Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za četrtek, 20.09.2018

jasno
Zvečer bodo še krajevne nevihte, ponoči se bo zjasnilo. Zjutraj bo pretežno jasno, po nekaterih kotlinah in dolinah bo megla. Najnižje jutranje temperature bodo od 10 do 15, ob morju okoli 18°C.
16°C | 31°C
petek, 21.09.2018
15°C | 30°C
sobota, 22.09.2018
17°C | 26°C
nedelja, 23.09.2018
12°C | 25°C
Opozorila
Sreda, 19.9.2018 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
16°C
31°C
jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Prvi izkopi v Kastri


KULTURA, OBČINSKE, DOGODKI

| |
20.12.2016      15:48
A A

Prvi izkopi v KastriDeli:

Za potrebe urejanja trga in ostalega urbanega prostora mesta Ajdovščina je Zavod za varstvo kulturne dediščine območna enota Nova Gorica izdal kulturnovarstvene pogoje, ki investitorju nalagajo izvedbo predhodnih arheoloških raziskav s testnimi sondami. Na javnem razpisu je bilo kot najugodnejši ponudnik izbrano raziskovalno podjetje Avgusta iz Idrije, gradbeniška dela v sklopu raziskav pa izvaja podjetje Stopar iz Ajdovščine.

Kulturnovarstveni pogoji nalagajo izkop 47 testnih sond, katerih izsledki bi vsaj deloma pojasnili dejansko sliko ohranjenih struktur pod današnjimi površinami v mestu. Rezultati naj bi pripomogli k lažjemu načrtovanju nameravane ureditve mestnega jedra in ohranjanja kulturne dediščine.

Do 20. decembra je bilo izkopanih 21 sond na severnem in zahodnem delu starega mestnega jedra Ajdovščine. Nekatere lokacije sond so zunaj, večina pa znotraj rimskega obzidja. V večini sond so bile odkrite arheološke ostaline vse od antične dobe pa do novega veka. Odkrite so ostaline v obliki antičnih zidov, rimskodobnega gradbenega materiala in malt, zidanih struktur, različnih izvedb tlakov, cest in utrjenih površin.

Zaradi prazničnega dogajanja na trgu in v samem centru mesta se bodo dela začasno prekinila. V začetku januarja 2017 pa sledijo še raziskave na Prešernovi ulici in na Lavričevem  trgu kjer arheologi pričakujejo še zanimivejše rezultate.

Tudi tokrat se potrjuje, da današnja Ajdovščina stoji na kraju izjemne arheološke in kulturne dediščine.

pk
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Ajdovščina!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Časopis Latnik
Številka: 200
Izšla: 31.08.2018
Poglej Pdf

Bodite prvi pri oddaji mnenja.