmerna burja. Najvišje dnevne temperature bodo od 1 do 5, na Goriškem in ob morju do 10 °C.
1°C | 6°C
ponedeljek, 19.11.2018
2°C | 3°C
torek, 20.11.2018
3°C | 2°C
sreda, 21.11.2018
2°C | 5°C
četrtek, 22.11.2018
3°C | 7°C
Opozorila
Nedelja, 18.11.2018 ob 13h
Dodatnega opozorila ni.
1°C
6°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Sosed sosedu

Skupnost pomeni upoštevanje drugih


SOSED SOSEDU

| |
12.01.2018      13:14
A A

Skupnost pomeni upoštevanje drugih


Življenje v stanovanjskem bloku je od nekdaj precej drugačno kot v hiši. Stanovalci živijo drug ob drugem ali drug nad drugim. V vsakem primeru preblizu. In pri sosedih je tako kot pri družinskih članih – tombola. Nikoli ne veš, kaj dobiš.


Deli:

Hrup pri sosedih pa je sploh težava in kategorija zase. Od nekdaj so bili glasni in manj glasni sosedje. V večstanovanjskih stavbah je treba vzeti v zakup, da bo hrup pogostejši in bolj intenziven, a to še ne pomeni, da je normalno, da si zaradi »ropotanja« sosedov večino časa, tudi ob urah počitka, izpostavljen motečemu hrupu. V bloku sta dovolj en preglasen posameznik ali ena preglasna oz. preveč razposajena družina in že gre k vragu mir in pokoj številnih sosedov. In izgovorov, ki to ne bi smeli biti češ, »saj ne smemo in ne moremo zatirati otroške radoživosti in zahtevati, da ne vreščijo, cepetajo, vriskajo in se derejo«, nikoli ne zmanjka. Ali ni prav naloga staršev, da otrokom na pravilen način dopovedo, da je treba upoštevati tudi druge in spoštovati nekatera osnovna pravila? To je osnova in srž vzgoje in zaradi tega so, poleg skrbi za otroke, starši sploh starši in ne le roditelji.


Kaj storiti, ko prijazno opominjanje ne zaleže ali zaleže le občasno? Klicati policijo, ki lahko pride šele, ko se je hrup že polegel? Tolči po sosedovih vratih in zahtevati mir ter s tem kratiti mir še več sosedom? Poskušati vse skupaj preslišati in se delati, da ni nič, ter pri tem tvegati, da bo razgrajanje pri sosedovih postalo nekaj normalnega in samoumevnega? Biti še bolj aroganten in nadut, kot je tisti, ki moti tvoj mir? Groziti? Ustrahovati? Opravljati? Spletkariti? Pa ne gre le za hrup. Pritožbe občanov in objave na spletnih omrežjih kažejo, da je smetenje in uničevanje zelenih površin, odlaganje kosovnih odpadkov v času, ko ni organiziranega pobiranja, ipd. v soseskah stanovanjskih blokov v občini vse bolj razširjena praksa.

Na drugi strani pa so še vedno tisti, ki se trudijo, da so stopnišča in okolica stavb čisti, zelenice urejene in rastejo rože, trava pokošena in plevel izpuljen. Zato prosimo vse, da tudi kar se življenja v stanovanjskih soseskah tiče spoštujejo soljudi, skupne prostore in urejeno okolico. Razumljivo je, da vsi nimajo časa, energije in želje, da prispevajo k izboljševanju in lepšanju skupnega. Za vse pa velja dolžnost, da skupno dobro vsaj ohranjamo. Prav tako kot moramo ohranjati strpne medčloveške odnose s tem, da k njim s spremembo svojih ravnanj prispevamo sami in ne s pričakovanji, da morajo drugi ob naših ravnanjih pač potrpeti. In tistim, ki vlagajo trud, čas in energijo v to, da je vsem skupaj lepše, s prijazno besedo in ustreznimi ravnanji pokažimo, da cenimo njihov trud.

Kultura je v osnovi prav to in če se imamo za narod, ki je nastal skozi kulturo, potem je prav, da se ob prihajajočem kulturnem prazniku ne glede na to, ali pripadamo slovenskemu narodu ali ne, zavemo, da kultura niso predvsem velike besede in umetniška dela, temveč mreža odnosov, v katero so vtkani empatija, spoštovanje, odgovornost in soodvisnost. Bolj kot z obiskom bolj ali manj mondenih in odmevnih umetniških predstav in kulturnih dogodkov ali z metri v usnje vezanih knjig na svojih policah izkazujemo svojo kulturo v medčloveških odnosih, še zlasti v večstanovanjskih stavbah v odnosih med sosedi. 

Občina Borovnica, fotografija: Aleš Šenk
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Borovnica!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Naš časopis
Številka: 464
Izšla: 05.11.2018
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
November 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27
18.11.2018 | Kultura
Voden ogled muzejskih zbirk
25.11.2018 | Kultura
Prikaz peke kruha v krušni peči

Bodite prvi pri oddaji mnenja.