Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 20.10.2017

pretežno jasno
Danes bo v zahodni Sloveniji zmerno do pretežno oblačno. Drugod bo sončno, predvsem ponekod na Primorskem in na severovzhodu države bo zjutraj in dopoldne megla. Pihal bo jugozahodnik. Najvišje dnevne temperature bodo od 16 do 24 stopinj C.
8°C | 20°C
sobota, 21.10.2017
9°C | 18°C
nedelja, 22.10.2017
10°C | 14°C
ponedeljek, 23.10.2017
7°C | 15°C
torek, 24.10.2017
3°C | 17°C
Opozorila
Petek, 20.10.2017 ob 8h
Dodatnega opozorila ni.
8°C
20°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Sosed sosedu

Blatni Trebni vrh


SOSED SOSEDU

| |
15.02.2016      8:46
A A

Blatni Trebni vrh


Pustne šeme smo v soboto rajale tu in tam. V nedeljo, 7. februarja, pa smo se preoblekli v planince in jo mahnili na Dolenjsko. Oblačno vreme nas tokrat ni motilo, saj smo se podali na gozdnat hrib nad Trebnjim, 581 metrov visoki Trebni vrh.


Deli:

Avtomobile smo parkirali nad Trebanjskim gradom, ki tu stoji že od okrog leta 1000. Mogočno stavbo je zob časa že pošteno načel. Eden izmed zadnjih lastnikov gradu je bil v začetku 19. stoletja Friderik Baraga, ki ga je med drugim kot misionarja zaneslo med Indijance v Ameriko. Pohodna pot, po kateri smo dosegli vrh, nosi njegovo ime. Zakorakali smo v gozd, kmalu prečili avtocesto in se povzpeli po strmih stopnicah ter spet nadaljevali skozi gozd. Tam pa blato, samo blato … Razgibana pot nas je pripeljala do Velike jame. Nadeli smo si svetilke in raziskovanje se je pričelo: sprva skozi nižji rov v večjo dvorano, sledil je ožji, nižji rov do velike dvorane s preduhom. Vau, super! Bi kar še ostali, a čakal nas je še vrh, zato smo prišli na svetlo. Malce smo se spustili, nato pa povzpeli še do Male jame. Njen vhodni del je širši, višji in se kmalu zoži v zelo ozek rov, ki se strmejše spušča, zato smo nadaljnje raziskovanje opustili. Spet smo nadaljevali po blatni poti. Gojzarji so bili že pošteno težki in korak nič kaj stabilen. Kmalu smo dosegli vas Vrhtrebnje in po petih minutah še vrh. Čakala nas je skrinjica z vpisno knjigo in žigom. Potrebne je bilo malce iznajdljivosti, da smo lahko žigosali dnevnike, saj je bila blazinica suha, naša pa je ostala doma. Sledila je težko pričakovana malica. Peščico udeležencev je zamikal prostrani travnik, ki smo ga izkoristili za igro. Ko so se še ostali naužili dobrot, so nas poklicali in skupaj smo se spustili do kamnitega obeležja 15. poldnevnika. Pri njem stoji sončna ura, na kamnitem podstavku pa bronasti relief Slovenije, na katerem je označen potek 15. poldnevnika. Od tu se nam je ponujal razgled na dolino Temenice in okoliške dolenjske hribe. Ker nas je jama tako navdušila, smo sklenili, da se vrnemo po isti poti in jo še enkrat obiščemo. Razigrani otroci so imeli s svetilkami toliko dela, da ideja o poslušanju drobnih kapljic in gledanju teme ni bila izvedena. No, morda prihodnjič. Čas je hitro minil in z malimi raziskovalci smo morali spet na svetlo. Ja, čakal nas je le še spust čez blatni dol do gradu. Dobre volje smo se v krogu poslovili, z našo himno pa smo pohod zares zaključili. Se vidimo!


Za MO PD Borovnica Tatjana Pečlin

Foto: Primož Pečlin
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Borovnica!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Naš časopis
Številka: 452
Izšla: 25.09.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29
20.10.2017
Danes ni dogodkov.
21.10.201 | Tečaji in delavnice
Tečaj peke kruha v krušni peči
24.10.201 | Ostalo
Dnevi fizike
28.10.201 | Tečaji in delavnice
Izdelava nakita iz polstene volne
21.10.201 | Tečaji in delavnice
Tečaj peke kruha v krušni peči
22.10.2017 | Ostalo
Ukročena elektrika, poskusi Nikole Tesle
24.10.201 | Ostalo
Dnevi fizike
28.10.201 | Tečaji in delavnice
Izdelava nakita iz polstene volne

Bodite prvi pri oddaji mnenja.