Logo MojaObčina.si

Borovnica

JUTRI
1°C
-3°C
PON.
2°C
-3°C
Deli
3301

FS Bistra ob zaključku sezone

Folklorna skupina Bistra med počitnicami ni počivala. Julija smo na Pogačarjevem trgu v Ljubljani pomagali pri uspešni promociji Praznika borovnic (prodane so bile vse borovnice, želi smo bučne aplavze, plesali smo, kot je igral Lojze Peterle, in med gledalci opazili veliko zadovoljnih obrazov). Istega dne smo sodelovali pri odprtju klekljarske razstave v Borovnici in se po dolgih letih avgusta odpravili na gostovanje v tujino. Na tridnevnem praznovanju Dnevi občine Ljubešćica smo bili v nedeljo, 6. avgusta, gostje zadnjega dogodka, Etno srečanja 2017.

Ljubešćica je kraj v Hrvaškem Zagorju blizu Varaždinskih toplic. Ima polovico manj prebivalcev kot  občina Borovnica in še enkrat tolikšno športno dvorano, kot je naša šola. Tu se je ta prireditev tudi odvijala. Večina nas je v Ljubešćico (rojstni kraj mojega očeta, ki nas je gostil v svoji »zidanci« in še nekaj Borovničanov) prispela že dan prej. Ob prihodu nas je gostitelj najprej povabil v zidanico na kupico vina. Na prireditvenem prostoru smo se podprli z divjačinskim golažem naravnost iz tekmovalnega kotla. Bili smo si edini, da je tudi zmagovalen. Podprti s hrano in pijačo smo potem dolgo v noč plesali na pravi zagorski fešti brez odmorov. V hišici med goricami smo se v miru odpočili in zjutraj dočakali še preostali del ekipe Bistra. Priprave na nastop so v polni zasedbi potekale kar pred zidanico med zagorskimi bregi. Namesto tamburice, ki je značilno glasbilo teh krajev, sta med grički, posejanimi z vinskimi trtami, več ur donela harmonika in kontrabas naših godcev. Kuhar Janez je s še nekaj pomočniki medtem poskrbel za odlično kosilo. Komaj je ostalo še kaj časa za pripravo oblek za nastop. V športni dvorani smo se predstavili z dvema odrskima postavitvama gorenjskih plesov in pesmi ter poželi bučno odobravanje domačinov. Z zanimanjem smo spremljali tudi ostale točke prireditve in bili navdušeni nad narečjem in plesi domačih skupin. Po prireditvi smo se dogovarjali še za nadaljnje sodelovanje in delili vzajemno zadovoljstvo. Ponovno so sledili fešta, ples, počitek in zgodaj zjutraj odhod domov v Slovenijo. »Zagorje moje veselo, ti si mi najdražji kraj …,« je odmeval spomin ob našem odhodu. Zadovoljni, kot smo bili, pa se tja prav gotovo še vrnemo. Za Bistro sedaj sledi mesec dni počitka. Pred nami je 40. obletnica delovanja folklorne dejavnosti v Borovnici, na kar se bomo začeli pripravljati oktobra. Zelo bi bili veseli novih članov, ki bi želeli z nami poustvarjati  ljudske plese, pesmi in običaje. Saj veste, ples je najboljša vadba za telo in duha. Obiščite nas na naši Facebook strani ali pa pokličite 041 588 696 (Lili).

 

Za FS Bistra Liljana Kogovšek

Všečkaj objavo

Oceni objavo

Število glasov: 0

Oglejte si tudi

Komentarji

Za komentiranje se morate prijaviti.
Na ta prispevek še ni komentarjev. Bodi prvi!
Digitalni marketing v Slovenij