Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 20.10.2017

pretežno jasno
Ponoči bo precej jasno, predvsem ponekod na Primorskem in na severovzhodu države bo nastala megla. Najnižje jutranje temperature bodo od 2 do 8, na Primorskem okoli 10 stopinj C.
8°C | 20°C
sobota, 21.10.2017
9°C | 18°C
nedelja, 22.10.2017
10°C | 14°C
ponedeljek, 23.10.2017
7°C | 15°C
torek, 24.10.2017
3°C | 17°C
Opozorila
Četrtek, 19.10.2017 ob 19h
Dodatnega opozorila ni.
8°C
20°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Občinske

Svetovni dan vode je priložnost za ......


OBČINSKE

| |
31.03.2016      7:56
A A

Svetovni dan vode je priložnost za ozaveščanje in ukrepanje


Letošnja medobčinska kulturna prireditev Moja reka praznuje, ki sta jo že peto leto zapored ob svetovnem dnevu voda pripravila HUD Karel Barjanski in Občina Borovnica, je ob prijetnem spomladanskem vremenu v park Tehniškega muzeja Slovenije v Bistri privabila zavidljivo število nastopajočih in gledalcev. Popoldansko dogajanje je imelo tokrat tudi izobraževalno noto, ki jo je s svojim predavanjem prispeval prof. dr. Mihael Jožef Toman.


Deli:

22. marec smo kot svetovni dan voda na pobudo Generalne skupščine OZN prvič praznovali leta 1993, da bi tudi tako vse prebivalce našega planeta opozorili na pomen pitne vode, nujnost dobrega gospodarjenja z njo. Poudarek dneva je na vodi kot viru življenja v soodvisni povezanosti z ekosistemi, urbanizacijo, industrijo, energijo, hrano in enakostjo. Vsako leto dejavnosti, posvečene temu dnevu, potekajo pod določenim geslom, letošnje je bilo: voda in delovna mesta. Združeni narodi so namreč v sodelovanju z mednarodno organizacijo za delo poudarili pomen pitne vode in tudi njeno vlogo pri ustvarjanju možnosti za nove zaposlitve. Izpostavljena sta bila vloga in pomen delavcev, ki skrbijo za kakovost in dobavo pitne vode končnim uporabnikom. Združeni narodi navajajo, da je na svetu približno 1,5 milijarde ljudi zaposlenih v dejavnostih, ki so povezane z vodo.

Da se vsaj en dan v letu bolj posvetimo vodi tudi v Borovnici in nanjo opozorimo s kulturno prireditvijo, je pred leti predlagal član društva HUD Karel Barjanski Bojan Čebela. Letos je kot župan v svojem nagovoru med drugim spomnil, da vode kljub njenemu velikemu pomenu za človeštvo še vedno ne spoštujemo dovolj in do nje nimamo takega odnosa, kot bi si ga zaslužila. Zavedamo se, da je za življenje pomembna in velik izziv jo je poiskati v vesolju. Na Zemlji, kjer živimo in jo nujno potrebujemo, pa se do nje obnašamo mačehovsko in nam je povsem samoumevno, da jo imamo. Tudi zapis pravice do vode v ustavo ni dovolj, nujno je predvsem odgovorno obnašanje ljudi do nje. To s svojimi dejanji že potrjujejo župani in občine na našem območju, predvsem tiste, ki ležijo ob reki Ljubljanici. Ne samo, da so odgovorno pristopile k projektu Čista Ljubljanica, marsikatera se je tudi krepko zadolžila in s tem v prihodnost premaknila drug projekt. Premalo odgovornosti, odločnosti in volje pa je pokazala država s tem, da je rok za izgradnjo individualnih čistilnih naprav premaknila za deset let, do leta 2027. Kljub temu so številne občine odločene po svojih močeh podpreti gradnjo malih čistilnih naprav in druge ukrepe, ki bi že pred tem rokom zagotovili tako visoko stopnjo čiščenja odpadnih voda, da bo omogočen razvojni zagon na osnovi neoporečne vode in ustrezno urejenih vodotokov.

Da se zavedajo pomena vode, so s svojo prisotnostjo na prireditvi dokazali tudi učenci Osnovne šole dr. Ivana Korošca Borovnica z ravnateljem Danielom Horvatom in župani sosednjih občin – Vrhnika: Stojan Jakin, Log-Dragomer: Miran Stanovnik, Brezovica: Metod Ropret, direktorica Javnega podjetja Komunalno podjetje Vrhnika Brigita Šen Kreže in v. d. direktorja Javnega zavoda Krajinski park Ljubljansko barje Janez Kastelic. Prostor za prireditev je odstopil Tehniški muzej Slovenije. V kulturnem programu, katerega rdeča nit je seveda bila voda, sta se prepletali glasba in poezija, posebno vzdušje pa je dodala zvočna kopel mogočnega gonga in drugih nenavadnih instrumentov. Prireditev so soustvarjali akustični umetnik Karlo Vizek, ženski pevski zbor Tonja iz Borovnice, recitatorji Mešanega pevskega zbora Mavrica z Vrhnike, vokalna skupina Diversa z Vrhnike, povezovala ga je Sanja Rejc. Praznovanje v Bistri, ki je že sama obkrožena s šumečo vodo, so zaznamovali še borovniški in vrhniški konjeniki, prijetno druženje po uradnem programu pa so s slastnim pecivom obogatile članice Društva podeželskih žena Ajda iz Borovnice. Del nastopajočih na prireditvi, ki je letos praznovala peto obletnico, sodeluje že od vsega začetka. Vedno več jih je željnih njenega soustvarjanja, trdna pa je tudi odločenost, da se poklon vodi, predvsem pa ozasveščanje in opozarjanje na odgovorno ravnanje z njo morajo nadaljevati in tudi nadgrajevati.

