Logo MojaObčina.si

Borovnica

DANES
28°C
18°C
JUTRI
27°C
18°C
Deli
2220

Moja Ljubljanica novice št. 24

En izmed ciljev razstavišča Moja Ljubljanica je ozaveščanje o okoljski problematiki. Med bolj perečimi, a morda manj znanimi, je problematika odpadnega oziroma zavrženega tekstila. Modna industrija spada med večje onesnaževalce okolja. Od proizvodnje bombaža, izdelave tekstila, do končnega razpada, se v okolje izpusti velike količine pesticidov in plinov, porabi se ogromna količina vode. Z izrabljanjem nizkih okoljskih standardov, standardov dela in delavskih pravic, se na račun čim ugodnejših in potrošnih oblačil, uveljavlja neokolonialno izkoriščanje držav tretjega sveta.
PROBLEMATIKA ZAVRŽENEGA TEKSTILA

Na 2,4 % vseh svetovnih obdelovalnih površin se prideluje bombaž. Za proizvodnjo se porabi kar 16 % letne porabe pesticidov in ogromne količine vode - za proizvodnjo 1 kg bombaža se porabi kar 10.000 litrov vode. Nizka cena tekstilnih izdelkov in razmah potrošništva sta pripeljala do točke, ko so tekstilni izdelki postali
potrošni material. Pri tem je problematično, da za nizkimi cenami oblačil leži dolga veriga izkoriščanja ljudi in okolja. Poceni kupljen in le za kratko rabo namenjen tekstilni izdelek je problematičen tudi za zdravje potrošnika. Velike količine kemikalij in pesticidov uporabljenih pri proizvodnji in obdelavi preko kože negativno
vplivajo na zdravje ljudi, preko spiranja pri pranju pa na okolje v katerem živimo. Dolgoročne rešitve za odpaden tekstil še nimamo. Na spletni strani Ekologov brez meja lahko zasledimo podatek, da Slovenci v povprečju na leto zavržemo 14 kilogramov tekstila. Večina končna na odlagališčih, kjer pri anaerobni razgradnji naravnih vlaken nastaja toplogredni plin metan. Mladinski center Dravinjske doline je v Analizi snovnega toka zbranih tekstilnih
izdelkov ugotovil, da so razlogi za to, da tekstil konča na odlagališčih:
- preslaba organiziranost zbiranja oblačil in tekstila,
- nizka osveščenost prebivalcev,
- nizka cena tekstila (novega in rabljenega),
- pomanjkanje infrastrukture za sortiranje, dezinfekcijo in predelavo oblačil in tekstila.

REŠITVE

Tekstil se omenja kot material, ki ga je mogoče 100% reciklirati, vendar le v primeru, da gre za enovrstne materiale. Večina današnjih oblačil pa je večvrstnih, torej iz mešanice različnih surovin (bombaž, elastan, sintetika ipd). Njihovo recikliranje je tako oteženo. Bolj kot na recikliranje, je pri problematiki odpadnega tekstila
pomembno poudarjati podaljšanje časa uporabe določenega izdelka. S tem je povezana tudi kvaliteta, ki v zadnjih letih močno pada. Z namenom ponovne uporabe, kroženja in podaljšanja uporabnosti oblačil in drugih
stvari, se je v zadnjih letih tudi v Sloveniji razširilo organiziranje izmenjav oblačil. Na Vrhniki izmenjave potekajo od leta 2016, število udeležencev vztrajno narašča. Organizirajo jo članice Skupine mamic Sončnice. Damjana
Bergant, ena izmed soorganizatork, je povedala, da izmenjave med posamezniki potekajo že po naravni poti. Mlade mamice si od nekdaj pomagajo in med seboj izmenjujejo oblačila, ki jih otroci hitro prerastejo. Po zgledu izmenjav oblačil na Ježici v Ljubljani, so želele razširiti to prakso tudi na lokalno skupnost. Tako je bila leta 2016 organizirana prva izmenjava Podarim dobim, ki je potekala po konceptu prinesi in odnesi kolikor želiš. Od takrat je bilo tovrstnih izmenjav oblačil za otroke in odrasle izvedenih že šest. Prvih nekaj je potekalo v dvorani Župnijskega vrtca, od oktobra 2017 pa potekajo v prostorih razstavišča Moja Ljubljanica. Kot pravi Bergantova, je bila pomembna sprememba, ki jim je pomagala razširiti glas o izmenjavah, vključitev lokalnih institucij. Povezale so se s Cankarjevo knjižnico Vrhnika, trgovino Depo in Karitas Vrhnika, kjer z veseljem sprejmejo oblačila in pripomočke za družine. “Soorganizatorji stremimo k temu, da bi se izmenjevali le kvalitetni, ohranjeni kosi oblačil. Takšni namreč hitro najdejo svojega lastnika, so okolju in našim denarnicam bolj prijazni. Stem se  prihrani veliko dela s prebiranjem in sortiranjem oblačil.” Slabo ohranjen in st rgan tekstil prostovoljke odnesejo v zelene zabojnike Tekstilnice, Zadruge dobrote. Veseli jih, daje takšnega tekstila z vsako izmenjavo manj.

