Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za nedelja, 25.06.2017

oblačno
Ponoči se bo postopno jasnilo, zjutraj pa bo na severozahodu in severu spremenljivo oblačno. Tam so možne že manjše padavine. Najnižje jutranje temperature bodo od 15 do 22 stopinj C.
20°C | 26°C
torek, 26.06.2017
17°C | 29°C
sreda, 27.06.2017
15°C | 30°C
četrtek, 28.06.2017
17°C | 32°C
Opozorila
Sobota, 24.6.2017 ob 18h
V večernem času so še možne močnejše nevihte s sunki vetra in nalivi.
20°C
26°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Večer z blejskim fotografom Mirkom Vovkom


KULTURA, DOGODKI

| |
18.04.2014      13:32
A A

Večer z blejskim fotografom Mirkom Vovkom


V Knjižnici Blaža Kumerdeja na Bledu je bil 10. aprila zanimiv večer z domačinom in znanim blejskim fotografom


Deli:

Ob  prazniku občine Bled, 10. aprilu, je bil v blejski knjižnici večer Obrazi Bleda z gostom Mirkom  Vovkom. Znani blejski fotograf, ki je spremljal Bled od leta 1931, je svojo življenjsko zgodbo predstavil v pogovoru s knjižničarko Ireno.

   Rodil se je v vasi Grad. V zgodnji mladosti je vozil dvigalo v hotelu Park in spoznaval turistični utrip medvojnega časa, ko so Bled obiskovali kraljeva družina, diplomati in politiki. Sokolsko društvo Bled z učiteljem Albinom Završnikom ga je sprejelo v svoje vrste. Mirko je obiskoval gimnazijo v Beljaku in kasneje meščansko šolo na Jesenicah. V času nemške  okupacije  ga je zanimalo modelarstvo, za zmago na modelarskem  tekmovanju je obiskal Berlin.

   Ukvarjal se je z mnogimi športi, plavanje, nogomet, tek na smučeh, smučarski skoki, kegljanje na ledu.  Zgodaj ga je pritegnilo letalstvo, a na vojaško akademijo ni želel oditi. Z jadralnim  letalom je 1959 je preletel Triglav na višini 4000 m. Po vojni je spoznaval svet fotografije pri gospe Lergetporer, pri kateri se  je izučila tudi Mirkova teta. Do samostojnega foto ateljeja je bila pot dolga. Poleti je delal  v Park hotelu na Bledu, pozimi pa v hotelu Slon v Ljubljani. Spoznal je švicarskega hotelirja in pot ga je zanesla na obalo Luganskega jezera. Ker ni želel sprejeti tujega državljanstva, se je vrnil na Bled.

   Z ženo Jelko je zasnoval družino in začel samostojno pot fotografa. Sledil je utripu dogodkov in letnim časom na Bledu. Za Kompas je fotografil hotele na jugoslovanski obali. Pel je na koru in 30 let sodeloval pri folklori.

   Šport njegovega življenja je bil golf. Bil je med zanesenjaki, ki so z obnovo golf igrišča na Hraški gmajni v 70. letih opravili pionirsko delo pri razvoju golfa v Sloveniji. Udeležil se je svetovnih prvenstev v golfu v Bankoku, Manili in Colorado Springsu. Mirko je bil predsednik Golf zveze Slovenija 15 let, do leta 2000. Sedaj je njen častni predsednik. Kot golfist je prehodil več kot 2000 km na leto in igral v 300 igrah. Spoznal je mnoge zanimive obraze slovenske diplomacije, politike in poslovnega sveta.
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Bled!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!Bodite prvi pri oddaji mnenja.

Radio v živo