Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za četrtek, 20.09.2018

pretežno jasno
Zvečer bodo še krajevne nevihte, ponoči se bo zjasnilo. Zjutraj bo pretežno jasno, po nekaterih kotlinah in dolinah bo megla. Najnižje jutranje temperature bodo od 10 do 15, ob morju okoli 18°C.
12°C | 25°C
petek, 19.09.2018
12°C | 26°C
sobota, 21.09.2018
12°C | 28°C
nedelja, 22.09.2018
14°C | 20°C
ponedeljek, 23.09.2018
11°C | 22°C
Opozorila
Sreda, 19.9.2018 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
12°C
25°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Turizem

Prenovljena pot do slapa Savice


TURIZEM

| |
03.06.2016      15:01
A A

Prenovljena pot do slapa Savice


Slap Savica je nemara ena najbolj obiskanih naravnih znamenitosti v Bohinju, pa zagotovo le-ta danes ne bi bil cilj številnih družinskih izletov, če bi ne bilo mostu in urejene poti, za katero že od nekdaj (kamniti most stoji že od leta 1956) skrbi Turistično društvo Bohinj. Letos so pot kljub debeli snežni odeji uredili že med velikonočnimi prazniki, končno je obnovljena tudi Kelblova spominska plošča nadvojvodi Ivanu.


Foto: Januš Soklič
Foto: Januš Soklič
Deli:

V začetku maja, na tradicionalnem 8. pohodu do slapa Savice, je pretežno domače pohodnike, ki se jih vsako leto zbere nekaj sto, pričakala povsem obnovljena pot do slapa. Tako temeljito obnovo ograje, klopi in stopnic je pot zadnjič doživela po poplavah leta 2012, takoj v letu 2013. Ker pa gre za območje, kjer, bi lahko rekli, zaradi sence in vlage še rož v lončkih ni treba zalivati, in ker je letos januarja prišlo do usada dela poti,

je bila potrebna ponovna celovita obnova. To pomlad so tako sanirali del poti, kjer je prišlo do usada, v celoti zamenjali ograje, klopi in mize, dogradili stopnice, uredili še dodatne prostore za počitek s klopmi in mizami, naredili nove zaslone za stranišča, preoblikovali obstoječo informacijsko tablo v oblikovni podobi drugih bohinjskih informacijskih tabel in na počivališču dodali še eno, ki prikazuje obliko ledeniške doline.

Pri prenovi so sodelovali s Turizmom Bohinj, Triglavskim narodnim parkom, Zavodom za kulturno dediščino in Agencijo Republike Slovenije za okolje. Pri prenovi spominske plošče nadvojvodi Ivanu, spomeniku občinskega pomena, pa so se zanesli na Občino Bohinj, ki se je zavzela za hitro ureditev vse potrebne dokumentacije.

Vrednost sanacije poti je okoli 40 tisoč evrov, ki so jih v nekaj letih prihranili od plačila nadomestila obiskovalcev za uporabo poti do Slapa. V nekaj letih zato, ker glavnino denarja, pridobljenega od upravljanja s potjo, sicer namenijo za bohinjske tradicionalne prireditve.

Dela je prevzel domači samostojni podjetnik Robert Cvetek, hrastove ograje in klopi pa bodo pot do slapa, kot upajo na Turističnem društvu, ob lepih poletnih dneh krasile naslednjih deset let.

Delo na poti pa se vse od prve gradnje poti kaj dosti ni spremenilo. Za stroje in moderna prevozna sredstva je pot še vedno nedostopna in ves material je po poti vse do vrha tudi pri tokratni prenovi prišel na hrbtu konja.

Pot do slapa Savice, ki v pomladnem času res zasije v svoji najmogočnejši podobi, je tako ponovno v celoti preurejena, in če vas je premamila radovednost, si je vredno vzeti čas za kakšen sprehod v ta zadnji kot Bohinja. Domačini bomo namesto brskanja po denarnici ob sprejemni hišici pred mostom pomahali v pozdrav, za okrepčilo po sprehodu pa si bomo s potrdilom od plačane parkirnine v gostilni Danica v Bohinjski Bistrici privoščili Savico, svojevrstno sladico z domačimi bohinjskimi sestavinami. V Turističnem društvu vas tudi pri slapu z veseljem pričakujejo.
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Bohinj!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Koledar dogodkov Preglej vse
September 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29
24.09.2018 | Tečaji in delavnice
ZDRAVO JEM
24.09.2018 | Šport
GIBAM SE
20.09.2018 | Ostalo
Test hoje na 2 kilometra v Bohinjski Bistrici
24.09.2018 | Tečaji in delavnice
ZDRAVO JEM
24.09.2018 | Šport
GIBAM SE

Bodite prvi pri oddaji mnenja.