Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 17.10.2017

pretežno jasno
Popoldne bo pretežno jasno. Najvišje dnevne temperature bodo od 18 do 24 stopinj C.
4°C | 23°C
sreda, 18.10.2017
4°C | 23°C
četrtek, 19.10.2017
2°C | 22°C
petek, 20.10.2017
4°C | 21°C
sobota, 21.10.2017
6°C | 20°C
Opozorila
Torek, 17.10.2017 ob 13h
Dodatnega opozorila ni.
4°C
23°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Verske

O bitenjski cerkvi


SOSED SOSEDU, VERSKE

| |
11.07.2014      12:54
A A

O bitenjski cerkvi


Vsa zgodba o bitenjski cerkvi se je začela s smerokazom pred naseljem Bitnje. Na rjavi podlagi se blešči bel napis »Cerkev Marijinega oznanjenja«.


Obcestna tabla. Foto: Mišo Serajnik
Obcestna tabla. Foto: Mišo Serajnik
Deli:

Da so se mnenja Bitnjanov delila glede pravilnega poimenovanja, je bilo v Bohinjskih novicah že zapisano. V resnici moramo biti zagovornikom in nasprotnikom poimenovanja hvaležni, saj so pokazali na zgodovinsko luknjo o patrociniju cerkve. Raziskava je pokazala, da je bilo poimenovanje cerkve pogosto spremenjeno ‒ zato je ta zmeda tudi nastala.

 

Pred menoj je bil izziv, ki me je pritegnil ‒ začel sem brskati po različnih dokumentih o tej tematiki. Navezal sem stike z ljudmi, ki poznajo cerkveno zgodovino. Pri odkrivanju preteklosti mi je zelo pomagala Majda Ribnikar s številnim gradivom iz Knjižnice A. T. Linharta, prav tako tudi dr. Matjaž Ambrožič, ki se ukvarja s cerkveno zgodovino in patrologijo. Zahvala za koristne napotke gre tudi frančiškanu in profesorju cerkvene zgodovine Metodu Benediku.

 

Bitenjska cerkev sodi med starejše cerkve Bohinja in je verjetno najstarejša romarska cerkev v naši kotlini. Čeprav je njen obstoj uradno zabeležen šele leta 1494, je po mnenju Metoda Kemperla, avtorja knjige Romanja in romarske cerkve 17. in 18. stoletja na Slovenskem, bistveno starejša. V opombi danes izgubljenega misala piše, da sta 11. januarja 1142 pičenski škof Gotebold in oglejski patriarh posvetila cerkev Materi božji. V papeškem desetinskem seznamu iz leta 1296 je omenjena cerkev sv. Martina in kraj »Bithin«, tj. Bitnje. Bohinj pa so tedaj zapisovali  Bocheyn. Z ozirom na starost bitenjske cerkve se je po tedanjem načinu poimenovanja tovrstnih cerkva verjetno imenovala »Unsere liebe Frau«, to je Naša ljuba Gospa, kot je bila istočasno poimenovana cerkev na blejskem otoku. Vizitacija bitenjske cerkve, predvsem pokopališča, omenja to cerkev kot cerkev »Blažene device Marije«. Prav tako so v 17. stoletju poimenovali številne cerkve, poleg bitenjske npr. cerkev v Lescah, Kranjski gori itd.

 

Romarski kraj je cerkev, kamor ljudje prihajajo posamezno ali v skupinah z določenim verskim namenom občasno ali stalno. Takšno središče je pridobilo na veljavi, če je bila ustanovljena bratovščina, vezana na določeno cerkev oz. cerkvenega zavetnika. Pobožnost rožnega venca in druščin se je na Slovenskem najbolj razmahnila po znameniti zmagi pri Lepantu, ki je potekala 7. oktobra 1571 med združeno krščansko floto proti Otomanski mornarici. Papež Pij V. je po tej zmagi uvedel praznik Roženvenske Marije. Tako nam je poimenovanje te cerkve že bolj jasno.

 

Leta 1650 se je lastnik fužin Janez Gašper Jerič ponudil, da na Bitnjah ustanovi beneficij. Do tega ni prišlo, je pa bila tu leta 1648 ustanovljena bratovščina Roženvenske Matere božje. Po pravilu je imela vsaka bratovščina v cerkvi svoj oltar, za katerega so še posebej skrbeli člani bratovščine. V bitenjski cerkvi pa niso imeli svojega oltarja, temveč so s finančnimi sredstvi krepko podprli gradnjo oziroma razširitev cerkve. Gradbena dela so trajala od 1668. do 1673. leta. Vsekakor prispevek bratovščine ni ostal brez odmeva in morda se je iz tedanjega verskega navdušenja pojavilo ime cerkev Roženvenske Matere božje. Na to kaže tudi oprema glavnega oltarja. Iz matrikule župnije Bohinjska Bistrica je razvidno, da so v 18. stoletju v procesijah obiskovali bitenjsko cerkev vaščani iz Bače pri Podbrdu in vasi Sorica. V bitenjski cerkvi je bilo zapovedanih kar petnajst maš letno. Ta podatek nam pove, kako pomembna je bila obravnavana cerkev.

Jožef Lavtižar v svoji Zgodovini župnij in zvonov v dekaniji Radolca neizpodbitno zapiše, da se v bitenjski cerkvi patronsko opravilo obhaja na Roženvensko nedeljo. Patronsko opravilo v resnici pomeni, komu je cerkev posvečena. Tudi vizitacijsko poročilo potrjuje Lavtižarjevo navedbo.

 

V glavnem oltarju je kip sedeče Marije z Jezusom v naročju, ki drži v roki rožni venec. Podobna upodobitev je na roženvenski tabli, ko Marija podaja rožni venec sv. Dominiku, Jezus pa podaja sv. Klari. Tako dominikanci kakor klarise pogosto častijo in molijo rožni venec. Za razširitev molitve rožnega venca je posebej skrbel red dominikancev, saj so jo imeli že od 13. stoletja za dediščino svojega reda. Podobni upodobitvi kot je bitenjska Marija, sta še na sliki Pavla Kunla iz leta 1849 v škofjeloškem muzeju in Roženvenska  Marija iz 18. stoletja v Narodnem muzeju v Ljubljani.

 

Po mnenju  Matjaža Ambrožiča, doktorja umetnostne in obče zgodovine ter profesorja na Teološki fakulteti ni nikakršnega dvoma, da je bitenjska cerkev posvečena Roženvenski Materi božji in da se patrocinij obhaja 7. oktobra.

 

V tej celotni zgodbi ni ne zmagovalca ne poraženca. Vsak zagovornik je imel svoj prav, odvisno o tega, katero obdobje je zagovarjal. Veliko bolj pomembno je, da se s pomočjo raznih zapisov izlušči resnica. Ta pa naj bi bila vedno zmagovalka.

 

Fotografije in kopije virov so pri avtorju prispevka.

 

 

Mišo Serajnik, Muzejsko društvo Žiga Zois Bohinj
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Bohinj!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26
17.10.2017
Danes ni dogodkov.
18.10.2017 | Kultura
Knjižnica v gozdu
25.10.2017 | Kultura
A veš, koliko te imam rad?
18.10.2017 | Kultura
Knjižnica v gozdu
21.10.201 | Turizem
Domača tržnica na Bohinjski Bistrici
25.10.2017 | Kultura
A veš, koliko te imam rad?

Bodite prvi pri oddaji mnenja.