Logo MojaObčina.si

Borovnica

DANES
0°C
-3°C
JUTRI
3°C
-1°C
Deli

Dan spomina v Borovnici

V nedeljo, 8. julija, se bomo v Borovnici s sočutjem spomnili vseh žrtev, ki so bile večinoma brez krivde pobite, mnoge pometane v kraške jame in ostajajo brez označenega groba! Sveta maša bo ob 10. uri v farni cerkvi sv. Marjete.  Po maši bosta sledila blagoslov pri farnih spominskih ploščah s kratkim kulturnim programom in pogovor z živo pričo, ki je preživela pekel na Teharjah.

Žal je bila mnogo prezgodnja smrt profesorja, akademika Jožeta Trontlja, ki nas je mnogokrat nagovarjal k iskanju izgubljenega sočutja. Narodi s posebno travmatsko preteklostjo, kakršna je naša, slovenska, imajo pomembno moralno obveznost. Spomin na grozljivi odklon 20. stoletja moramo sprejeti kot neločljiv del naše dediščine. Sprejeti ga moramo kot silen etični opomin. Potreben je spoštljiv odnos do pobitih; brezčutnost in nečloveški odziv sta v nasprotju s starodavnimi temelji morale, sta posmeh pravičnosti. Brezčutnost je tudi neke vrste čustvena pohaba, nezaslužena kazen, naložena našim otrokom in prihodnjim rodovom Slovencev. V vojnem in povojnem času je bilo iztrebljanje sočutja prvi korak k zločinu. Ponovno odkrivanje in obnavljanje sočutja bo korak h kesanju in odpuščanju! Bo korak k resnični spravi! Zato je sočutje odrešilno. Empatija je pogoj za človečnost. Upanje, da bomo uspešno gojili strpnost, človekove pravice, človeško dostojanstvo, solidarnost, je brez sočutja prazno. Brez empatije ne bomo imeli demokracije in uspešne domovine. Ohranimo spomin!


Vabljeni,

Franc Kavčnik

Všečkaj objavo

Oceni objavo

Število glasov: 0

Oglejte si tudi

Komentarji

Za komentiranje se morate prijaviti.
Na ta prispevek še ni komentarjev. Bodi prvi!