Letošnji svetovni dan voda je imel tudi izobraževalno noto. Prispeval jo je prof. dr. Mihael Jožef Toman, doktor bioloških znanosti, profesor oddelkov za biologijo in krajinsko arhitekturo Biotehniške fakultete ter Fakultete za gradbeništvo in geodezijo. Na Biotehniški fakulteti vodi skupino, ki se ukvarja z limnologijo, vedo o stoječih sladkih vodah. Kot predstavnik slovenskega društva za zaščito voda je pripravil predavanje Voda – življenjski prostor, recipient in strateška dobrina. Že v uvodu je poudaril, da se bo le s povezovanjem in odgovornim odnosom vseh lahko ohranilo čisto in zdravo vodo, izrazil pa tudi veselje in navdušenje nad prireditvijo, saj po njegovih besedah tako simpatičnega in srčnega poklona vodi v svoji karieri še ni doživel. Opozoril pa je na grožnje, ki jih za vodne ekosisteme predstavljajo odpadne vode, deponije, urbanizacija, regulacija, hidroenergetski objekti, kmetijstvo, vdor tujerodnih vrst, (eko)turizem, šport in privatizacija. Poudaril je, da s čistilnimi napravami sicer lahko bistveno izboljšamo čistost voda, vendar je ključno naše ravnanje, saj tudi čistilne naprave vode ne morejo očistiti vseh organskih toksičnih snovi, pesticidov in drugih biocidov, hranilnih snovi, kovin, detergentov, olj, maščob ter ostalih škodljivih in nevarnih snovi, ki tudi v majhnih koncentracijah vplivajo na naslednje rodove. Kljub čistilnim akcijam je zlasti Ljubljansko barje še vedno obremenjeno z novimi in novimi ilegalnimi odlagališči odpadkov, iz katerih se v vodo izcejajo nevarne in strupene snovi, številni protipoplavni ukrepi pa jemljejo življenjski prostor vodotokom in pospešujejo vodni tok, s čimer se tudi zmanjšuje samočistilna sposobnost potokov in rek.

Čeprav je Slovenija vodnata država in ima relativno kakovostno oskrbo s pitno vodo, smo tudi pri nas priča pogostim obolenjem z diarejo, kar kaže na neustrezno kakovost pitne vode, ki jo v zadnjem času vse bolj ogroža intenzivna kmetijska pridelava hrane. Imamo obsežno zakonodajo za varovanje in urejanje voda ter preskrbo s pitno vodo, dejansko pa v politiki upravljanja z vodami vlada anarhija. V primeru privatizacije vode, ki prikrito že poteka, bi se stanje še poslabšalo. Potrebujemo torej dosleden in v praksi uveljavljen ekosistemski pristop za urejanje vodotokov, izboljšan sistemski monitoring kakovosti tekočih in mirujočih voda ter podtalnice, čiščenje odpadnih voda tudi z individualnimi čistilnimi napravami, predvsem pa je nujno ozaveščanje, izobraževanje ter družbeno in osebno odgovorno ravnanje z vodami, je poudaril predavatelj. Na koncu je še obljubil, da si bo v kratkem ponovno ogledal urejanje Borovniščice, s katero se je v začetku svoje akademske kariere precej ukvarjal, ter predstavil svoje poglede na ključne ukrepe za izboljšanje stanja vodotoka in protipoplavne varnosti.   

Simona Stražišar

Foto: Jože Pristavec, Rado Krasnik
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Borovnica!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Naš časopis
Številka: 452
Izšla: 25.09.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29
20.10.2017
Danes ni dogodkov.
21.10.201 | Tečaji in delavnice
Tečaj peke kruha v krušni peči
24.10.201 | Ostalo
Dnevi fizike
28.10.201 | Tečaji in delavnice
Izdelava nakita iz polstene volne
21.10.201 | Tečaji in delavnice
Tečaj peke kruha v krušni peči
22.10.2017 | Ostalo
Ukročena elektrika, poskusi Nikole Tesle
24.10.201 | Ostalo
Dnevi fizike
28.10.201 | Tečaji in delavnice
Izdelava nakita iz polstene volne

Bodite prvi pri oddaji mnenja.