Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 20.10.2017

pretežno oblačno
Danes bo v zahodni Sloveniji zmerno do pretežno oblačno. Drugod bo sončno, predvsem ponekod na Primorskem in na severovzhodu države bo dopoldne megla. Pihal bo jugozahodnik. Najvišje dnevne temperature bodo od 16 do 24 stopinj C.
8°C | 18°C
sobota, 21.10.2017
11°C | 18°C
nedelja, 22.10.2017
13°C | 17°C
ponedeljek, 23.10.2017
8°C | 18°C
torek, 24.10.2017
3°C | 20°C
Opozorila
Petek, 20.10.2017 ob 11h
Dodatnega opozorila ni.
8°C
18°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Zven grajskih sten


KULTURA, OBČINSKE, LOKALNE SKUPNOSTI

| |
20.09.2016      15:24
A A

Zven grajskih sten


Vipavski Križ je konec avgusta postal prizorišče dveh glasbenih dogodkov, ki sta potekala na odprtem. Grajsko dvorišče in trg sta se izkazala, da sta več kot primerni koncertni prizorišči za posebna glasbena doživetja pod milim nebom. Sugestivne ulice Vipavskega Križa in dolga zgodovina, ki je ujeta v zidove tega zanimivega srednjeveškega mesteca, so kot nalašč za kuliso prireditvam, prežetim z umetnostjo. Poleg tega sama lega Vipavskega Križa ponuja še druge prednosti, ki se prilegajo takim edinstvenim dogodkom, in to so vrhunska vina. Preplet vsega tega je ustvaril mini koncertni cikel Zven grajskih sten.


Foto Mateja Pelikan
Foto Mateja Pelikan
Deli:

Prvi dogodek tega glasbenega niza je zazvenel v mehkih tonih violončela, drugi je bil odet v jazz barve. Koncertna ponudbo je kot primer dobre prakse medobčinskega sodelovanja. Kot glavni organizator tega cikla je bilo Glasbeno društvo NOVA iz Nove Gorice, ki je zamisel izpeljala s podporo Občine Ajdovščina in v sodelovanju s Krajevno skupnostjo Vipavski Križ in Zavodom za turizem Vipavski Križ. Občina Ajdovščina je v kakovostnih koncertih videla nadgradnjo kulturnih vsebin kraja. Poletni glasbeni veter, za katerega je v Vipavskem Križu poskrbela NOVA, je vključeval mlade nadarjene primorske glasbenike, ki so bodisi aktivni bodisi nekdanji člani društva in so z društvom v tesnih prijateljskih odnosih.

Večer z glasbo violončela je pričarala skupina Cellostrike, ki jo sestavlja sedem violončelistov iz Brd, Goriške, Krasa in z ajdovskega, sicer članov simfoničnega orkestra NOVA filharmonija. Skupino odlikuje želja po skupnem ustvarjanju in smisel za ekipno delo, posveča se klasični glasbi, mladostniško srce članov pa jih vodi k odrivanju drugačnih zvrsti, kot so plesne skladbe, nežne pop melodije in popularne rock pesmi. Vse to smo lahko slišali na koncertu v Vipavskem Križu, ki je potekal v čarobnem vzdušju grajskega dvorišča. Krajevna skupnost je pripravila romantično prizorišče, ki je še olepšalo glasbeno doživetje.

Za vzpostavitev prijetnega razpoloženja se je krajevna skupnost potrudila tudi pri drugem koncertu. Jazz večer je potekal na trgu s skupino Jazzberry. V sedemčlanski skupin muzicirajo glasbeniki s Krasa, Postojne in drugih koncev Slovenije, ki so večidel dijaki ljubljanskega glasbenega konservatorija in študenti. Jazzberry-ji posegajo po dobrih jazz skladbah, ki zahtevajo pretkane glasbenike. Z veliko mero navdiha, spretnih interpretativnih prijemov in kreativnega naboja, pa se mladi jazzisti odlično spoprijemajo z izbranimi mojstrovinami. Suveren in navdušujoče dober koncert je pokazal, da so kljub mladosti nadarjeni muziki, ki jim jazz ponuja širok prostor ustvarjalnosti, v katerem se dobro znajdejo.

Obisk poslušalcev obeh koncertov je bil velik. Njihov topel odziv pa je željo vseh organizatorjev okrepil tudi za nadaljnja sodelovanja.

Metka Sulič
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Ajdovščina!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Časopis Latnik
Številka: 190
Izšla: 29.09.2017
Poglej Pdf
Prelistaj E-izdajo
Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29
20.10.2017
Danes ni dogodkov.
21.10.2017 | Umetnost
Ustvarjalnica za otroke
21.10.2017 | Družabni dogodki
Koncert: THeWET (SLO) + Attic Mist (SLO)
24.10.2017 | Tečaji in delavnice
NE POSTANI SUŽENJ SVOJE MOBILNE NAPRAVE
24.10.2017 | Tečaji in delavnice
KLUB ZA STARŠE OTROK PRVE TRIADE
21.10.2017 | Umetnost
Ustvarjalnica za otroke
21.10.2017 | Družabni dogodki
Koncert: THeWET (SLO) + Attic Mist (SLO)
24.10.2017 | Tečaji in delavnice
NE POSTANI SUŽENJ SVOJE MOBILNE NAPRAVE
24.10.2017 | Tečaji in delavnice
KLUB ZA STARŠE OTROK PRVE TRIADE
25.10.2017 | Ostalo
PREDAVANJE: Zdravje skozi življenjska obdobja

Bodite prvi pri oddaji mnenja.