Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za četrtek, 20.07.2017

pretežno oblačno
Popoldne bo sončno in vroče, občasno bo na nebu nekaj koprenaste oblačnosti. Pihal bo veter zahodnih smeri. Najvišje dnevne temperature bodo od 29 do 35 stopinj C.
16°C | 32°C
petek, 21.07.2017
16°C | 32°C
sobota, 22.07.2017
17°C | 32°C
nedelja, 23.07.2017
16°C | 32°C
ponedeljek, 24.07.2017
19°C | 30°C
Opozorila
Četrtek, 20.7.2017 ob 16h
Do ponedeljka bo po nižinah sredi dneva in popoldne velika toplotna obremenitev.
16°C
32°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Blejsko festivalsko poletje


KULTURA

| |
11.06.2014      00:01
A A

Blejsko festivalsko poletjeLevo mag. Jernej Brence, desno Leo Ličof.
Levo mag. Jernej Brence, desno Leo Ličof.
Deli:

Bled- Od  1. do 17. 7. bo na Bledu potekal že 19. Mednarodni glasbeni festival Bled, 1. 8. se začenja 24. Okarina Etno Festival, eden najstarejših in najbolj prepoznavnih etno festivalov v evropskem prostoru, vse tri poletne mesece pa bo Blejski grad gostil še številne druge prireditve. Na prvo prireditev, Poletno muzejsko noč, v Zavodu za kulturo Bled vabijo že ta konec tedna, 14. 6.

V juliju in avgustu se bosta na različnih blejskih prizoriščih odvila dva tradicionalna blejska glasbena festivala: jubilejni 19. Festival  Bled in 24. Okarina Etno Festival. Na Blejskem gradu bodo vse do jeseni potekali grajski glasbeni večeri in druge prireditve, ki so lani skupaj s prireditvami v Festivalni dvorani privabile prek 5.000 obiskovalcev.

 

19. MEDNARODNI GLASBENI FESTIVAL BLED

Program 19. Festivala Bled, ki bo na različnih blejskih prizoriščih – Blejski grad, Festivalna dvorana, cerkev sv. Martina, Grand hotel Toplice, Vila Bled, Belvedere - potekal od 1. 7.  do 17. 7., tako kot pretekla leta po besedah umetniškega vodje festivala mag. Jerneja Brenceta nudi glasbo za vse vrste okusov: od klasične glasbe in vrhunskega zborovskega petja do jazz ritmov in cross over glasbe. Vzporedno s koncertnim programom poteka izobraževanje mladih glasbenikov pod vodstvom vrhunskih domačih in tujih glasbenih pedagogov. Svoje znanje bodo slušatelji letos prikazali na zaključnem koncertu mojstrskih tečajev (12. 7.).

Kot prvi bodo v cerkvi sv. Martina pod taktirko Alana Heatheringtona nastopili člani in članice komornega zbora CHICAGO MASTER SINGERS (1. 7.), ki izvajajo cerkveno zborovsko glasbo na najvišji ravni. Sledijo glasbeni večeri klasične glasbe v Grand hotelu Toplice: Romantic violin (6. 7.), Dedicated to Eugène Ysaÿe (7. 7.) in Violin against viola (8. 7.).

Zanimiv nastop se obeta tudi 9. 7., ko bodo v Festivalni dvorani nastopila znamenita VORONEŠKA DEKLETA, 18-članska zasedba Voroneške državne filharmonije, ki vrhunsko glasbeno izvedbo dopolnjujejo z razkošno kostumografijo in očarljivimi koreografijami. Festivalsko dogajanje se bo nato za večer glasbe in likovne umetnosti, naslovljen SUN OF ART (10. 7.)  preselilo v Vilo Bled, kjer bosta med drugimi nastopila sopranistka Janja Hvala in saksofonist Matej Kuželj.

Na Blejskem gradu bo 11. 7. večer klasične glasbe, Mala blejska glasba, s Kvartetom Evigilans in Godalnim kvartetom Arseia. Cello Attaca! je ansambel violončel, ki bodo Blejski grad s svojim virtuoznim igranjem »zavzeli« 14. 7.

Na Belvederu bosta nato še zadnja dva večera 19. Festivala Bled: THE SHOV, večer arij iz različnih oper, operet in zarzuel (15. 7.) in zaključni večer pestrega festivalskega dogajanja BALKAN DU BRASIL (17. 7.), ko bodo nastopili člani domače zasedbe BALKAN BOYS in posebni gost HARI MATA HARI.

