Logo MojaObčina.si

Bohinj

DANES
1°C
-5°C
JUTRI
4°C
-2°C
2911

Ledinska imena v katastrski občini Bohinjska Češnjica

Z ledinskimi imeni so naši predniki poimenovali svoj življenjski prostor, da so se v njem znašli. Treba je bilo jasno povedati, kam gre gospodar kosit, kam naj otroci ženejo živino, kje raste največ borovnic in na katero njivo naj gre gospodinja plet. Danes se pomen imen s spremembami v kmetijstvu in življenju nasploh zmanjšuje. Najpomembnejša še živijo, tista najmanjša, ki lahko poimenujejo le nekaj metrov veliko območje pa izginjajo v pozabo. Zaradi tega je Razvojna agencija že drugo leto popisala ledinska imena na delu Bohinja, tokrat v katastrski občini Bohinjska Češnjica. S pomočjo domačinov iz Češnjice, Jereke, Podjelja, Krniškega loma, Koprivnika in Gorjuš je bilo zbranih preko 350 domačih poimenovanj za travnike, polja, pašnike, gozdove, potoke in druge naravne pojave od Rudne doline na Pokljuki do Peči in Šavnice nad Spodnjo bohinjsko dolino. Med zbranimi imeni najdemo bolj poznana imena, npr. GoréljekJéljePokróvcZajábnječ?Krásca, Ráhojca, Snažéta, pa tudi imena, ki jih marsikdo ne pozna več, npr. Bábje čvó v pobočju Péc, skala B?ršljánojca v Javornici, Na Bélmo vázo na Jelju in Gospódovc kot staro ime za danes bolj znan Vodnikov razglednik.

Imena so zbrana na tiskanem zemljevidu, ki so ga domačini v obravnavanih vaseh že prejeli v svoje nabiralnike, brezplačno je na voljo tudi na Občini Bohinj. Na zemljevidu so vsa imena zapisana v narečju, saj bodo le v domačem govoru ohranila svojo pristno podobo. Torej zemljevid ni namenjen samo obiskovalcem Bohinja, temveč predvsem domačinom, da bodo z njim ohranili in obudili imena, ki so del bogate nesnovne kulturne dediščine Bohinja.

Všečkaj objavo

Oceni objavo

Število glasov: 0

Oglejte si tudi

Komentarji

Za komentiranje se morate prijaviti.
Na ta prispevek še ni komentarjev. Bodi prvi!