Zaključila je z mislijo: “Na koncu izmenjave je trud poplačan, ko vidiš, da oblačila, ki so prej stala po omarah najdejo novega lastnika in se njihova uporabna doba še malo podaljša.”

ZAKLJUČEK

Slog oblačenja in izbira oblačil sta načina komunikacije posameznika z družbo in del njegove lastne identitete. Vsak potrošnik ima volilno pravico, s katero se odloča, kakšno vrsto proizvodnje in potrošnje podpira. Ozaveščanje o problematiki je ključnega pomena, saj s tem širimo znanje o problematiki, ki je mnogokrat skrita vsakodnevnemu uporabniku. V okviru delovanja razstavišča se bomo še naprej trudili opozarjati na problematične teme in skupaj z vami iskali rešitve. Zato vas vabimo, da se v soboto, 13. oktobra, udeležite že tradicionalne izmenjave Podarim Dobim, kjer bomo izmenjavali oblačila za otroke in odrasle, igrače, razne
pripomočke in knjige. V soboto, 10. novembra, pa nadaljujemo serijo izmenjav, ki uporabnikom omogočajo približati se življenju s čim manj odpadki. Takrat ne bomo izmenjevali oblačil, temveč naša raznolika znanja na področju zmanjševanja odpadkov v vsakodnevnem življenju - tokrat na temo decembrskih obdarovanj.
Avtorica: Helena Šneberger MandeljOKTOBRSKI PROGRAM

  • Z IGRO DO DEDIŠČINE

2. – 7. oktobra 2018, 10:00 – 18:00 
V sklopu akcije Z igro do dediščine, ki bo potekala v prvem tednu oktobra, v Tednu otroka, na razstavi Moja Ljubljanica nudimo družinam brezplačen vstop. Otroci se bodo lahko preizkusili v različnih igrah in na interaktiven način spoznavali z dediščino. V muzejski trgovinici boste lahko kupili publikacijo Družinski vodič po razstavi po znižani ceni.

Več informacija na: http://mojaljubljanica.si/novice-in-dogodki/

  • IZMENJAVA PODARIM DOBIM

sobota 13. oktobra 2018, 9:00 – 12:00
Skupina mamic Sončnice v sodelovanju z razstavo Moja Ljubljanica in Cankarjevo knjižnico Vrhnika ponovno pripravlja izmenjavo Podarim dobim. Izmenjevali bomo ohranjena sezonska oblačila za otroke in odrasle, knjige, otroško opremo in igrače, uporabne ter okrasne predmete. V primeru, da se izmenjave ne boste utegnili udeležiti, lahko stvari oddate na blagajni razstavišča Moja Ljubljanica od torka, 9. 10. do dneva dogodka med 10.00 in 18. uro.

Več informacij na: http://mojaljubljanica.si/izmenjava-podarim-dobim-3/

  • JAVNO VODENJE PO RAZSTAVI MOJA LJUBLJANICA

sobota 13. oktobra 2018, ob 11:00
Spoznajte reko Ljubljanico, njeno skrivnostno kraško zaledje, številne arheološke najdbe iz njene struge ter zgodovino razvoja Vrhnike, na katero je imela reka velik vpliv. Oglejte si več kot 300 najdb iz Potočnikove zbirke, repliko najstarejšega lesenega kolesa na svetu ter spoznajte zgodovino preko številnih taktilov in
zgodovinskih virov. Obiskovalci se lahko javnemu vodenju brezplačno pridružite z nakupom vstopnice.
Prijave sprejemamo do petka, 12. oktobra na info@mojaljubljanica.si.

Več informacij na: http://mojaljubljanica.si/javna-vodenja-po-razstavi/

  • DELAVNICA IZDELOVANJA MOZAIKA

sobota 13. oktobra 2018, ob 9:30
Z osnovnošolskimi otroki bomo na kratko raziskali obdobje rimske Vrhnike in spoznali prav posebno najdbo iz tega obdobja, grškega skarabeja – amulet. Nato pa se bodo v enourni delavnici preizkusili v izdelovanja mozaika. Delavnica bo potekala v prostorih razstavišča Moja Ljubljanica. Otroci se lahko delavnici pridružijo z nakupom vstopnice. Prijave sprejemamo do petka, 12. oktobra na info@mojaljubljanica.si.
Več informacij o dogodku: http://mojaljubljanica.si/delavnica-izdelovanja-mozaika/Foto: Damjana Bergant

Všečkaj objavo

Oceni objavo

Število glasov: 0

Oglejte si tudi