Logo MojaObčina.si
JUTRI
18°C
6°C
NED.
15°C
3°C
1754

Predavanje - Demenca: Odkrijmo jo zgodaj, v petek 17. 3. 2023 ob 18.00

Demenca je bolezen, ki nam postopoma vzame vse, kar imamo radi. Zaradi nje pozabimo imena in obraze svojih najdražjih in izgubimo dragocene spomine. Ta tiha pandemija prizadene več kot 10 % starejših. Dlje kot živite, večje so možnosti, da boste za demenco zboleli tudi vi. Vabljeni, da se v petek, 17. 3. 2023, ob 18.00 uri udeležite predavanja: DEMENCA: Odkrijmo jo zgodaj, ki bo v sejni sobi Kulturnega doma Joža Ažmana v Bohinjski Bistrici.

Zdravila za demenco še nimamo, vendar obstajajo možnosti zdravljenja, ki lahko pomagajo, če demenco odkrijemo zgodaj. Trenutno razpoložljiva diagnostična orodja niso dovolj dobra, da bi lahko v zgodnjih fazah bolezni diagnosticirali tako veliko ljudi. Po nekaterih ocenah je tako več kot 75 % ljudi z demenco brez diagnoze in zdravljenja. 

Kaj vemo o demenci, težavi 21. stoletja?

•          Prizadene več kot 10 % starejših.

•          75 % ljudi z demenco je brez uradne diagnoze.

Dejstvo je, da zdravil, ki bi dokončno pozdravila bolezen, še ne poznamo. Obstajajo pa zdravila, ki lajšajo simptome bolezni in upočasnjujejo njeno napredovanje. Ta zdravila so najbolj učinkovita v začetnih fazah bolezni, zato je pomembno, da demenco odkrijemo zgodaj.

Pri podjetju BrainTrip so razvili novo metodo za zgodnje presejalno odkrivanje demence. Imenuje se BrainTripov Demenčni Indeks (BDI), temelji pa na neboleči in neinvazivni meritvi električne aktivnosti možganov.

BrainTripov demenčni indeks (BDI) pokaže raven vaših kognitivnih sposobnosti v trenutku meritve. Testiranje temelji na zlitju sodobne nevroznanosti in računalniške analize EEG-podatkov. Rezultat testiranja je podan na lestvici BDI od 0 do 100 točk. Nižji kot je rezultat, večja je verjetnost, da se v vaših možganih odvijajo procesi, ki so lahko povezani z demenco.

Pridružite se predavanju, kjer se bomo dotaknili problematike demence in pomembnosti njenega zgodnjega odkrivanja, predstavljen bo nedavni raziskovalni projekt, v sklopu katerega so 250 prostovoljcev brezplačno testirali za prisotnost zgodnjih znakov demence in opisali delovanje novega presejalnega testa BDI.

Všečkaj objavo


Oceni objavo


Oglejte si tudi