Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sreda, 22.11.2017

pretežno oblačno
Ponoči bo pretežno oblačno, proti jutru pa se bo na severu in vzhodu delno razjasnilo. Najnižje jutranje temperature bodo od 3 do 8, v zatišnih legah severne Slovenije od -3 do 0.
-2°C | 12°C
četrtek, 23.11.2017
1°C | 13°C
petek, 24.11.2017
-2°C | 14°C
sobota, 25.11.2017
4°C | 11°C
nedelja, 26.11.2017
5°C | 5°C
Opozorila
Torek, 21.11.2017 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
-2°C
12°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Lokalne skupnosti

V spomin: Ivanu Cerkovniku (1927 - 2015)


LOKALNE SKUPNOSTI, SOSED SOSEDU, DRUŠTVA

| |
01.08.2015      18:00
A A

V spomin: Ivanu Cerkovniku (1927 - 2015)


V 87. letu starosti je 18.6.2015 sklenil svojo življenjsko pot naš član in borec Ivan Cerkovnik z Ribčevega Laza 25.


Ivan Cerkovnik
Ivan Cerkovnik
Deli:

Rodil se je številni družini, poleg njega je bilo še 7 otrok. Živeli so v izredno težkih pogojih. Ko se je leta 1941 pričela druga svetovna vojna je hodil v 8. razred osnovne šole, takrat je okupator zasedel našo državo, pouk v slovenskem jeziku pa je bil prekinjen. Šolanje naj bi se nadaljevalo v nemški šoli, čemur se je uprl in se odločil, da se bo izučil za čevljarja pri obrtniku Leopoldu Korošcu v Bohinjski Bistrici.

 

Njegov oče je bil vključen kot aktivist OF skupaj s Tomažem Godcem, tako da je z njim v večernih urah večkrat odšel na sestanek aktivistov OF. Njegova naloga je bila, da pregleda okolico in preveri, če ni v bližini kakšna nemška patrulja. Večkrat pa je oče domov prinesel propagandni material, ki ga je dostavljal določenim aktivistom in s tem pridobil zaupanje in dodatne naloge, predvsem skrivanje orožja in streliva, zbiranje hrane, trošenje propagandnega materiala ter vodenje posameznikov ali skupin partizanov preko reke Save.

 

Marca 1943 so ustanovili mladinsko organizacijo, v kateri je prav tako aktivno sodeloval, predvsem pri popravilu čevljev, torbic za orožje, pasov – opasačev. V mesecu februarju 1944 je sodeloval pri reševanju ranjenega obveščevalca Antona Cerkovnika – Mirka, kateri je bil hudo ranjen skozi pljuča in levo roko. Z velikim težavami ga je pripeljal domov na zdravljenje. Zaradi vsestranske aktivnosti je bil 1. maja 1944 sprejet v SKOJ.

 

Konec avgusta 1944 so ga Nemci aretirali z obtožbo, da je iz voza ukradel nahrbtnik, v katerem so bile 4 bombe štilarice, in ga zaprli v bunker v župnišču v Bohinjski Bistrici. Naslednji dan so ga odpeljali na Ribčev Laz, kjer je moral nalagati zaboje. Pri povratku na Bistrico je med močnim deževjem na Laškem Rovtu uspel pobegniti in se skriti.

 

Septembra 1944 je šel v partizane in sicer v Jeseniško – Bohinjski odred, kjer je opravljal naloge štabnega kurirja v drugem bataljonu, na operativnem področju Jesenic. Zaradi dobrega poznavanja domačega terena se je veliko zadrževal na Zatrniku, Blejski planini, Jelju in Uskovnici, kjer je pomagal pri prehranjevalnih akcijah in transportu ranjencev.

 

Od 11. do 14. novembra 1944 je v Hotelu Zlatorog v Ukancu potekala konferenca aktivistov OF Jeseniškega okrožja, katero sta vodila Miha Marinko in Bogdan Osolnik. Varovanje je opravljal drugi bataljon JBO, sam pa je opravljal naloge vzdrževanja veze med obveščevalno točko Ribčev Laz, štabom bataljona v hotelu Pod Voglom in vodstvom Konference v Hotelu Zlatorog.