 

24. OKARINA ETNO FESTIVAL

Uvodni zvoki enega najbolj prepoznavnih in najstarejših etno festivalov v evropskem prostoru bodo letos zazveneli že 19. 7. v sklopu prireditve Blejska noč (TPC Bled) z ansamblom ROOTS INTENTION CREW (RIC) iz Francije, ki jih kritiki označujejo kot »eksplozijo energije na odru«. Povsod kjer igrajo prevzamejo publiko s svojo neustavljivostjo in odličnim odrskim nastopom, ki poleg izvrstne glasbe vključuje vse od izdelane kostumografije, plesa do elementov akrobatike in capoeire.

Na letošnjem festivalu bodo po besedah umetniškega vodje Lea Ličofa ponovno nastopili vrhunski glasbeni predstavniki svojih dežel.  V prvem delu, od 1. do 3. 8., na Blejskem gradu bodo to glasbeniki iz Azerbajdžana, Walesa, Senegala in Finske. V drugem delu, od 6. do 9. 8. na velikem odru v Zdraviliškem parku pa glasbeniki iz Španije, Makedonije, Burkine Faso in Venezuele. V letošnjem programu izpostavljamo CATRIN FINCH IN SECKOU KEITA (nastop na Blejskem gradu, 2. 8), ki sta postala zmagovalca uglednega britanskega glasbenega časopisa Songlines Magazine za presežek medkulturnega sodelovanja (Awards 2014 Best Cross-Cultural Collaboration). Ista revija je dodelila tudi naslov najboljših novincev (BEST NEW-COMER 2014) v etno sceni skupini FAMILY ATLANTICA iz Venezuele, ki bo nastopila na velikem odru (9. 8.).

Z veseljem napovedujemo tudi nastop vrhunske pevke in ansambla iz Azerbajdžana, FARGANA QASIMOVA ENSEMBLE, ki nastopa pod pokroviteljstvom fundacije Aga Khan (Blejski grad, 1. 8.). Kdor še ni slišal virtuoza FERUS MUSTAFOVA iz Makedonije, tokratne priložnosti ne sme zamuditi, saj po dolgoletni karieri njegovi koncerti postajajo prava redkost in jih ne gre spregledati (Zdraviliški park, 7. 8.).

 

PESTER PROGRAM NA BLEJSKEM GRADU

S Poletno muzejsko nočjo 14. 6., ko bo vstop na Blejski grad prost vse od 18. do 24. ure, se pridružujemo številnim drugim ustanovam, ki to noč na široko odprejo svoja vrata vsem obiskovalcem.

Med 17. in 21. 6. bomo na Blejskem gradu – in v Festivalni dvorani – gostili prvi Bled film festival (BFF), na katerem bodo v tekmovalnem programu (dokumentarni in igrani film) organizatorji prikazali 16 filmov, ki se bodo potegovali za nagrado Zvon želja.

Na prvem od grajskem glasbenem večeru bo nastopila Nuška Drašček (26. 6.), na naslednjih pa še Janez Dovč Trio (24. 7.), Bid Bang (21. 8.) in Juan Vasle (28. 8.).

Vsak torek ob 17. uri bodo člani in članice domače srednjeveške skupine KD igralske skupine Viteza Gašperja Lambergarja uprizarjali srednjeveško predstavo Janičarjevo srce, ob četrtkih, prav tako ob 17. uri pa letošnjo noviteto, baročno predstavo Kraljevi meč, ki je bila na nedavnih 8. Srednjeveških dnevih na Blejskem gradu (31. 5. in 1. 6.) med obiskovalci odlično sprejeta.

Astronomsko društvo Nova Jesenice bo tudi v letošnjem letu pripravilo svoje teleskope, s katerimi se bo mogoče zazreti v nočno nebo. V začetku septembra (4. 9.) pa se s predavanjem o družini Lazarini na gradu začenja serija predavanj Muzejskega društva Bled, ki bodo vsak prvi četrtek v mesecu.

Zavod za kulturo Bled
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Bled!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Koledar dogodkov Preglej vse
Julij 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29
20.07.2017
Danes ni dogodkov.
21.07.2017 | Družabni dogodki
Blejski dnevi
21.07.2017 | Družabni dogodki
Blejski dnevi z Okusi Bleda 2017
21.07.2017 | Družabni dogodki
Blejski dnevi
21.07.2017 | Družabni dogodki
Blejski dnevi z Okusi Bleda 2017

Bodite prvi pri oddaji mnenja.

Radio v živo