Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sreda, 28.06.2017

pretežno oblačno
Ponoči bo delno jasno. Najnižje jutranje temperature bodo od 13 do 20 stopinj Celzija.
16°C | 26°C
četrtek, 29.06.2017
16°C | 25°C
petek, 30.06.2017
15°C | 26°C
sobota, 01.07.2017
15°C | 23°C
nedelja, 02.07.2017
14°C | 23°C
Opozorila
Torek, 27.6.2017 ob 19h
V sredo popoldne in zvečer bodo že lahko nastale močnejše nevihte, ob prehodu vremenske fronte v noči na četrtek pa bodo krajevni nalivi in močnejši sunki vetra, ni izključen pojav toče.
16°C
26°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Sosed sosedu

90-letnik Franc Repinc


SOSED SOSEDU

| |
03.12.2015      8:43
A A

90-letnik Franc RepincDeli:
Franc Repinc se je rodil 24. oktobra 1925 na Brodu pri Cerkovnek. Otroštvo je preživel skupaj z mamo Terezo, bratom Jožem in mnogimi strici. Še kot najstnika ga je stric Franc odpeljal na prečki kolesa čez Poljane na Jesenice h Kavalarju, kjer se je izučil za poklic soboslikarja. A še preden se je utegnil vrniti domov, so ga Nemci kot 17-letnega fanta odvedli na služenje vojske.

Po izkrcanju zaveznikov v Normandiji leta 1944 je blizu francoskega mesta Caen prebegnil in se predal Američanom. Odpeljali so ga v taborišče za vojne ujetnike v Edinburg na Škotskem. Od tam je bil z ladjo prepeljan v Split, kjer so ob božiču leta 1944 ustanovili V. Prekomorsko brigado. Spomladi 1945 se je s to brigado s prečkanjem Kolpe pri Vinici vrnil v Slovenijo. Maja 1945 se je bojeval v okolici Ljubljane in ob njeni osvoboditvi vanjo tudi vkorakal.

Kasneje je odprl obrt in si po poroki z Rodarjevo Majdo ustvaril družino. Čez nekaj časa je moral obrt zaradi takratnih razmer zapreti, se zaposliti pri SGP Sava Jesenice, kjer se je po združitvi in preimenovanju v SGP Gradbinec Kranj tudi upokojil. Po upokojitvi je veliko delal na kmetiji, ves čas pa bil aktiven tudi pri folklori, smučarskem klubu in pevskem zboru ter v organizaciji zveze borcev. Rodila sta se mu dva sinova in nato štirje vnuki.

Letos praznuje svoj 90. rojstni dan, hkrati pa z ženo Majdo praznujeta tudi diamantno poroko.


 

Olga Repinc
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Bohinj!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!Bodite prvi pri oddaji mnenja.