Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sreda, 28.06.2017

pretežno oblačno
Zvečer bodo padavine ponehale in od zahoda se bo delno zjasnilo.
18°C | 30°C
četrtek, 29.06.2017
17°C | 26°C
petek, 30.06.2017
16°C | 28°C
sobota, 01.07.2017
16°C | 25°C
Opozorila
Torek, 27.6.2017 ob 17h
Dodatnega opozorila ni.
18°C
30°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kronika

Volkovi so znova udarili


KRONIKA, KMETIJSTVO

| |
18.01.2015      11:46
A A

Volkovi so znova udarili


Po dveh napadih na ovčje črede v Zabočevu in na Pakem konec oktobra oziroma v začetku novembra se je decembra volčji trop z Menišije vrnil na Barje ter v bližini Bistre raztrgal dva osla.


Janez Kern kaže kraj, kjer je osel podlegel napadu volkov.
Janez Kern kaže kraj, kjer je osel podlegel napadu volkov.
Deli:

Potem ko so volkovi v noči z 28. na 29. oktober na Pakem poklali pet ovac in jagnjet ter v noči s 1. na 2. november v Zabočevu pospravili še šest ovac, so se neljubi gostje v dolino vrnili v noči s 1. na 2. december, tokrat k barjanskim hlevom severno od Bistre. Tam ima poleg drugih svojo živino na odprti, ekološki paši tudi Janez Kern s »Krncove« kmetije na Verdu. Volkovom je to pot zadišalo domače oslovsko meso in niti električni pastir jih ni mogel odvrniti od zle namere; elegantno so ga preskočili. Osličku je komajda še uspelo uiti v hleve, kjer se je skril v molzišče, breji oslici in oslu pa so očitno presekali pot umika. Glede na potrgane žice električnega pastirja ju je moral volčji trop najprej preganjati okoli hleva, nakar so se zapodili čez barjanske pašnike proti Ljubljanici. Medtem so volkovi oba naskakovali in jima trgali meso z zadnjice. Oslica je podlegla po kakšnih tristo metrih in so jo le še zadušili, osel jih je zdržal dobrih sto več, nakar so tudi njega zadušili in raztrgali do kosti. Volkovi se, kot kaže, niso preveč obremenjevali s tem, da naj bi bili osli ponekod učinkoviti varuhi drobnice prav pred – volkovi.

Že tretji napad na drobnico oz. živino v borovniški dolini v lanskem letu le še stežka označimo za »naključje«, kot je bilo novembra slišati s strani stroke. Še posebno ker je najbližji sosed kraja tragičnega dogodka, Dušan Miklošič, zadnje mesece ponoči skorajda redno poslušal tuljenje volkov v okolici Bistre, Kernov sosed Tomaž Gorišek pa je nanje v bližini vodomerne postaje Bistra večkrat naletel kar sredi belega dne. Do zdaj najsevernejši napad volkov na domače živali v zgodovini naših krajev bolj kot ne nakazuje, da je nova severna meja lovišča menišijskega tropa reka Ljubljanica, plen pa ne več le drobnica.

Kern, ki ima certifikat ekološkega kmeta, se po nedavni tragediji upravičeno sprašuje, kako naprej. Na odprti paši na Barju ima več kot sto glav živine. Če jih zapre na varno v hlev, lahko vsled nenapovedanega inšpekcijskega obiska izgubi licenco in subvencije države. Zunaj pa so živali izpostavljene potencialnemu napadu volkov. Za ograjo, ki jo priporočajo strokovnjaki, nima denarja, niti se mu ne zdi smiselna, saj si v mehkih barjanskih tleh lačen plenilec zlahka skoplje luknjo pod njo. V dvomih je tudi glede izplačila odškodnine, saj po skoraj več kot mesecu dni ni prejel niti obvestila, da je šlo res za napad volkov, čeprav je bila preiskava vzorcev DNK opravljena že v začetku januarja. Pa kaj bi se čudili, uradno pošto še vedno čakata tudi Janez Debevec in Marjan Kržič. Kako bo glede volkov na Barju v prihodnje ukrepala država, bomo še videli, kako so nekoč, pa lahko že zdaj pogledamo v Slovenca z dne 14. marca 1876: »Velikega volka so vstrelili te dni nad Bistro pri Borovnici. V kratkem je ta že šesta ropna zver, ktero je v tem kraju doletela lovska krogla.«

 

Damjan Debevec, foto: DD, Janez Kern
5 (1 glas)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Borovnica!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Naš časopis
Številka: 450
Izšla: 26.06.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Junij 27 28 29 30 1 2 3 4 5 6
27.06.2017
Danes ni dogodkov.
02.07.2017 | Šole in vrtci
Moja lesena igrača
02.07.2017 | Šole in vrtci
Moja lesena igrača
05.07.2017 | Šole in vrtci
Sredi tedna v muzej: Odkrivanje muzejskih zbirk

Bodite prvi pri oddaji mnenja.