Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za nedelja, 22.10.2017

oblačno
Popoldne bo oblačno, padavine se bodo razširile nad vso državo. Predvsem v južni Sloveniji bodo tudi nevihte s krajevnimi nalivi. Zapihal bo okrepljen severni do severovzhodni veter, na Primorskem zmerna do močna burja. Meja sneženja se bo proti večeru spustila do nadmorske višine okoli 1200 m, v noči na ponedeljek pa lahko ponekod tudi pod 1000 m. Najvišje dnevne temperature bodo od 8 do 14, na Primorskem do 18 stopinj C.
10°C | 13°C
ponedeljek, 23.10.2017
7°C | 14°C
torek, 24.10.2017
4°C | 17°C
sreda, 25.10.2017
3°C | 14°C
četrtek, 26.10.2017
4°C | 19°C
Opozorila
Nedelja, 22.10.2017 ob 11h
Danes popoldne bo na Primorskem zapihala zmerna do močna burja. Na izpostavljenih mestih bodo najmočnejši sunki vetra dosegali hitrost od 100 do 120 km/h. Že v drugi polovici noči na ponedeljek bo hitro slabela.
10°C
13°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Kdo je naš najljubši sosed?


KULTURA, DRUŠTVA

| |
19.01.2015      4:29
A A

Kdo je naš najljubši sosed?Ne »moji«, ne »tvoji«, vsi so »naši«, sta sklenila najljubša soseda.
Ne »moji«, ne »tvoji«, vsi so »naši«, sta sklenila najljubša soseda.
Deli:

Zgodilo se je nekega decembrskega večera v Borovnici. Kleni Slovenec Janez suši perilo in glasno ugiba, ali bo njegov novi sosed krepak možak, dedec, s katerim bi lahko kakšno moško preudarila. Težko bi rekli, da se mu želja ne uresniči. V sosesko se priseli Milan (za prijatelje Mile car), kleni dedec … iz Čačka. Janezu, pristno narodnjaško vzgojeni korenini, se vse podre že pri mehkem »l« v pozdravu. Od tedaj je za soseda »Mirmidej«. Milan se sicer trudi premostiti zacementirani prepad stereotipov, tudi z dišečimi čevapčiči in hladnim pivom, a zaman. Vse do večera, ko poplave ogrozijo Janezovo domačijo in se katastrofi izogne le z Milanovo nesebično pomočjo. Poslej je Milan Janezov najljubši sosed. Preveč idilično in premalo realno? Nikakor ne, folklorni skupini Šumnik ni bilo treba niti poplav, da bi kot prej omenjena presegla zastarele »kulturne« zadržke ter na borovniški oder pripeljala folkloriste srbskega kulturno-umetniškega društva Vidov dan. No, pa saj niti ni tako daleč, ko je Borovnica gostila »ruski večer«, kak starejši občan pa se menda tudi še spomni zapovedanih predvojnih šolskih proslav »Vidovega dne«. Vprašanje pa seveda je, ali so bili tako pestri, poskočni in v pisanih kostumih večstoletnega izročila, kot so nam ga na dlani prinesli člani istoimenskega društva iz Ljubljane. »Smo mlado društvo, ki se ukvarja z ohranjanjem in prenosom bogate srbske kulturne dediščine na mlajše generacije. Društvo vodijo mladi entuziasti, ki se zavedajo pomena kulturne identitete pri oblikovanju stabilne in zdrave osebnosti. Člani društva, aktivnih je okoli 70 članov, se ob druženju na vajah učijo srbskih narodnih pesmi, plesov, običajev in navad. Ob spoznavanju svojih korenin spoznavajo sebe in si gradijo trdne temelje za nadaljnji razvoj. Ples, pesem, druženje, veliko dobre volje, pozitivne energije ... to je tisto, kar nas druži,« so o sebi zapisali gostje, ki so zaigrali in zapeli pesmi iz Bujanovca (JV Srbija), pa vlaške igre in pesmi iz Kobišnice (V Srbija) ter še mnogo drugega. Kaj pa so v preteklem letu počeli domači folkloristi, ki so poleg še bolj izpopolnjenih štajerskih, tržaških, gorenjskih in prekmurskih plesov z novim poučno-zabavnim večerom pri številnih oboževalcih dodatno utrdili sloves ekipe, ki ji zlepa ne zmanjka svežih idej? Poleg območnega srečanja folklornih skupin, kjer svoje znanje in delo predstavijo strokovnjakom v tej branži, so lani prvič nastopili tudi na srečanju pevskih in godčevskih skupin v Ligojni.

 

Damjan Debevec, foto: DD
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Borovnica!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Naš časopis
Številka: 452
Izšla: 25.09.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
24.10.201 | Ostalo
Dnevi fizike
28.10.201 | Tečaji in delavnice
Izdelava nakita iz polstene volne
22.10.2017 | Ostalo
Ukročena elektrika, poskusi Nikole Tesle
24.10.201 | Ostalo
Dnevi fizike
28.10.201 | Tečaji in delavnice
Izdelava nakita iz polstene volne

Bodite prvi pri oddaji mnenja.