Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sobota, 24.06.2017

delno oblačno
Danes bo deloma sončno s popoldansko spremenljivo oblačnostjo. Sredi dneva in popoldne bodo nastale krajevne nevihte. Pihal bo jugozahodni veter. Najvišje dnevne temperature bodo od 29 do 34 stopinj C.
21°C | 33°C
nedelja, 25.06.2017
20°C | 29°C
ponedeljek, 26.06.2017
18°C | 30°C
torek, 27.06.2017
18°C | 31°C
sreda, 28.06.2017
18°C | 32°C
Opozorila
Sobota, 24.6.2017 ob 9h
V večjem delu Slovenije bo danes toplotna obremenitev še visoka.
21°C
33°C
delno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Občinske

Spomin na vse žrtve vseh vojn


OBČINSKE

| |
23.03.2015      8:01
A A

Spomin na vse žrtve vseh vojn


Po 73 letih je letošnji dan spomina Občine Borovnica vendarle zmogel zgodovinski premik v zavedanju, da žrtev vojn na nikakršen način ne gre deliti. Prav tako pa je vrnil molitev za pokojne v čas in prostor, kamor je pravzaprav vedno sodila.


Župan Čebela je opomnil, da vojne prinašajo zgolj trpljenje.
Župan Čebela je opomnil, da vojne prinašajo zgolj trpljenje.
Deli:

Borovniška dolina se je skozi zgodovino redko izognila plačilu krvnega davka, ki ga je spričo geostrateške pomembnosti t. i. »Ljubljanskih vrat« od nje vedno znova terjal čas. Kje vse so v obrambi domovine in vladarja skozi stoletja svoja poslednja bivališča našli mladi borovniški fantje, verjetno niti ni zapisano. Plošča pri sv. Petru v Ljubljani nemo priča, da se iz tujih dežel, najsi bo iz Siska ali Custozze, Livna ali Slavkova, nikdar niso vsi vrnili v zavetje domačega ognjišča. In če obeležje padlim v prvi svetovni vojni v Borovnici priča o nesorazmerno visoki ceni, ki so jo naši kraji plačali v tem spopadu narodov, nam osrednja pomnika zadnji veliki vojni pričata o naravnost grozljivi žetvi, ki je dolino zadela pred sedemdesetimi leti. V spomin in opomin slednje ima Občina Borovnica že peto leto zapovrstjo tudi spominski dan, ko se s polaganjem cvetja pri spomenikih pokloni vsem žrtvam te nesmiselne svetovne morije. Osrednji dogodek pa poteka 10. marca v Gramozni jami v Ljubljani, kjer so leta 1942, kljub posredovanju svojcev, županstva, Rdečega križa, ljubljanskega škofa in celo papeža, italijanski okupatorji ustrelili šestnajst domačinov, za zločin, ki ga niso storili.

Tako sta se župan Bojan Čebela in župnik Janez Šilar drugi marčevski torek z venci pri treh osrednjih spomenikih v Borovnici poklonila vsem žrtvam vseh vojn. Nekaj ur pozneje sta se v belo Ljubljano odpravila kar dva avtobusa udeležencev osrednje slovesnosti. Dostojno in z umirjenimi koraki se je v Gramozno jamo pomikala borovniška delegacija, k spomeniku talcem sta venec družno ponesla predsednik Društva ZB za vrednote NOB Borovnica Frančišek Drašler ter župan Čebela, praporščaki veteranskih društev in občine so stopili na svoja mesta, nakar je kvartet Škrip zapolnil malo dolinico z narodno pesmijo in žalostinkami, ki so jim ob bok stopili zgolj še milozvočni zvoki glasbil izpod rok Alenke Kovačič in Marjete Škrjanc. Varovanci učiteljice Metke Pristavec Repar, ki jih je na slovesnost pospremil tudi ravnatelj borovniške osnovne šole Daniel Horvat, so skupaj s člani kulturnega društva poskrbeli za recital, nagovor pa je šel borovniškemu županu. Slednji je številnim navzočim spregovoril o tem, da nobena vojna še nikdar ni izpolnila pričakovanj tistih, ki so jih začeli, zato pa je vsaka še vedno prinesla neizmerno veliko trpljenja ljudem. Materam, ki so ostale brez otrok, ženam, ki so ostale brez mož, otrokom, ki so ostali brez očetov … ter seveda številne grobove. Izpostavil je dogodke zadnje vojne, ki nas mora kot učna lekcija zgodovine izučiti, da le če bomo vsem žrtvam namenili spoštovanje, ne bo nikdar več prišlo do česa podobnega. Za žrtve, ki so jih v decembrskih dneh pred 74 leti večinoma nasilno odvlekli izpred cerkvenih vrat, ter seveda vse ostale, se je letos prvič tudi molilo. Zatem se je delegacija pomaknila še h grobovom talcev, ki jih je ob petju psalmov blagoslovil župnik Šilar.

 

Damjan Debevec, foto: Jože Pristavec
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Borovnica!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Naš časopis
Številka: 449
Izšla: 29.05.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Junij 24 25 26 27 28 29 30 1 2 3
24.06.2017
Danes ni dogodkov.
02.07.2017 | Šole in vrtci
Moja lesena igrača
25.06.2017 | Ostalo
Ukročena elektrika, predstavitev poizkusov Nikole Tesle
02.07.2017 | Šole in vrtci
Moja lesena igrača

Bodite prvi pri oddaji mnenja.