Logo MojaObčina.si
JUTRI
17°C
1°C
SRE.
13°C
6°C
Oceni objavo

55. obletnica ustanovitve Teritorialne obrambe v Sloveniji

55. obletnice ustanovitve Teritorialne obrambe (TO) v Sloveniji so se spomnili 20. novembra letos v Festivalni dvorani na Bledu. Poleg predstavnikov Slovenske vojske so se je udeležili tudi nekdanji vojni poveljniki TO, nekdanji pripadniki TO, predsednik Zveze veteranov vojne za Slovenijo Ladislav Lipič in člani območnih veteranskih združenj iz različnih območij v državi. Zbrane je pozdravil  župan Občine Bled Anton Mežan, slavnostni govornik je bil prvi predsednik Republike Slovenije in vrhovni poveljnik TO v letu 1991 Milan Kučan.

Prireditev so z glasbenim sprehodom skozi pretekla desetletja dopolnili kvartet VS Indomabile, orkester Slovenske vojske s solistom Matjažem Mrakom in mladi recitator Oskar Pogačnik iz podmladka Gledališča Toneta Čufarja Jesenice.


V govoru se je Milan Kučan spomnil na prelomne čase, ko se je odločalo o usodi nas Slovencev in vseh državljanov Slovenije, da želimo živeti v svoji lastni suvereni državi in sami odločati o svoji usodi. Dotaknil se je tudi današnjega sveta vojn in dejal, da šteje vsak glas za mir. »Ta glas lahko dvignete tudi vi, veterani vojne za Slovenijo. Imate za to vse moralno opravičilo. Vi ste stali pred oklepniki sovražne vojske, a se niste znašali nad vojaki, proti katerim ste se borili, niste zapadli v zločine, niste sejali sovraštva. Niste kršili doseženih premirij. Vi ste veterani vojne, ki ste jo bíli, trdno naslonjeni na vrednote vojsk, ki so se v našem narodu porajale vselej z eno samo nalogo – braniti svobodo in obstoj slovenstva. Za to se je boril Maister s svojimi prostovoljci, za to se je borila slovenska partizanska narodnoosvobodilna vojska in s to nalogo je bila na vrhuncu hladne vojne ustanovljena Teritorialna obramba.«

Govor pa je sklenil z besedami: »Čestitam vam ob 30. obletnici ustanovitve vaše zveze in ob 55. obletnici ustanovitve Teritorialne obrambe Slovenije, katere pripadniki ste s ponosom bili mnogi med vami. Štejem si v čast, da sem eden izmed vas.«

Rina Klinar

Oglejte si tudi