Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sreda, 18.10.2017

pretežno jasno
Ponoči bo pretežno jasno, marsikje bo po nižinah nastala megla. Tudi ob morju bo lahko megleno, proti jutru se bo zgostila nizka oblačnost, ki se bo razširila tudi proti Notranjski. Najnižje jutranje temperature bodo od 3 do 9, ob morju okoli 12 stopinj C.
4°C | 23°C
četrtek, 19.10.2017
2°C | 22°C
petek, 20.10.2017
4°C | 21°C
sobota, 21.10.2017
6°C | 20°C
Opozorila
Torek, 17.10.2017 ob 17h
Dodatnega opozorila ni.
4°C
23°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Šport

Deset let Kajak kanu kluba Bohinj


ŠPORT

| |
29.02.2016      18:59
A A

Deset let Kajak kanu kluba Bohinj


Bohinj ima izredne naravne pogoje za razvoj vodnih športov in tovrstne turistične ponudbe. Zato mi je bilo nerazumljivo, da nimamo kluba, ki bi mladini nudil možnosti ukvarjanja s športi na vodi.


Deli:
Klub smo na mojo pobudo ustanovili v Ribčevem Lazu, 6. oktobra 2006. V ta namen smo se povezali športno ozaveščeni sosedje: Dušan Blažin, Rok Jensterle, Janez Malej, Maruša Malej, Nevenka Leskovšek, Andrej Podlipnik in Stane Klemenc.

S tekmovalno dejavnostjo smo začeli v sezoni 2007, kar pa brez znanja in izkušenj ni bilo enostavno. Prvo leto smo imeli okoli 60 članov, od tega 11 otrok. Število članov se v zadnjih letih giblje od 150 do 200, tekmovalcev pa od 20 do 25. Pri izvedbi prvih začetniških tečajev nam je pomagala Kajakaška zveza Slovenije (KZS). Prve kajake, potrebne popravil sedežev ali krmil, smo dobili od Kajak kanu klubov (KKK) Žusterna, Adria in Ljubljana. Izvedli smo 1. Bohinjski kajakaški maraton. V naslednjih letih smo povečevali število kajakov do današnjih 60. S podporo župana smo postavili stojala za čolne in jih ogradili. Improvizirana čolnarna nam med sezono služi še danes, a je žal premajhna in nepokrita.

Veliko smo vlagali v izobraževanje naših članov. Tečaj za učitelja na divjih vodah je naredilo šest članov, od katerih žal nihče ni več aktiven v klubu. Za mirne vode nas je v vseh letih 14 opravilo tečaj za učitelja I. in II. stopnje. Štirje  smo delali tečaj III. stopnje, trije smo sedaj v zaključni fazi pridobivanja diplome, ki jo je Darko Logar že uspešno končal. Od vseh izobraženih učiteljev nas je aktivnih še pet. Dva sva že upokojenca in počasi zmanjšujeva svojo aktivnost.

V nekaj letih smo s pomočjo izobraževalnih tečajev KZS ter podpore trenerjev iz klubov Soških elektrarn in reprezentance napredovali in začeli dosegati odlične rezultate na domačih tekmovanjih. Nekajkrat smo bili najboljši klub v Slovenskem pokalu, dobili smo že celo vrsto naslovov državnih prvakov. Lansko leto smo osvojili največje število naslovov v državi, to je 22.

Temu primerno smo s petimi člani zastopani v mladinski in U23 reprezentanci. Zadnji dve leti smo na priznanih tekmah v tujini prejeli deset medalj v ženski in moški konkurenci mladinske kategorije. Dva naša tekmovalca sta že drugič nastopila na mladinskem svetovnem prvenstvu in lani osvojila 6. in 9. mesto. Na evropskem prvenstvu imata 7. in 8. mesto.

Vsako leto organiziramo nekaj tekem na Bohinjskem jezeru. Poleg tradicionalnega Bohinjskega mednarodnega maratona, ki velja za državno prvenstvo, gostimo tudi tekme Slovenskega pokala in rekreacijske tekme. Organizacijski višek je bilo lansko evropsko prvenstvo v kajak maratonu, ki je bilo vzorno izpeljano. To je bila prva tekma takega nivoja na mirni vodi v Sloveniji.

Za treninge smo v zadnjih letih sami in s pomočjo KZS ter Blejskega veslaškega kluba, ustvarili dobre pogoje na vodi (ponton, proga, katamaran). Nakupili smo vse potrebno za treninge v fitnesu in telovadnici, primerne prostore najemamo v okolici.

Letos bomo po večletnih prizadevanjih lahko zgradili klubsko brunarico v neposredni bližini jezera. Do zdaj so se tekmovalci preoblačili (in v vseh vremenskih pogojih utrjevali) pod bukvijo ob naši čolnarni.

Druga razveseljiva novica je realna možnost zaposlitve trenerja, kar bo rešitev in garancija za nadaljevanje in izboljšanje uspešnega dela v prvem destletju obstoja kluba. Dolgoročno nadaljevanje aktivnosti v tako širokem obsegu samo s prostovoljci ni več izvedljivo. Veliko breme pri razvoju predstavlja vsako leto zahtevnejša birokracija in stalni napori za veljavnost že dogovorjenih pogojev. Tu mislim predvsem na predlog novega odloka o plovbnem režimu. Čas bo pokazal resnost besed odločujočih občinskih organov o podpori klubom za zdrav razvoj bohinjske mladine.


 

Stane Klemenc, Kajak kanu klub Bohinj
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Bohinj!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26
17.10.2017
Danes ni dogodkov.
18.10.2017 | Kultura
Knjižnica v gozdu
25.10.2017 | Kultura
A veš, koliko te imam rad?
18.10.2017 | Kultura
Knjižnica v gozdu
21.10.201 | Turizem
Domača tržnica na Bohinjski Bistrici
25.10.2017 | Kultura
A veš, koliko te imam rad?

Bodite prvi pri oddaji mnenja.