Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za nedelja, 21.10.2018

pretežno oblačno
Ponoči se bo od severovzhoda pooblačilo, zjutraj bo ponekod v vzhodni Sloveniji že rahlo deževalo. Na Primorskem bo spet zapihala burja. Najnižje jutranje temperature bodo od 4 do 9, ob morju in v Vipavski dolini okoli 11 °C.
9°C | 13°C
torek, 22.10.2018
6°C | 15°C
sreda, 23.10.2018
5°C | 15°C
četrtek, 24.10.2018
7°C | 19°C
Opozorila
Sobota, 20.10.2018 ob 16h
Dodatnega opozorila ni.
9°C
13°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Občinske

Zasaditev divjih češenj na poti na Planino


OBČINSKE

| |
15.02.2018      7:27
1
A A

Zasaditev divjih češenj na poti na Planino


V soboto, 17. marca, vas vabimo, da se ob 10.00 pri Čuvajnici 666, pridružite nadaljevanju lani začete akcije zasajevanja divjih češenj ob neoznačeni planinski poti na Planino nad Borovnico.


Deli:

Žled je leta 2014 močno prizadel tudi med domačimi pohodniki in rekreativci priljubljeno Planino. Še zlasti so bile prizadete divje češnje, ki so v času cvetenja krasile njeno jugozahodno pobočje, obenem pa so kot medovita drevesa nudile tudi odlično pašo čebelam. Na pobudo župana Bojana Čebele in s podporo Sadjarskega društva Borovnica  je bila lani izvedena prva akcija, ko so prostovoljci zasadila 50 mladik divjih češenj. Nekaj sadik je bilo uničenih med gozdarskimi deli, nekaj jih je kljub zaščiti uničila divjad, svoje so prispevali tudi vandali, vendar se je kljub vsemu večina sadik prijela in mlada drevesca so se ukoreninila ter začela rasti. 
Letos je akcija še pomembnejša. Pobuda Slovenije za obeleženje svetovnega dneva čebel v OZN je bila uspešna in tako bomo letos 20. maja prvič obeležili ta dan. Čebelarska zveza Slovenije se je ob tej priložnosti na vse občine obrnila s predlogom, da naj vsakemu novorojencu podarijo sadiko medovitega drevesa. Občina Borovnica pobudo podpira, vendar se zaveda, da ni dovolj sadike samo podariti, temveč jo je veliko bolj zahtevno pravilno posaditi na ustrezno mesto in ji omogočiti rast in razvoj. Zato ste k letošnji akciji sajenja dreves ob poti na Planino še zlasti vabljeni vsi tisti občani, ki ste oz. boste letos (ponovno) postali starši. Izkušeni sadjarji vam bodo pomagali posaditi divjo češnjo, ki bo v lasti vašega novorojenca. Za zasaditev divjih češenj ob celotni poti nam je uspelo pridobiti soglasja lastnikov zemljišč, za kar se jim zahvaljujemo tudi na tem mestu.

Seveda pri vsem skupaj ne gre toliko za lastništvo dreves kot za čudovito priložnost, da boste s svojim naraščajem lahko hodili obiskovat »njegovo« oz. »njeno« drevo. In se ob tem naučili prisluhniti gozdu, tudi brenčanju čebel v njem. Ter pripovedovati, poslušati in deliti zgodbe o gozdu in čebelah. Ob tem pa tudi zreti v čudeže stvarstva v Borovniški kotlini, ki nas v različnih delih dneva, letnih časih in vremenu nagovarjajo na tako številne in raznovrstne načine.

Če bo vse po sreči pa bomo prihodnje leto poleg sajenja divjih češenj ob poti postavljali tudi »bralne klopce«. Si lahko predstavljate boljše mesto za prebiranje npr. uspešnice Petra Wohlebna Skrivnostno življenje dreves? 


Andrej Klemenc

 

 

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Borovnica!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 1 komentarjev
Drago Stanovnik
Drago Stanovnik Se strinjam0 Se ne strinjam0
Andrej, zakaj pa ne bi posadili namesto divjih, raje kar navadne češnje (z debelejšimi plodovi? Saj tudi cesarica Marija Terezija ni sadila lesnik in divjih hrušk, pač pa navadne sorte, da je v kaj vgrizniti... Pa lep pozdrav in čestitke za posnemanja vredno akcijo, ki se odlično vklaplja v 57. Sosedov dan. ;-)

22.02.2018 ob 18:11:15 Odgovor Prekliči
1 komentarjev
Stran


Naš časopis
Številka: 463
Izšla: 01.10.2018
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29
20.10.201 | Kultura
Tečaj peke kruha v krušni peči
21.10.2018 | Kultura
Mini tečaj gline
21.10.2018 | Kultura
Prikaz raku tehnike
23.10.2018 | Kultura
Dnevi fizike
28.10.2018 | Kultura
Dnevi fizike
20.10.201 | Kultura
Tečaj peke kruha v krušni peči
21.10.2018 | Kultura
Mini tečaj gline
21.10.2018 | Kultura
Prikaz raku tehnike
23.10.2018 | Kultura
Dnevi fizike
28.10.2018 | Kultura
Dnevi fizike

Bodite prvi pri oddaji mnenja.