Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za ponedeljek, 20.08.2018

jasno
Ponoči bo povečini jasno. Najnižje jutranje temperature bodo od 12 do 17, ob morju okoli 20°C.
17°C | 35°C
torek, 19.08.2018
17°C | 34°C
sreda, 21.08.2018
18°C | 35°C
četrtek, 22.08.2018
19°C | 35°C
petek, 23.08.2018
19°C | 35°C
Opozorila
Nedelja, 19.8.2018 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
17°C
35°C
jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Turizem

Tri tisoč zadovoljnih pohodnikov


TURIZEM, DRUŠTVA

| |
21.11.2016      11:50
A A

Tri tisoč zadovoljnih pohodnikov


Tudi letos so v dneh pred pohodom z obilico vode grozile vremenske napovedi, pa se je ponovno izkazalo, da ima Društvo Matija Vertovec zelo dobre zveze 'tam gor'. Vreme je zdržalo, ves pohodni dan je bilo suho, še sonce je sem in tja obsijalo okoli 3.000 nadvse zadovoljnih pohodnikov. Rdeča nit letošnjega pohoda je bila že tretja izdaja Vertovčeve Vinoreje po originalu iz leta 1844, vendar prva, ki jo je mogoče kupiti.


Deli:

Knjigo je založila Lavričeva knjižnica Ajdovščina, profesorica dr. Zora Korošec Koruza pa je za to izdajo prispevala še priročen slovar narečnih besed in manj razumljivih strokovnih izrazov. Da jo velja večkrat prebrati, je poudarila dr. Koruza v slavnostnem govoru na osrednji slovesnosti v Šmarjah, saj ponuja strokovne napotke, ki so aktualni še danes. Odlomek iz Vinoreje je prebral direktor Lavričeve knjižnice Artur Lipovž. Zbrane je na slovesnosti pozdravil še predsednik Društva Matija Vertovec Marijan Lozej, za kulturno kuliso so tokrat imenitno poskrbeli pevci okteta Castrum, ki so peli že pri maši, ob zaključku slovesnosti pa je pohodnike na nadaljevanje poti pospremil harmonikaš Aljoša Makovec.

Doživetij na letošnjem pohodu ni manjkalo: cerkvica sv. Marjete je bila odprta, tu so se pohodniki lahko okrepčali s toplim čajem; na Planini je bilo družabno, v starši šoli so se predstavljali domači kamnoseki; Jože je v svoji kolibi bodril pohodnike na poti na Ojstri vrh; lepo dobrodošlico so pripravili v zaselku Potok; na Vertovčevi rojstni domačiji na Jakulinih je bila na ogled priložnostna razstava Vertovčevih del, tu je bilo dopoldan mogoče kupiti Vinorejo. V Šmarjah so pohodniki lahko pomalicali, se udeležili maše, nato je sledila še proslava. Nadvse družabno je bilo na Vrtovčah, kjer so za pohodnike iz pozabe potegnili dišeče, sveže ocvrte kruhove šnite. Na Ustjah je bila kar gneča okoli nove turistično-informativne table. Na zaključku, pod hrastom, pa so se pohodniki razživeli, tudi zaplesali. Bogato obložene stojnice so kar vabile s svojo domačo ponudbo, odziv je bil odličen. Posebno doživetje pa je bil obisk domačih ljubiteljev Tomosovih motorinčkov, ki so že v četrto na kolesih opravili 'pohod'. Lepo prenovljeni starodobniki so pritegnili mnogo radovednih pogledov. Društvo Matija Vertovec se zahvaljuje vsem, ki so pomagali pri zahtevni organizaciji: ekipi Gorske reševalne službe Tolmin, ekipi Prve pomoči Rdečega križa Ajdovščina in ekipi reševalcev Zdravstvenega doma Ajdovščina, ki so skrbele, da so vsi pohodniki varno prišli do cilja; Prostovoljnemu gasilskemu društvu Col, ki je skrbelo za parkiranje; Turističnemu društvo Vinoreja Šmarje, ki je organiziralo dogajanje v Šmarjah; Turističnemu društvu Vrtovče, za dobrodošlico na Vrtovčah ter vsem domačinom ob pohodnih poteh, ki so z domačo ponudbo in dobro voljo skrbeli za razpoloženje pohodnikov.

Predvsem pa gre zahvala pohodnikom iz vseh koncev Slovenije, ki se niso ustrašili vremena in se v tako lepem številu udeležili 16. pohoda po Vertovčevih poteh. Vabljeni na prihodnji pohod, prvo nedeljo po martinovi nedelji, 19. novembra 2017!

sh
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Ajdovščina!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Časopis Latnik
Številka: 199
Izšla: 29.06.2018
Poglej Pdf

Bodite prvi pri oddaji mnenja.