Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 20.04.2018

pretežno jasno
Ponoči bo jasno. Na Primorskem bo pihala šibka burja. Najnižje jutranje temperature bodo od 4 do 10, ob morju okoli 12°C.
6°C | 26°C
sobota, 19.04.2018
5°C | 25°C
nedelja, 21.04.2018
6°C | 26°C
ponedeljek, 22.04.2018
6°C | 28°C
torek, 23.04.2018
7°C | 25°C
Opozorila
Četrtek, 19.4.2018 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
6°C
26°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Občinske

Ledinska imena v katastrski občini Bohinjska ......


OBČINSKE

| |
23.01.2018      12:27
A A

Ledinska imena v katastrski občini Bohinjska ČešnjicaDeli:
Z ledinskimi imeni so naši predniki poimenovali svoj življenjski prostor, da so se v njem znašli. Treba je bilo jasno povedati, kam gre gospodar kosit, kam naj otroci ženejo živino, kje raste največ borovnic in na katero njivo naj gre gospodinja plet. Danes se pomen imen s spremembami v kmetijstvu in življenju nasploh zmanjšuje. Najpomembnejša še živijo, tista najmanjša, ki lahko poimenujejo le nekaj metrov veliko območje pa izginjajo v pozabo. Zaradi tega je Razvojna agencija že drugo leto popisala ledinska imena na delu Bohinja, tokrat v katastrski občini Bohinjska Češnjica. S pomočjo domačinov iz Češnjice, Jereke, Podjelja, Krniškega loma, Koprivnika in Gorjuš je bilo zbranih preko 350 domačih poimenovanj za travnike, polja, pašnike, gozdove, potoke in druge naravne pojave od Rudne doline na Pokljuki do Peči in Šavnice nad Spodnjo bohinjsko dolino. Med zbranimi imeni najdemo bolj poznana imena, npr. GoréljekJéljePokróvcZajábnječ?Krásca, Ráhojca, Snažéta, pa tudi imena, ki jih marsikdo ne pozna več, npr. Bábje čvó v pobočju Péc, skala B?ršljánojca v Javornici, Na Bélmo vázo na Jelju in Gospódovc kot staro ime za danes bolj znan Vodnikov razglednik.

Imena so zbrana na tiskanem zemljevidu, ki so ga domačini v obravnavanih vaseh že prejeli v svoje nabiralnike, brezplačno je na voljo tudi na Občini Bohinj. Na zemljevidu so vsa imena zapisana v narečju, saj bodo le v domačem govoru ohranila svojo pristno podobo. Torej zemljevid ni namenjen samo obiskovalcem Bohinja, temveč predvsem domačinom, da bodo z njim ohranili in obudili imena, ki so del bogate nesnovne kulturne dediščine Bohinja.


Priloge:
PDF
Zemljevid ledinskih imen
104847_113194ledinskaimenakatastrskaobcinabohinjskacesnjica.pdf (10,63 MB)

Prenesi vse
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Bohinj!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!