Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sobota, 18.11.2017

delno oblačno
V notranjosti Slovenije bo oblačno. Občasno bo rosilo ali rahlo deževalo, nad okoli 700 m nad morjem pa rahlo snežilo. Ponoči se bodo rahle padavine umikale proti jugu, od severozahoda se bo pričelo jasniti. Na Primorskem bo delno jasno, pihala bo šibka do zmerna burja. Najnižje jutranje temperature bodo od 1 do 5, v alpskih dolinah do -3, ob morju okoli 8 °C..
4°C | 9°C
nedelja, 19.11.2017
0°C | 9°C
ponedeljek, 20.11.2017
-1°C | 10°C
torek, 21.11.2017
2°C | 11°C
sreda, 22.11.2017
7°C | 13°C
Opozorila
Petek, 17.11.2017 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
4°C
9°C
delno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Občinske

Pasji iztrebki vsepovsod – kaj pa zdaj?


OBČINSKE

| |
13.04.2013      8:33
A A

Pasji iztrebki vsepovsod – kaj pa zdaj?Ogorčeni občani se znajdejo po svoje.
Ogorčeni občani se znajdejo po svoje.
Deli:

S spomladansko odjugo se resda poslovi glavna zimska nadloga – sneg, ki ga je bilo letos (s stališča vzdrževalcev javnih površin) prav zares čez vsako razumno mejo, zato pa tedaj na plan pokukajo vsa v snežno odejo poskrita "presenečenja". Letošnja pomlad v tem pogledu ni bila nič kaj drugačna od prejšnjih; sprehajalci po borovniških ulicah so se prve tedne ukvarjali z izmikanjem in preskakovanjem malih črnih min – pasjih iztrebkov, ki jih brezvestni lastniki psov niso pospravili za svojimi štirinožnimi ljubljenčki. Resnici na ljubo je treba sicer povedati, da tudi v drugih letnih časih ta težava ni nič manjša, in to kljub postavitvi dodatnih smetnjakov za pasje iztrebke ob sprehajalnih poteh (zdaj jih je že enajst). Ogorčenje občanov, še posebej onih, ki so zagazili na tovrstno "mino", je bilo veliko. Sledili so klici in pisarjenja medijem, občini, inšpektoratu. In kako oz. na kakšni podlagi lahko javne službe ukrepajo proti navedenim brezvestnežem?

Občina Vrhnika ima to urejeno v Odloku o varstvu javnega reda in miru iz leta 2010; globa za kršitelje je 100 EUR. Po tem odloku je lahko vodnik psa kaznovan že, če nima pri sebi vrečke za odstranjevanje iztrebkov. Borovnica lastnega odloka sicer nima, a za nas še vedno velja stari vrhniški Odlok o javnem redu in miru iz leta 1992. Ta prepoveduje, "da žival vznemirja in moti prebivalce stanovanjskih naselij", "voditi in puščati žival v javne lokale, tržne prostore, otroška igrišča, na zelenice, v javna kopališča in na pokopališča" ter "spuščati pse in druge živali na travnike in druge kmetijske površine brez dovoljenja lastnika ali drugega upravičenca". Za navedene prekrške je zagrožena kazen 2.000 SLT oz. 8,35 EUR. Medobčinski inšpektorat je pri izvajanju tega odloka omejen na javne površine in naselja, v primeru onesnaževanja kmetijskih površin pa je pristojnost v rokah Inšpektorata RS za kmetijstvo in okolje, ki lahko ukrepa na podlagi Odloka o načinu opravljanja lokalne javne službe ravnanja s komunalnimi odpadki v Občini Borovnica iz leta 2005 in posamezniku izreče globo v višini 208,65 EUR. V primeru, da se onesnažuje cestišče javne ceste, pa pride v poštev Zakon o cestah (dopolnjen l. 2012), ki lahko kršitelja olajša za nič manj kot 1.000 EUR.

Občina Borovnica ima za letošnje leto v načrtu sprejem novega, posodobljenega odloka o javnem redu in miru, a kot pravi Stanislav Bele iz MIRED-a, lahko "vsaka občina to področje ureja specialno, poudarek pa je treba dati predvsem ozaveščanju o tej problematiki; pri tem zelo pozdravljam tudi medijsko ozaveščanje o tem. Zavedati se je treba, da sama ureditev v nekem predpisu ne bo odpravila teh zadev. Je le en kamen v mozaiku, ki nalaga dolžna ravnanja lastnikom ali vodnikom živali, spoznanja o pravilnosti teh ravnanj pa morajo dozoreti v nas samih." Da "zadeve sam po sebi ne bo rešil noben odlok", meni tudi občinska tajnica Slavka Gerdina, "težko je namreč dobiti kršilce pri dejanju. Mislim, da bi z občasnimi akcijami opozarjanja počasi kaj premaknili pri lastnikih psov. Predvsem se mi zdi to pomembno v naseljih. Občani bi morali tudi sami opozarjati nevestne lastnike, ki jih zalotijo pri takem dejanju. Prav tako pa prosimo vse lastnike psov, naj spoštujejo naštete določbe; ne zaradi morebitnega ukrepanja redarjev, ampak zaradi spoštovanja pravic drugih do čistega okolja." Občinska uprava ob tem občane naproša, da pasje iztrebke odlagate v smetnjake, ki so temu namenjeni (predlagate ji lahko tudi kako novo lokacijo, kjer bi bili ti potrebni), da imate pse na vrvici (pa najsi bodo "ta hudi" ali "ta prijazni"), če pa jih z vrvice spuščate, naj bodo pod vašim strogim nadzorom.

 

Damjan Debevec
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Borovnica!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Naš časopis
Številka: 453
Izšla: 30.10.2017

Prelistaj E-izdajo
Koledar dogodkov Preglej vse
November 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27
18.11.201 | Tečaji in delavnice
Delavnica: Osnove restavratorstva
19.11.2017 | Tečaji in delavnice
Družinska nedelja: Delavnica za otroke in družine
25.11.201 | Tečaji in delavnice
Delavnica peke kruha v krušni peči
26.11.2017 | Kultura
Prikaz kovanja podkev
18.11.201 | Tečaji in delavnice
Delavnica: Osnove restavratorstva
19.11.2017 | Tečaji in delavnice
Družinska nedelja: Delavnica za otroke in družine
21.11.2017 | Ostalo
S SOCIALNIM PODJETNIŠTVOM DO TRŽENJA ZDRAVE HRANE IN TURIZMA
25.11.201 | Tečaji in delavnice
Delavnica peke kruha v krušni peči
26.11.2017 | Kultura
Prikaz kovanja podkev

Bodite prvi pri oddaji mnenja.