 

V drugi polovici novembra 1944 je bil premeščen v drugo brigado VDV v Gornji Trebuši. V sredini januarja 1945 je odšel v Črnomelj, kjer je deloval v zaščitni četi, kasneje pa v četi za zvezo. 26. aprila 1945 je štab divizije s celotnim spremstvom krenil v Ajdovščino, kjer je 5. maja varoval zasedanje prve slovenske vlade. 10. maja 1945 pa je varoval prvo slovensko vlado na obisku v Ljubljani. V tem času je opravljal tudi naloge predsednika mladinske skojevske organizacije v četi za zvezo, zaradi česar se je udeleževal številnih sestankov in navezal veliko stikov z vplivnimi osebami.

 

Zaradi bolezni  se je 26. aprila demobiliziral, se zaposlil v čevljarski delavnici v Bohinjski Bistrici in  vključil v mladinsko organizacijo, bil izvoljen za predsednika, postal član Okrajnega komiteja mladine Jesenice in bil sprejet v KP. Leta 1948 se je po zaključenem zadružnem tečaju zaposlil na Zadružni zvezi Jesenice kot inštruktor za kmetijsko obdelovalne zadruge. Leta 1949 je bil izvoljen za predsednika Okrajnega komiteja mladine Jesenice. Bil je član Oblastnega komiteja mladine Slovenije, po štiriletnem mandatu pa se je zaposlil na Okrajnem ljudskem odboru Radovljica na oddelku za gozdarstvo. Od leta 1953 je deloval kot gozdar za privatni sektor v Bohinju, leta 1960 pa je bil izvoljen za predsednika občinskega odbora SZDL Radovljica in  leta 1962 izvoljen za poslanca socialno zdravstvenega odbora RS. Leta 1964  je postal upravnik objektov RS na Brdu, Pokljuki in Bohinju.

 

V letu 1968 se je zaposlil v tovarni Almira v Radovljici kot sekretar in vodja splošno kadrovskega sektorja in ostal tam do upokojitve leta 1982. Poleg navedenega je opravljal tudi naloge predsednika zbora KS v občini Radovljica, dve mandatni dobi je bil podpredsednik skupščine in dve leti predsednik skupščine kot vodja delegatske skupine zbora občin RS. Deloval je tudi kot predsednik sveta zdravstvenega doma Bled, predsednik območnega odbora ZB, član odbora skupnosti Jeseniško - Bohinjskega odreda, predsednik odbora skupnosti 5. Bataljona VDV, član brigadnega odbora II. brigade VDV NO, predsednik združenja ZB NOB Radovljica, član glavnega odbora ZB Slovenije, koordinator za Gorenjsko, aktiven član v KO Polje Bohinj. Aktivno je sodeloval v Gasilskem društvu, lovski organizaciji, kjer je opravljal vrsto odgovornih nalog, kot gospodar in predsednik izvršnega odbora lovske zveza za Gorenjsko ter na področju kinologije. Več mandatov je opravljal naloge predsednika Krajevne skupnosti Bohinjska Bistrica.

 

Za svoje delo je prejel vrsto odlikovanj in priznaj: dve medalji za hrabrost, medaljo zasluge za narod, orden zasluge za narod s srebrno zvezdo, orden dela s srebrnim vencem, priznanje – plaketo skupščine Občine Radovljica, plaketo LO skupščine Občine Radovljica, plaketo ljudske obrambe, priznanje JNA, priznanje za dolgoletno ohranjanje in razvijanje vrednot NOB, priznanje – srebrni znak OF, zlato plaketo Glavnega odbora ZB NOB, medaljo Prešernove brigade, medaljo medobčinskega sveta ZZB Gorenjske, medaljo JBO, medalja II. brigade VDV NO, medalje spominski pohod na Triglav, plaketo zveze lovskih družin Gorenjske, medalji red za lovske zasluge II. in III. stopnje ter še vrsto drugih.

 

Kljub bolezni, ki ga je v zadnjem obdobju spremljala, je ohranil voljo do dela in svetovanja. V spominu ga bomo ohranili, kot delovnega, prijaznega in vedrega človeka.
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Bohinj!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Koledar dogodkov Preglej vse
November 22 23 24 25 26 27 28 29 30 1
22.11.2017 | Tečaji in delavnice
Trije medvedi (ruska pravljica)
29.11.2017 | Tečaji in delavnice
Karierni sejem MojeDelo.com
29.11.2017 | Kultura
Rdečelasi deček (K. Kivinen in A. Poivaara)
22.11.2017 | Tečaji in delavnice
Trije medvedi (ruska pravljica)
29.11.2017 | Tečaji in delavnice
Karierni sejem MojeDelo.com
29.11.2017 | Kultura
Rdečelasi deček (K. Kivinen in A. Poivaara)

Bodite prvi pri oddaji mnenja.