Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 16.11.2018

delno oblačno
Ponoči bo na Primorskem in v gorah precej jasno, drugod bo zmerno do pretežno oblačno. Na Primorskem bo pihala šibka burja.
4°C | 10°C
sobota, 17.11.2018
3°C | 8°C
nedelja, 18.11.2018
0°C | 6°C
ponedeljek, 19.11.2018
1°C | 3°C
torek, 20.11.2018
1°C | 2°C
Opozorila
Četrtek, 15.11.2018 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
4°C
10°C
delno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Jesenski koncert s pridihom pomladi


KULTURA

| |
16.11.2017      12:44
A A

Jesenski koncert s pridihom pomladi


Pevke društva ŽPZ Tonja smo 4. novembra organizirale prijeten koncert, na katerem so kot gostje nastopili pevci moškega pevskega zbora Polšnik in mešanega pevskega zbora Triglav iz Splita.


Deli:

Pevskega večera smo se Tonje vnaprej veselile, saj smo vedele, da čas namenjamo pesmim, ki bodo prijetno zazvenele, nas za kratek čas pospremile v različne kraje, potopile v različne spomine, razpoloženja, se marsikoga še posebej dotaknile in se nam v srca prelile. Tudi zato so izbrane pesmi lepo odzvanjale v noč ... Tonje pod vodstvom zborovodkinje Eve Mori smo za uvodni pozdrav izbrale dve pesmi, ki smo ju obogatile še s koreografijo. Zatem smo oder odstopile gostom. 

Pevci MoPZ Polšnik, ki jih vodi Žiga Tori, so dodali prijetno energijo in toplino, ki so ju njihove pesmi širile med obiskovalke in obiskovalce našega koncerta. Na Polšniku, od koder so pevci prišli, se sicer veliko dogaja. Tudi po zaslugi njihovega KD Pavle Voje – ljudske pesnice, ki je spodbudila kulturno dogajanje v kraju. MoPZ Polšnik je že 43. leto nepogrešljiv člen in nosilec kulturne dejavnosti v živahni skupnosti, ki preseneča z odmevnimi prireditvami v domačem kraju in drugje. Pevci so zapisali, da na Polšniku popestrijo skoraj vsako prireditev, proslavo, srečanje, pa tudi ob zadnjem slovesu so pogosto zraven. Ustvarjalno vzdušje vzdržujejo z gostovanji po Sloveniji in tujini. Širok nabor zborovskih pesmi je primeren za vsako priložnost. Pred leti so posneli nabor pesmi Petra Jereba, ki so ob 150-letnici njegovega rojstva spet posebno aktualne. Zbor sestavlja do 15 pevcev s Polšnika in iz okoliških krajev. Fantje so se pri nas s pesmijo ponovno izkazali in Tonje smo prepričane, da bodo v Borovnico še prišli. Za njimi so na oder stopili pevke in pevci mešanega pevskega zbora Triglav iz Splita pod vodstvom Tatjane Kurajice.

V starem Dioklecijanovem mestu, v srcu s soncem obsijane Dalmacije, ob šumenju valov, šelestenju dišečih borov, ob stoletnih oljkah in rodovitnih vinogradih se je leta 1996 srečala skupina zaljubljenih v pesem in kmalu postala pevski zbor, pravijo. V zboru poje 22 pevcev, Slovencev po rodu, pa tudi Splitčanov, ki jih ljubiteljsko druženje s pesmijo bogati, veže in razveseljuje. Pletejo ga v venček, ki ga radi poklanjajo obema domovinama. Že 21 let negujejo slovensko ljudsko in umetno pesem, duhovno glasbo, zelo radi pojejo tudi dalmatinske pesmi. Pridno delo je rodilo uspehe na številnih nastopih in gostovanjih, v Splitu, pri rojakih po Dalmaciji, Italiji, Nemčiji, Bosni in Hercegovini ter Sloveniji. Že 20 let tradicionalno sodelujejo na reviji Primorska poje in taboru pevskih zborov v Šentvidu pri Stični. Navezali so stike z mnogimi pevskimi zbori iz Slovenije, pri nas radi gostujejo in tudi mi smo z našo pesmijo pri njih dobrodošli. Tudi tokrat so dokazali, da pesem povezuje, razveseljuje in povsod domuje. V dvorani je rastla toplina, ogrela so se srca in pesem za pesmijo je pletla šopek nepozabnega koncerta, prijetnega pevskega večera ter prijateljskega druženja.

Na vabilo v Split se bomo Tonje z veseljem odzvale konec maja, ko bomo nastopile tudi v Šibeniku. Pevke in pevci MePZ Triglav so svoj tokratni obisk v Sloveniji namenili Borovnici, ki so jo v nedeljskem dopoldnevu želeli še malo bolje spoznati. Zanimivosti smo jim Tonje predstavile med vožnjo po Borovnici in okolici. Obiskali smo ekološko kmetijo Pr' Laškarju v Zabočevem ter ob manjši pogostitvi in predstavitvi domačih pridelkov z zanimanjem prisluhnili Slavici in Vinku Koširju. Potem smo šli v Bistro, kjer so naši gostje pozorno občudovali raznovrstne in zanimive zbirke tehniškega muzeja. Po kosilu v Mantovi, kjer so sicer prenočili, so se odpravili na pot proti domu z lepimi, prijetnimi vtisi, ki so jih izražali njihovi nasmehi, predsednik zbora Cveto Šušmelj pa jih je podkrepil še z besedami: vedno bomo veseli našega srečanja! Tonje bo toplina vseh zbranih vtisov spremljala še dolgo. In še to: po lepem koncertu nas je nekdo prijetno presenetil s plačilom naročenih jedi za sobotno pogostitev. Zahvaljujemo se neznanemu, a očitno srčnemu gostitelju!

Jožica Rupar, fotografije: Valerija Trček
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Borovnica!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!