Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za nedelja, 25.06.2017

oblačno
Popoldne bo sončno z nekaj spremenljive oblačnosti. Nastale bodo krajevne nevihte. Pihal bo jugozahodni veter. Najvišje dnevne temperature bodo od 29 do 34 stopinj C.
20°C | 29°C
torek, 26.06.2017
18°C | 30°C
sreda, 27.06.2017
18°C | 31°C
četrtek, 28.06.2017
18°C | 32°C
Opozorila
Sobota, 24.6.2017 ob 15h
V popoldanskem in večernem času so možne močnejše nevihte s sunki vetra in nalivi, ni izključen pojav toče.
20°C
29°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Z gasilskim pozdravom "Na pomoč" in na poskok...


KULTURA, GASILCI IN ZAŠČITA, DRUŠTVA

| |
10.12.2013      11:39
A A

Z gasilskim pozdravom "Na pomoč" in na poskok


Borovniška folklorna skupina Šumnik se je z decembrskim nastopom poklonila domačemu gasilstvu. Poskočnega koncerta, ki se je odvijal pod naslovom/vzklikom "Na pomoč", so se udeležile tudi znane "Sestre Trobec", v dvorano pa so folkloristi navlekli vse, kar je šlo skozi vrata, od gasilskega voza do Florijanove kapelice.


Kje gori? Tamle, v drugi vrsti!
Kje gori? Tamle, v drugi vrsti!
Deli:

Vzdušje večera, ki je bil po besedah znane radijske povezovalke Mateje Feltrin Novljan tokrat posvečen "velikim možem, fantom in dekletom v gasilskih uniformah", je v prvi vrsti narekoval ambient. Po zamislih predsednice kulturnega društva Milene Škulj ter Slavice Marte Ošaben so namreč "šumnikovci" dvorano opremili z vsem, kar vsaj malce spominja na gasilstvo – od uniform, čelad, praporov, cevi pa celo do skoraj stoletne gasilske brizgalne faškarskega društva. Za nameček je znameniti gasilski poveljnik Damjan Turšič na ogled predstave prinesel še kip sv. Florijana. Florijan je bil v svoji začasni kapelici še kar velika zvezda večera. O njem so povedali vse, od njegovega mučeništva za vero pod cesarjem Dioklecijanom do tega, kako si ga gasilci izberejo za svojega zavetnika, pa ljudskih običajev, povezanih s "florijanovim", ko se ni kurilo v pečeh, kovači niso delali itn. Folkloristi, ki po novem delujejo pod mentorstvom Jerneje Grdadolnik, so med okraševanjem njegove "kapelice" zapeli tudi tradicionalne napeve, posvečene temu svetniku. Petja in seveda plesa je bilo to pot znova v izobilju. Zaplesali so tržaške, koroške in belokranjske plese, seveda napravljeni v bogata oblačila, značilna za te regije. Česar niso odpeli gostitelji, so pa gostujoče Sestre Trobec. Za veseli del večera pa so zadolžili kar poveljnika Turšiča, ki je osvežil spomin na zgodovinski kompromis, sprejet na občnem zboru v Brezovici leta 1991, da gasilci po novem ne bodo ne tovariši ne gospodje, temveč gospodje tovariši. Najboljše anekdote pa so seveda tiste z intervencij. Nekoč sta s kolegom kar na mopedu hitela na intervencijo v Borovnici, kjer je bila okrog gorečega kozolca zbrana množica zijal. Pot na kraj nesreče sta si nato utrla tako, da je Turšič oponašal sireno, kolega pa je vpil "plava luč". Spet drugič so gasili neki kozolec, ko je prihitelo sosednje društvo in začelo škropiti skladovnico drv precej stran od požara. Na vprašanje, zakaj, so menda odgovorili, da imajo prekratke cevi, da bi prišli do kozolca. Za gasilce je menda tudi precej vzdevkov. Prostovoljce poklicni gasilci kličejo "klobasarji" – če gasilec vsaj enkrat na mesec ne nese uniforme v čistilnico, odstranjevat ajvar, bojda pravijo, da je bolj "švoh". Tisti, ki jih srečajo le za šankom, jim pravijo namizni hidranti. Sicer pa si brez dlake na jeziku pravijo tudi "neplačani hlapci države". Ob koncu je padel še poziv oz. prošnja za bližajoči se čas, ko bodo domači gasilci po hišah raznašali koledarje, češ naj bodo občani radodarni, ker "za gasilce in cerkev je treba dat', ostali si pa tak' vzamejo".

 

Damjan Debevec, foto: DD
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Borovnica!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Naš časopis
Številka: 449
Izšla: 29.05.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Junij 24 25 26 27 28 29 30 1 2 3
24.06.2017
Danes ni dogodkov.
02.07.2017 | Šole in vrtci
Moja lesena igrača
25.06.2017 | Ostalo
Ukročena elektrika, predstavitev poizkusov Nikole Tesle
02.07.2017 | Šole in vrtci
Moja lesena igrača

Bodite prvi pri oddaji mnenja.