Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za ponedeljek, 21.08.2017

pretežno jasno
Ponoči se bo zjasnilo, zjutraj bo ponekod po kotlinah nastala megla. Na Primorskem bo pihala šibka burja. Najnižje jutranje temperature bodo od 6 do 11, na Primorskem do okoli 15 stopinj C.
12°C | 28°C
torek, 22.08.2017
11°C | 26°C
sreda, 23.08.2017
13°C | 28°C
četrtek, 24.08.2017
13°C | 30°C
petek, 25.08.2017
16°C | 30°C
Opozorila
Nedelja, 20.8.2017 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
12°C
28°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Pripovedovalski festival navdušil otroke in ......


KULTURA, VRTEC, OSNOVNA ŠOLA, DOGODKI

| |
22.03.2016      10:06
A A

Pripovedovalski festival navdušil otroke in odrasle


Lavričeva knjižnica Ajdovščina se je letos tretjič zapovrstjo vključila v vseslovenski pripovedovalski Festival Pravljice danes 2016. Skupina knjižničark je pripravila bogat program pripovedovanja pravljic, ki je na Vipavskem trajal od 9. do 16. marca, pravljice pa so v okviru festivala obiskale različne konce ajdovske in vipavske občine.


Foto: OŠ Šturje
Foto: OŠ Šturje
Deli:
Pripovedovalski festival je nastal pred 19 leti iz prepričanja, da se je tudi današnjega človeka mogoče dotakniti z zgodbo, ki je dobro povedana in ima zanimivo vsebino. Nastopajoči poslušalcem ponujajo zgodbe, ki jih prosto pripovedujejo, predstavljene pripovedi pa izvirajo iz različnih ljudskih izročil. Letošnji festival je potekal med 7. in 11. marcem. Glavni program se je odvijal v Cankarjevem domu v Ljubljani, posebno razsežnost daje temu vsakoletnemu dogodku to, da so se mu pridružili v nekaterih drugih slovenskih krajih.

Lavričeva knjižnica Ajdovščina se je letos tretjič pridružila festivalu, ker želi s pripovedovanjem zgodb nagovoriti čimveč otrok in njihovih staršev, seveda tudi starih staršev.  Na najboljši mogoči način pa  ponese mednje tudi sporočilo, da je dobro nagrajeno, slabo in zlo kaznovano. In da je prav imeti rad, da se dobro vrača. Pa še prenašati zgodbe med generacijami, ohraniti pripovedovalstvo kot veščino in kot del narodovega izročila.

Sodelavke knjižnice so letos program pod naslovom »Pravljica potuje« še obogatile, da bi pravljicam prisluhnili tudi otroci drugod v dolini in na njenem robu. Tako je bilo mogoče prisluhniti pravljicam v Ajdovščini, Vipavi in Podnanosu, ponekod na Potujoči knjižnici. Odšle so tudi »na potep« v šole na Otlico, v Podnanos, Vipavski Križ, Lokavec. Pripovedovanje zgodb je tudi letos pospremil na pot lep pravljični plakat, zasnovala ga je Anja Kranjc.

Festival je bil uradno odprt z razstavo čudovitih ročnih lutk, ki so jih izdelale udeleženke delavnice Ustvarjamo skupaj pod mentorstvom zveste bralke, prostovoljke Teodore - Darje Kajfež. Na predlog knjižničarjev so lutke zasnovale na likih pravljičnih junakov in jih tako povezale v celoto. Lutke in pravljice so na ogled do konca marca. Splača si jih ogledati!

Knjižnica je k sodelovanju povabila tudi zunanje pripovedovalce. Prvi dogodek je v Ajdovščini oblikoval Franc Černigoj, ki sodeluje s knjižnico že tretje leto. Zbiralec ljudskega izročila, avtor številnih knjig, je srečanje namenil predstavitvi pripovedk iz svoje zbirke Javorov hudič. V naslednjih dneh je pripovedoval zgodbe še v knjižnici v Podnanosu in na šoli v Lokavcu. Opravljen po gorjansko, z nahrbtnikom, v katerem je čepel hudiček, je pripovedoval v narečju in otroke tako očaral, da so navdušeno prisluhnili in ga celo prosili za avtogram na knjižne kazalke. Prvič pa se je kot pripovedovalka preizkusila novinarka Radia Robin in POP TV Mateja Poljšak Čuk s pravljico o Speči kraljični in čudodelnem ptiču – pravljico je odlično povedala iz glave; na koncu pa je priznala, da je imela pred otroki kar nekaj treme. Knjižnica je v goste povabila tudi pevko in pravljičarko Melito Osojnik. Na Potujoči knjižnicije pravljico pripovedovalaknjižničarka Hilarija Kete. V Ajdovščini in Vipavi je sodelavka waldorfskega vrtca Teja Kete nastopila z lutkovno predstavo Peter in volk. Zares lepo število pravljic je pripovedovala odlična pravljičarka, knjižničarka Martina Zalar, ki je v tesnem sodelovanju s sodelavkami Alenko, Jasmino in Marijo tudi skrbela za dogovore s sodelujočimi. Festival so zaključile dijakinje vzgojiteljske smeri Srednje šole Veno PilonAjdovščina.

Čeprav utrujeni, so sodelavci knjižnice zadovoljni z odzivom, ki je bil izjemen. Kako tudi ne! K odlični izpeljavi so prispevali zares vsi zaposleni, ki so dogajanje vzeli za svoje –in to se je odražalo navzven. Dajali so predloge, razmišljali, koga povabiti k sodelovanju, kako vsebinsko obogatiti razstavo lutk in jo narediti še bolj privlačno z razstavo slikanic, se dogovarjali, oblikovali tekste in vabila, jih sproti tiskali, skrbeli, da so bila razobešena, seznanjali javnost z dogajanjem na pultu, oglasnih mestih, na spletni strani in facebooku; poskrbeli so, da so bila vabila razobešena in jih je videlo čimveč oči otrok, staršev, vzgojiteljev in učiteljev. Kot zelo dobro se je potrdilo sodelovanje z enotami Otroškega vrtca, osnovnih šol in ajdovske Srednje šole. Lavričeva knjižnica je ena redkih splošnih knjižnic v Sloveniji in na Primorskem, ki se redno vključuje v festival Pravljice danes. Dosedanje izkušnje kažejo, da je to privlačen način, ki pritegne otroke in starše v knjižnico.

A.L.
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Ajdovščina!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!