Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za nedelja, 23.09.2018

pretežno oblačno
Danes bo pretežno oblačno, več sonca bo popoldne v vzhodnih krajih. Predvsem v hribovitem svetu zahodne Slovenije bo občasno lahko rahlo deževalo ali rosilo. Popoldne in zvečer se bo krepil jugozahodni veter. Najvišje dnevne temperature bodo od 17 do 24 °C.
14°C | 25°C
ponedeljek, 24.09.2018
16°C | 22°C
torek, 25.09.2018
6°C | 19°C
sreda, 26.09.2018
5°C | 20°C
četrtek, 27.09.2018
3°C | 25°C
Opozorila
Nedelja, 23.9.2018 ob 9h
V drugi polovici noči in jutri zjutraj bodo najmočnejši sunki severnega vetra ponekod v severni in severovzhodni Sloveniji lahko presegli hitrost 70 km na uro.
14°C
25°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Prostovoljstvo

'Starejši za starejše' v Črničah...


LOKALNE SKUPNOSTI, PROSTOVOLJSTVO

| |
19.02.2018      11:49
A A

'Starejši za starejše' v Črničah


V dvorani Doma krajanov v Črničah se je februarja odvijal prav poseben dogodek, ki je bil posvečen tudi bližajočemu se kulturnemu prazniku. V soorganizaciji Krajevne skupnosti Črniče in Društva upokojencev Ajdovščina smo se na srečanju zbrali starejši krajani iz Črnič, Raven, Gojač, Malovš in Batuj s prostovoljci v projekta 'Starejši za starejše za višjo kakovost življenja doma'. Vsega skupaj se nas je zbralo več kot sto.


Deli:

Kot predsednica KS Črniče sem v pozdravnem nagovoru poudarila pomen in vlogo, ki ga imajo starejši v našem okolju. Moje misli so bile tudi vzpodbuda za vse prostovoljce, ki obiskujejo starejše na domu in so pripravljeni pomagati. S svojim nesebičnim delom marsikateremu starostniku polepšajo dan. Naši ljudje radi živijo doma, v teh naših vaseh, ki so sedaj prijaznejše do starejših kot pa nekoč. Ta navezanost na vas in na našo Vipavsko dolino pri domačinih ne usahne nikoli, tudi če jih pot zanese iz domačega okolja. Nemirna duša vleče vsakogar nazaj, v zibelko spominov iz otroštva in mladosti. To so naše vasi, naši domovi. Pozvala sem vse starejše, naj se ne zapirajo za zidove svojih domov, naj se pogosto družijo, naj bodo ponosni nase in naj jih leta ne ovirajo. Njihova modrost in izkušenost, s čemer razpolagajo, je mlajšim generacijam lahko izziv in smernica za njihovo življenjsko pot, čeprav je danes drugačno od njihovega. Zaključila sem s Prešernovimi verzi o neizmerni ljubezni do domače vasi.

Kulturni program so prisrčno izvedli učenci OŠ Dobravlje – podružnica Črniče, ki so z izvedbo igre 'Kdo je napravil Vidku srajčico' in pevskimi nastopi pokazali vso glasbeno in dramsko nadarjenost. Tudi učenca, ki se na harmoniki že dobro znajdeta, sta nam dobro voljo stopnjevala in smo zraven tudi zapeli.

Že uveljavljena Dramsko pevska skupina Zarja, ki deluje v okviru Društva upokojencev Ajdovščina, nam je zaigrala in zapela, da smo se veselo nasmejali njihovim skečem.

Društvo upokojencev v naši občini je predstavila njena predsednica Marija Marušič. Predstavila je razne oblike druženj in vse aktivnosti, ki ga društvo izvaja. Povabila nas je, naj se teh druženj in aktivnosti udeležujemo v čim večjem številu.

Pomen prostovoljskega dela 'Starejši za višjo kakovost življenja doma' nam je predstavila koordinatorka projekta Irena Vidmar. Starost preživeti doma v svojem okolju, to je želja vsakega starostnika. Prostovoljci se že 12 let vključujejo v ta republiški socialnovarstveni program. Pomagajo starejšim, ki ne zmorejo več toliko kot mi. V mestu in krajevnih skupnostih deluje 40 prostovoljcev/k. Doslej so obiskali 2206 oseb od vseh 2581 starejših občanov nad 69 let živečih v naši občini, kar je 85 %. Lani so opravili na domu 1081 obiskov starejših občanov in jim nudili različne vrste pomoči. Rezultat vseh teh obiskov kaže, da je v regiji za starostnike dobro poskrbljeno, predvsem tudi po zaslugi njihovih svojcev in le maloštevilni starostniki potrebujejo pomoč posameznih institucij. K delu tega uspeha so pripomogli prav naši prostovoljci, saj širijo krog tistih ljudi, ki dobro mislijo in ustvarjajo v okolju pozitivno klimo.

Popoldne je bil pravo doživetje za vsakogar, tudi zato, ker se je po prireditvi večer zaključil ob prijetnem klepetu in druženju s pogostitvijo, pri čemer so se trudile prostovoljke Jerica Pregelj, Zora Cipek, Vida Gerljevič, Edvina Kerkoč in Edita Pižent.

Bruna Kastelic, predsednica KŠ Črniče

 

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Ajdovščina!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Časopis Latnik
Številka: 200
Izšla: 31.08.2018
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
September 23 24 25 26 27 28 29 30 1 2
23.09.2018
Danes ni dogodkov.
24.09.201 | Ostalo
Terenska krvodajalska akcija v Ajdovščini
24.09.2018 | Družabni dogodki
Koncert: Nueva Generacion (Španija)

Bodite prvi pri oddaji mnenja.