Logo MojaObčina.si

Ajdovščina

DANES
10°C
3°C
JUTRI
8°C
6°C
15827

Peta knjiga Vande Žvanut

Bila rojena je na vasi, pred drugo vojno, prekaljena, zaznamovana.

Že od otroštva spremlja pesem jo – igranje.

Ko njena mama, mlada vdova, hodila je na vaje, še svoje tri otroke s seboj je vzela.

Požirala z očmi je mala deklica Kajuha in Gregorčiča iz maminih nastopov.

Ko rasla je, spoznala je Prešerna. Za Prešernov dan z njegovo KAM,

nastopala na vaškem odru, zavistna, ker Orglarja, daljšo pesem, dobila je sošolka.

Pozneje deklica je v gimnazijo šla in za Prešernov dan, dobila vlogo v Železni cesti.

Igra in poje. Prešernov dan in mesec februar prinesel ji je prstan zlat.

Iz deklice žena je postala in podeželska pravljica se je končala.

Življenje samo je pisalo dramo, a duh v človeku živ ostane.

Ko ženo življenjska moč že zapušča, se upokojenskemu društvu vsa prepušča.

Pridruži igram se, pesmim, pisani besedi.

Prešeren spet se ji pridruži: v Povodnem možu upodobi Urško zalo,

In nekaj let pozneje nastopi z Železno cesto.

Okretna še, sivolasa, na oder se poda:

Na Prešernov dan občinska ji kultura priznanje da.

S temi besedami se je Vanda Žvanut predstavila v svoji peti knjigi, Ženska, ki jo je počastila prepolna Lavričeva knjižnica obiskovalcev, v začetku Novembra 2017. Prva je izšla 2004, Le trave vedo, Pride dan, ko kostanj zacveti, 2007 in Breze zorijo, 2014, ter knjiga kratke proze Stopinje, koraki, 2011. Ta prelep večer je med poslušanjem Vandinih del, katere so prebirali Ivana Slamič, Klara Štrancar in Boris Jež, s petjem popestrila še Maruša Kos iz razreda solo petja Marjetke Vovk.

Vando, vitalno osemdeset letnico pozna cela, njena ljuba, Vipavska dolina. Prijazna, vedno zgovorna gospa, ki sogovornika sprejme z lepo besedo. In prav taka nota veje tudi iz njenih del. Sočutje do sočloveka, narave, ljubezen, ki jo izkazuje do vsega živega. Posebno ljubezen neguje do svojih bližnjih, družine. Skozi njene besede pa je vseskozi izpoved ženske. Vsako obdobje, ki prinese ženski nove izzive in pred njo postavlja nove preizkušnje, jo bogati in naredi še močnejšo.Tako kot Vando, ki pravi: "Pogumno treba je živeti". 
Živi v Ajdovščini in je tudi v tretjem življenjskem obdobju aktivna v Društvu Most, kjer je bila članica krožka ustvarjalnega pisanja in Dramskega krožka Žar. V krožku kitar pa še vedno pridno igra. Kot članica Društva upokojencev Ajdovščina je več let pela in igrala v DPS Zarja. Še vedno pa prepeva v zboru ŽPZ Večernica.

Čestitke draga Vanda za peto izdano knjigo in 80. rojstni dan.    

Nevenka Vidmar
Foto: Nevenka Vidmar

Všečkaj objavo

Oceni objavo

Število glasov: 1

Oglejte si tudi

Komentarji

Za komentiranje se morate prijaviti.
Na ta prispevek še ni komentarjev. Bodi prvi!
Digitalni marketing v Slovenij