Logo MojaObčina.si
DANES
15°C
-2°C
JUTRI
12°C
1°C
Oceni objavo

Brv na Rju in Hotel Bohinj med 31 nominiranimi za mednarodno arhitekturno nagrado »Constructive Alps«

Švica in Lihtenštajn letos že šestič prirejata natečaj za mednarodno nagrado za trajnostno prenovo in gradnjo v Alpah – »Constructive Alps«. Strokovna žirija je izmed 237 prijavljenih projektov izbrala 31 najprepričljivejših z vidikov podnebju prijazne gradnje in prenove na območju Alp. Mednarodna žirija bo zmagovalce za leto 2022 izbrala na podlagi kompleksnih meril in z ogledi projektov na kraju samem. Nagrajeni pa bodo tudi projekti, ki bodo zbrali največ glasov ljudi do 8. julija. V mednarodni družbi izbranih projektov lahko glasujete tudi za dva bohinjska: Brv na Rju in Hotel Bohinj.

Nominirani projekti: https://www.constructivealps.net/sl/projekti-2022/

Šesti natečaj za arhitekturno nagrado »Constructive Alps« je namenjen izboru projektov trajnostne gradnje in prenove v Alpah, zglednih z vidika trajnosti in estetike. Podnebju prijazne gradnje sodijo med osrednje teme švicarskega predsedovanja Alpski konvenciji v obdobju 2021-2022. Švicarska konfederacija se v sodelovanju s Kneževino Lihtenštajn in preostalimi državami pogodbenicami Alpske konvencije – Nemčijo, Francijo, Italijo, Monakom, Avstrijo in Slovenijo nadeja uresničiti ambiciozen akcijski načrt za podnebje.


Žirija izbrala 31 projektov

Osemčlanska strokovna žirija v novi zasedbi je izmed 237 natečajnih prispevkov v ožji izbor uvrstila 31 projektov, med katere sodijo stanovanjske in poslovne stavbe, planinske koče, kapela ter šolski oz. vzgojno-izobraževalni in infrastrukturni objekti, ki v najbolj prepričljivi meri izpolnjujejo zahteve podnebju prijazne gradnje. Petnajst projektov sanacije, tri nadomestne gradnje in trinajst novogradenj je napredovalo v drugi krog natečaja. Predsednik žirije Köbi Gantenbein ob tem ni skrival navdušenja: »Letos so bile vse alpske države odlično zastopane in med nominiranimi se je znašla vrsta kakovostnih sanacij. To umevam kot znak za napredek na področju podnebju prijazne gradnje v Alpah!« V drugi krog so bili uvrščeni trije slovenski projekti. Prvi projekt, »Šenkova hiša«, katere zgodovina seže v 16. stoletje, predstavlja kulturni spomenik, gnezdo več generacij in biser, ki poji in povezuje duh kmetijske in turistične dejavnosti. Drugi projekt, kolesarska brv na Kamnjah v občini Bohinj, povezuje vasi Kamnje in Polje, iz lesa regionalnega izvora pa so jo izvedli lokalni obrtniki. Tretji projekt, Hotel Bohinj, predstavlja primer kakovostne energetske sanacije. Objekt je bil v toku posega opremljen tudi z najsodobnejšim sistemom ogrevanja. Žirija bo v prihajajočih tednih obiskala investitorke in investitorje ter projektantke in projektante in si na samih krajih ogledala projekte. Za končno odločitev bo ob prijaznosti gradenj do podnebja merodajen tudi njihov prispevek k trajnostni usmeritvi razvoja alpskega prostora v prihodnosti. Žirija bo nagrade podelila predvidoma v okviru naslednjega srečanja ministric in ministrov, zadolženih za uresničevanje Alpske konvencije, meseca septembra v švicarskem Brigu. Dogodek bo zaznamovala tudi otvoritev potujoče razstave nominiranih projektov, ki bo najboljše zamisli, zasnove in izvedbe idej o trajnostni gradnji in prenovi ponesla širom po alpskem loku.

Brv na Rju

»Poleg principov trajnosti brv skozi »kritični regionalizem« in »genius loci« povezuje tradicijo in sodobnost ter raziskuje arhetip »hiše na vodi«. V iskanju resnice in lepote, ki sta doživljajski (»aisthesis« je starim Grkom pomenil »občutenje«, ne pa povnanjeni blišč ali intelektualni koncept) in ki se hkrati trudita, da bi celovito celila rane tega sveta, se skriva tudi naše izvorno vodilo pri ukvarjanju z arhitekturo. A tisto, kar je pri mostu presežno, leži v esenci fenomena: v svoji ontološki biti povezuje (obale, nasprotja, ljudi), osredišča prostor (vanj se stekajo poti in človeška srečanja) in utemeljuje skupnost. »Die Brücke versammelt die Erde als Landschaft um den Strom… lässt dem Strom seine Bahn und gewährt den Sterblichen ihren Weg« (M.Heidegger). »Povsod po svetu srečujem…zveste in molčeče mostove, ki stojijo kot znak večne in nenasitljive želje človeka vse med seboj povezati, pomiriti in združiti… da ne bi bilo več ločitve, nasprotovanj in slovesa«. (I. Andrić)

Povezava do glasovanja: https://www.constructivealps.net/sl/brv-na-rju-bohinj/

Hotel Bohinj

Hotel Bohinj leži v osrčju Bohinja na vzpetini nad Ribčevim Lazom neposredno nad mostom ob jezeru in spomeniku štirim srčnim možem. Dvignjena lega hotelu omogoča lepe poglede na jezero, cerkev ter gore vključno s Triglavom, Voglom, Komno in Vogarjem. V sklopu projekta je bil objekt celostno statično in energetsko saniran, hkrati pa so bile stihijske prizidave obstoječega objekta oblikovno povezane v smiselno celoto. Poleg tega je bil celostno preurejen tudi interier z 69 sobami, preddverjem, restavracijo, kmečko sobo in centrom dobrega počutja. Pri prenovi je bil ohranjen osnovni volumen objekta ter vsi vitalni deli konstrukcije. Trajnost objekta smo dosegali z različnimi prijemi, glavno vodilo je bilo, da je najbolj ekološka stavba tista, ki je že zgrajena. Hotel smo tudi energetsko sanirali in nadgradili s sodobnimi sistemi. Pri gradnji je bil maksimalno uporabljen les, kot zelo trajnosten material, celoten objekt, vključno z unikatno notranjo opremo, pa so izdelala lokalna podjetja.

Povezava do glasovanja: https://www.constructivealps.net/sl/hotel-bohinj/

Oglejte si tudi