Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za nedelja, 25.06.2017

oblačno
Ponoči se bo postopno jasnilo, zjutraj pa bo na severozahodu in severu spremenljivo oblačno. Tam so možne že manjše padavine. Najnižje jutranje temperature bodo od 15 do 22 stopinj C.
20°C | 27°C
ponedeljek, 26.06.2017
16°C | 30°C
torek, 27.06.2017
17°C | 32°C
sreda, 28.06.2017
18°C | 30°C
četrtek, 29.06.2017
19°C | 25°C
Opozorila
Sobota, 24.6.2017 ob 18h
V večernem času so še možne močnejše nevihte s sunki vetra in nalivi.
20°C
27°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Kdo je naš najljubši sosed?


KULTURA, DRUŠTVA

| |
19.01.2015      4:29
A A

Kdo je naš najljubši sosed?Ne »moji«, ne »tvoji«, vsi so »naši«, sta sklenila najljubša soseda.
Ne »moji«, ne »tvoji«, vsi so »naši«, sta sklenila najljubša soseda.
Deli:

Zgodilo se je nekega decembrskega večera v Borovnici. Kleni Slovenec Janez suši perilo in glasno ugiba, ali bo njegov novi sosed krepak možak, dedec, s katerim bi lahko kakšno moško preudarila. Težko bi rekli, da se mu želja ne uresniči. V sosesko se priseli Milan (za prijatelje Mile car), kleni dedec … iz Čačka. Janezu, pristno narodnjaško vzgojeni korenini, se vse podre že pri mehkem »l« v pozdravu. Od tedaj je za soseda »Mirmidej«. Milan se sicer trudi premostiti zacementirani prepad stereotipov, tudi z dišečimi čevapčiči in hladnim pivom, a zaman. Vse do večera, ko poplave ogrozijo Janezovo domačijo in se katastrofi izogne le z Milanovo nesebično pomočjo. Poslej je Milan Janezov najljubši sosed. Preveč idilično in premalo realno? Nikakor ne, folklorni skupini Šumnik ni bilo treba niti poplav, da bi kot prej omenjena presegla zastarele »kulturne« zadržke ter na borovniški oder pripeljala folkloriste srbskega kulturno-umetniškega društva Vidov dan. No, pa saj niti ni tako daleč, ko je Borovnica gostila »ruski večer«, kak starejši občan pa se menda tudi še spomni zapovedanih predvojnih šolskih proslav »Vidovega dne«. Vprašanje pa seveda je, ali so bili tako pestri, poskočni in v pisanih kostumih večstoletnega izročila, kot so nam ga na dlani prinesli člani istoimenskega društva iz Ljubljane. »Smo mlado društvo, ki se ukvarja z ohranjanjem in prenosom bogate srbske kulturne dediščine na mlajše generacije. Društvo vodijo mladi entuziasti, ki se zavedajo pomena kulturne identitete pri oblikovanju stabilne in zdrave osebnosti. Člani društva, aktivnih je okoli 70 članov, se ob druženju na vajah učijo srbskih narodnih pesmi, plesov, običajev in navad. Ob spoznavanju svojih korenin spoznavajo sebe in si gradijo trdne temelje za nadaljnji razvoj. Ples, pesem, druženje, veliko dobre volje, pozitivne energije ... to je tisto, kar nas druži,« so o sebi zapisali gostje, ki so zaigrali in zapeli pesmi iz Bujanovca (JV Srbija), pa vlaške igre in pesmi iz Kobišnice (V Srbija) ter še mnogo drugega. Kaj pa so v preteklem letu počeli domači folkloristi, ki so poleg še bolj izpopolnjenih štajerskih, tržaških, gorenjskih in prekmurskih plesov z novim poučno-zabavnim večerom pri številnih oboževalcih dodatno utrdili sloves ekipe, ki ji zlepa ne zmanjka svežih idej? Poleg območnega srečanja folklornih skupin, kjer svoje znanje in delo predstavijo strokovnjakom v tej branži, so lani prvič nastopili tudi na srečanju pevskih in godčevskih skupin v Ligojni.

 

Damjan Debevec, foto: DD
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Borovnica!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Naš časopis
Številka: 449
Izšla: 29.05.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Junij 25 26 27 28 29 30 1 2 3 4
02.07.2017 | Šole in vrtci
Moja lesena igrača
25.06.2017 | Ostalo
Ukročena elektrika, predstavitev poizkusov Nikole Tesle
02.07.2017 | Šole in vrtci
Moja lesena igrača

Bodite prvi pri oddaji mnenja.