Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za ponedeljek, 16.07.2018

pretežno oblačno
Zvečer bo še možna kakšna ploha ali nevihta, ponoči pa se bo ozračje umirilo. Prehodno se bo zjasnilo. Zjutraj pa se bo od zahoda zmerno pooblačilo, po nekaterih nižinah bo nastala megla. Najnižje jutranje temperature bodo od 11 do 17, ob morju okoli 19 °C.
14°C | 27°C
torek, 17.07.2018
15°C | 28°C
sreda, 18.07.2018
14°C | 30°C
četrtek, 19.07.2018
14°C | 29°C
petek, 20.07.2018
14°C | 30°C
Opozorila
Nedelja, 15.7.2018 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
14°C
27°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Občinske

Ledinska imena v katastrski občini Bohinjska ......


OBČINSKE

| |
23.01.2018      12:27
A A

Ledinska imena v katastrski občini Bohinjska ČešnjicaDeli:
Z ledinskimi imeni so naši predniki poimenovali svoj življenjski prostor, da so se v njem znašli. Treba je bilo jasno povedati, kam gre gospodar kosit, kam naj otroci ženejo živino, kje raste največ borovnic in na katero njivo naj gre gospodinja plet. Danes se pomen imen s spremembami v kmetijstvu in življenju nasploh zmanjšuje. Najpomembnejša še živijo, tista najmanjša, ki lahko poimenujejo le nekaj metrov veliko območje pa izginjajo v pozabo. Zaradi tega je Razvojna agencija že drugo leto popisala ledinska imena na delu Bohinja, tokrat v katastrski občini Bohinjska Češnjica. S pomočjo domačinov iz Češnjice, Jereke, Podjelja, Krniškega loma, Koprivnika in Gorjuš je bilo zbranih preko 350 domačih poimenovanj za travnike, polja, pašnike, gozdove, potoke in druge naravne pojave od Rudne doline na Pokljuki do Peči in Šavnice nad Spodnjo bohinjsko dolino. Med zbranimi imeni najdemo bolj poznana imena, npr. GoréljekJéljePokróvcZajábnječ?Krásca, Ráhojca, Snažéta, pa tudi imena, ki jih marsikdo ne pozna več, npr. Bábje čvó v pobočju Péc, skala B?ršljánojca v Javornici, Na Bélmo vázo na Jelju in Gospódovc kot staro ime za danes bolj znan Vodnikov razglednik.

Imena so zbrana na tiskanem zemljevidu, ki so ga domačini v obravnavanih vaseh že prejeli v svoje nabiralnike, brezplačno je na voljo tudi na Občini Bohinj. Na zemljevidu so vsa imena zapisana v narečju, saj bodo le v domačem govoru ohranila svojo pristno podobo. Torej zemljevid ni namenjen samo obiskovalcem Bohinja, temveč predvsem domačinom, da bodo z njim ohranili in obudili imena, ki so del bogate nesnovne kulturne dediščine Bohinja.


Priloge:
PDF
Zemljevid ledinskih imen
104847_113194ledinskaimenakatastrskaobcinabohinjskacesnjica.pdf (10,63 MB)

Prenesi vse
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Bohinj!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!